TÜRKİYE TARİHİNDE BİR İLK! mi acaba?

Bir takipçimiz sabah bize ‘Bu haberi neden yapmıyorsunuz?’ diyerek bir link göndermiş. http://www.tvf.org.tr/mobil/aleyna-vence-merve-nezir-ikilisinden-buyuk-basari/  

Verdiği linkte Türk Voleybol Federasyonunun resmi sitesinde ‘Aleyna Vence/ Merve Nezir ikilisinden Plaj Voelybolu tarihinde bir ilk’  diye duyurulan haber vardı. TVF sitesi, Hırvatistan’ın Porec kentinde başlayan 2018 FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu 1 Yıldızlı ayaklarından biri olan Porec Etabı’nda bayanlar kategorisinde bronz madalya aldıkları sonucu ‘Millilerimiz, bu sonucun ardından Plaj Voleybolu Dünya Turu’nda bayanlar kategorisinde ilk kez bir yurt dışı organizasyonunda kürsüde kendisine yer bularak büyük bir başarıya imza attılar.’ denilmiş.

Plaj voleybolundan az çok anlarım ve daha önceden Uluslararası Turnuvalarda başarılarımızın olduğunu hayal meyal hatırlıyordum. Ancak hayale meyale dayanılarak bir yazı yazılamazdı. İşin ehline, uzmanına danışmaya karar verdim.  Plaj Voleybolunda başarıları olan  bir arkadaşımı aradım. Kendisine ‘Hocam; Bu habere ne diyorsun?’ dedim.

‘Çok başarılı oldular. Kendilerini ebrik ediyorum’ dedi.

Peki tarihimizdeki ilk madalya mı?’ dedim

Hayır ilk değil. Daha önce Murat Giginoğlu ve Volkan Göğtepe ile  üst seviyedeki sporcuların katıldığı ( 3 yıldızlı)  bir turnuvada aldığımız bir bronz madalyamız var. Yine Murat ve Volkan’ın Milli forma altında mücadele ettiği, 24 takımın katıldığı Akdeniz oyunlarında namağlup şampiyonluğu var. Bayanlarda da Aleyna Vence – Buğra Eryıldız’da oluşan Plaj Voleybolu Kadın Milli Takımımız, daha bir ay önce, ilk kez bir FIVB Dünya Turunda final oynamış ve Gümüş madalya kazanmıştı’ ‘ dedi.

Yani haberde iddia edildiği gibi ‘Türkiye Tarihinde bir ilk’ değil, öyle mi? dedim.

‘Değil’ dedi.

‘Peki hocam teşekkür ederim’ dedim. Tam vedalaşırken.

‘Yalnız şunu da eklemek istiyorum’ diye araya girdi. ‘Bu çocuklar yıllardır emek veriyor, gece, gündüz, sıcak, soğuk demeden mücadele ediyorlar. Ortada bir başarı da var. Bunun haber olmuş olmasına bir plaj Voleybolcusu olarak sevindim. Mesela Volkan ve Murat’ın Akdeniz oyunlarında şampiyon olduğunu siz duydunuz mu?‘ dedi.

Duymadım hocam’ dedim utanarak. ‘Bütün voleybol aktivitelerini tek başına takip etmek mümkün değil’  diye bir bahane uydurdum.

‘Ne yazık ki sesimiz duyulmuyor.’ dedi.

Hocam bakın son günlerde bir kampanya başlattık. Yapabilirsek bütün voleybol camiasını tek çatı altında toplayıp bu tarz haberleri, başarıları o platformda duyurmak istiyoruz. Böylece herkes duyar’ dedim.

İnşallah yapabilirsiniz ama işiniz zor. Türkiye’de kimse kimsenin başarılı olmasını çekemez. ‘Başarısız olsun’ diye desteği bırak çaktırmadan köstek olur’ dedi.

‘Yani ne yapalım peki? Oturduğumuz yerde oturalım mı hocam?’ dedim.

‘Allah kolaylık versin’ dedi.

Vedalaştık.

Bu haberi yaparken amacımız kızlarımızın başarısını küçümsemek değil! Ama Federasyon illa ki ‘Başarılı olduğumu göstereceğim’ diye insanları da ‘Ne versem yerler’ diye düşünmesin.

En azından biz yemedik.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s