KİME “YAZIKLAR OLSUN!” DİYECEĞİZ?

Basın; Gazete, dergi gibi belirli zamanlarda çıkan yazılı yayınların bütünü, matbuat olarak adlandırılır.

‘Haber verme’ görevi basının en başta gelen işlevlerinden biridir.

Hoş bizdeki basın, son zamanlarda daha çok “suya sabuna dokunmama”, dokunduğu zaman da hükümetten yana haberler yapma fonksiyonu görüyor olsa da beklenen şey toplumu her konuda tarafsız şekilde bilgilendirmektir.

Bu bağlamda Spor basının da spor ile ilgili olanları haber yapıp insanlara ulaştırmasını bekliyoruz. Gerçekleşiyor mu? En baştan söyleyelim ki ; HAYIR

Bizdeki spor basını daha çok menajerlerle ortak çalışan futbol basını. Her sezon parayı bastıran menajerin sporcularını önce “Filanca futbolcu Fenere doğru”, “Fenere gelirse gol kralı olur”, “Feneri filan oyuncu ile kimse tutamaz” diye çeşitli haberlerle kamuoyu hazırlanır, seyirci ( Zaten okumaz, sorgulamaz) beklentiye girer, yönetim bir süre sonra o oyuncuyu transfer etmek zorunda kalır. Oyuncu sakatmış, sorunları varmış, beş yıldır hiç bir takımda dikiş tutturamamış.. bunlar ancak oyuncu performans göstermediğinde haber olur. Artık iş işten geçmiştir…

Her sene aynı senaryo..

Spor sayfalarının hemen hepsi futbola ayrılmış durumda. Futbolda da 2002 yılında elde ettiğimiz Dünya üçüncülüğü dışında da ülke olarak bir başarımız yok.

Sporsever bir Doktor arkadaşım, Ahmet Zeren’in facebookta paylaştığı bir yazı durumumuzu çok güzel özetliyor;”Biz Turkiye’ de üç büyükler başta olmak üzere düzeysiz futbol tartışmaları yaparken, Süper Ligde futbolcu kadrolarınin yarısı , ilk 11lerinin yaklaşık %80′ i yabancı futbolculardan oluşurken 2018 Dünya Kupasını izlemeye başladık.

Iran, Fas, Tunus , Suudi Arabistan gibi ülkeler bile bu coşkuyu had safhada yaşarken, Süper Lig’de forma giyen toplamda 22 yabancı futbolcu Rusya’da kendi ülkeleri adına ter dökerken, bizr izlemek düşecek yine. Kaldı ki başarısızlığı ödullendirerek bizi Dunya Kupasına götüremeyen Türk Hocaya milyonlarca lira da tazminat ödememiz cabası. Kulüpler bizlerin sırtından kazandıkları paraları yabancılara şaçarken biz alt yapıdan son zamanlarda Izlanda gibi bir ulkeyi bile yenebilecek bir takım çıkaramiyoruz.

Siz birbirinizle didişmeye devam edeceğinize her sene en az 1 tane yıldız oyuncu çıkaramayan kulüp alt yapılarınızı sorgulamazsanız bu dunya kupasında kim şampiyon olur bahisleriyle idare etmeye devam edeceksiniz.

Bilin istedim.

Haydi iyi seyirler….”

Voleybol Milli takımımız Milletler liginde başarıdan başarıya koşarken sayfalar Futbol ile dolu.

202FCC94-B1DD-44AE-9774-49822AC51105

Basına “yazıklar olsun” derken biz kendimize de dönüp bakıyor muyuz?

Biz ne istersek basın bize onu vermiyor mu?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s