MİLLİ TAKIMI UÇAK ÇARPTI:3-2

Kadın Voleybol Milli takımımız dün Almanya’da, Hollanda ile Milletler liginde 13. maçını oynadı. Bu maç  hem halef-selef maçı hem de boynuz-kulak mücadelesiydi.

Bilindiği gibi  Milli Takım Başantrenörü Giovanni Guidetti bizden önce Hollanda Milli takımını 2015- 2017 arasında çalıştırmıştı. Oradan ayrıldığında da  koltuğunu, Vakıfbank’ta kendisine yardımcı antrenörlük yapan, Amerikalı, Jamie Morrison‘a bırakmıştı.

İki takımın da 12 maçta 9 galibiyeti vardı ve arkalarından gelen İtalya’ya yakalanmamak için  galip gelmek istiyorlardı.

Hollanda daha önce oynadığı maçlarda Amerika’ya 3-0, Brezilya’ya 3-1 ve İtalya’ya 3-2,  biz  ise Brezilya’ya 3-1, Sırbistan ve Rusya’ya 3-2 kaybetmiştik.

Güçler denk, maç ortadaydı.

Ancak geçen hafta Uzakdoğu turunda, Tayland’ta 3 maç oynayan ve neredeyse  36 saatlik, uzun bir uçak yolculuğundan sonra Almanya’nın Stuttgart kentine ulaşan Milli takımımıza göre,  bir saatlik yoldan gelen Hollanda bir adım öndeydi.

Nitekim ilk sette biz oyuna giremeden Hollanda 25-11 alarak 1-0 önce geçti. Hollanda’nın aldığı sayıların yarısı bizim oyuncularımızın doğrudan yaptığı basit hatalardan gelmişti. Mesela bu düzeye gelmiş bir takımdan beklenmeyecek şekilde tam üç kez pozisyon hatası yaptık. Bir başka değişle Hollanda’nın hücum etmesine gerek kalmadan seti kendi elimizle vermiştik.

İkinci setin başlarında Hollanda bir ara farkı 6 sayıya kadar çıkardı. Şeyma’nın yerine Hande Baladın’ın oyuna girmesi ile toparlandık. Hatta 25-23 seti de aldık ama Hollanda’nın hocası Jamie Morrison’un Görüntülü değerlendirme sistemi ile sayı Hollanda’ya gitti. Uzatmaya giden seti Hollanda 31-29 alarak 2-0 öne geçti.

Ancak rüzgarı almıştık bir kere. Üçüncü seti 25-16, dördüncü seti de 25-20 alarak maçı uzatma setine götürdük. Bu setlerde özellikle genç oyuncular Ebrar Karakurt ve Hande Baladın‘ın iyi performansı göze çarpıyordu.

Guidetti’nin Ebrar ve Hande’ye daha fazla süre vermesi gerektiğini düşünenlerdenim. Evet Şeyma Ercan savunma yönü kuvvetli, büyük bir istek ile en iyi şekilde oynamaya çalışna bir smaçör olduğunu,  daha iyi olmak için de çalıştığını biliyorum. Ama ya kendisi bir ‘tık’ üstüne koyacak ya da başka bir alternatifi bulunmalı.

Uzatma setinde yine basit hatalarla seti ve maçı Hollanda’ya verdik.

Çin’de yapılacak olan finallere gitmek için kalan Almanya ve Çin maçlarından mutlaka bir galibiyet çıkarmamız lazım. Aksi halde arkamızdan gelen İtalya bizi geçebilir.

Mevcut sonuçlara göre konuşacak olursak ‘iyi gidiyoruz ama yeterli değil’. İş bitirici, iyi, güçlü bir smaçör eksikliği net bir şekilde ortada.

Demek ki neymiş? Dünyanın en iyi liginde henüz iyi bir smaçör yetiştirememişiz. Suç oyuncuların mı? Bizim mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s