ECZACIBAŞI’NIN YAPTIĞI ETİK Mİ?

Bu sayfada yazdığımız yazıları, 11700 takipçisi olan facebook sayfamızı da takip edenler görsünler, okusunlar, fikirlerini yazsınlar diye paylaşıyoruz.

Çoğu sessiz kalıyor. Belki de yorum yapıp başını belaya sokmaktan korkuyor insanlar. Gerçi burası siyasi bir site olmadığına göre sorun olmaz bence ama…

Neyse..

Fikri olan fikirlerini paylaşıyor.

Geçenlerde yazdığımız bir yazıdan sonra  ( https://evoleybol.com/2018/05/19/kim-geldi-ama-kim-gidecek/ ) bir takipçimiz ‘Hocam siz de Eczacıbaşı’na fazla yükleniyorsunuz. Neticede Kim profesyonel bir oyuncu ve Eczacıbaşı’da başarı isteyen bir takım. Türkiye’de daha önce başarı ile oynamış, bilinen bir oyuncuyu alması kadar doğal bir şey olamaz’ demiş.

Ben de ‘ Yani dünyada başka oyuncu mu kalmadı? Fenerbahçe’nin Kim ile ilgilendiğini sağır sultan biliyordu. 
Bana göre Eczacıbaşı etik olmayan bir şey yapmıştır. Sen buna ister profesyonellik de, istersen parayı bastırdı aldı de, ne dersen de. Gerçi para bizim paramız değil, babamızın parası da değil. Kime ne verirlerse bilemem. Ama piyasayı böyle arttırdığınızda ve birileri de pes edip çekildiğinde maç yapacak takım bulamayacaksınız’ dedim.

Takipçimiz  ”Deniz Arslan hocam; aynı ithamlar Gamze Alikaya transferinde de bizim takıma yöneltildi. O zaman biz Galatasaray, Vakıfbank ve Fenerbahçe de oynamış veya oynayan oyuncuları almayalım mı? Peki o zaman oyuncu kaldı mı yani? Veya bir takım bir oyuncu ile ilgileniyor diye o oyuncuya teklif mi yapılmasın?

Evet Kim yüksek paralara oynuyor ve tüm kariyeri boyunca da böyle olmuştur ki Fenerbahçe 6 yıl boyunca bu fiyata oynatırken hatta o zamanlar daha fazlaydı o zaman neden sorun yoktu ya da Vakıfbank zhu ya az para mı veriyor yani benim anlamadığım neden sürekli diğer takımlar yapınca bu kadar büyük ses çıkmıyor da Eczacıbaşının her şeyi eleştiriliyor kim bu sosyal medyayı yönlendiriyor?‘ diye cevapladı.

Eczacıbaşı Vitra geçen haftalarda Galatasaray ile 2019 yılı sonuna kadar sözleşmesi olan Pasör Gamze Alikaya’yı sözleşme fesih bedelini ödeyerek transfer etmiş, bu transfer tartışma yaratmıştı.

Gamze meselesine hiç girmemen gerekirdi.  Çünkü unutulmuş büyük bir hataydı obence. Sezon içinde anlaşma ( kimisi “ayartma” diyor) yapıldığı ortaya çıkmıştı. Üstelik takımın hocası Ataman Güneyligil “  Biz defalarca “Kızım, gelecek planlarımızı ona göre yapacağız, böyle bir şey var mı?” diye sorduk. “Hayır” dedi” deyip oyuncuyu transferini ayarlamış olmasına rağmen kendilerine yalan söylemekle suçladı.

Şimdi bu etik mi? Sözleşmesi devam eden bir oyuncu var ortada.
Eczacıbaşı ne yazık ki kuruluş felsefesinden çok uzaklaştı. 
Rahmetli Nejat Eczacıbaşı kulübün kuruluş amacını  “Türkiye’de amatörce çabalar bir yana, profesyonel düzeyde spor yapan kuruluşlar bile uluslararası standartlara ulaşamıyor; sporcular, çağın istediği nitelikteki ölçülere çıkamıyorlardı. Sorun Türk gençliğinin yeteneksizliğinden değil, ortamın yetersizlik ve olanaksızlıklarından doğmaktaydı. Bilgi ve disiplinli çalışmayı yeterli olanaklar ve tesislerle bir araya getirince, başarılı olacağımıza inanıyorduk. Eczacıbaşı Spor Kulübü 1966’da bu düşünce ve amaçların ışığı altında doğdu” diyerek açıklıyordu.

Şimdi yabancı oyuncu cennetine dönmüş, yerli oyuncuların köşede beklediği takım aynı Eczacıbaşı değil mi?
Türk oyuncuları da bir hayale inandırarak al, sonra Karayollarına, Bursaya, Mardine yolla! O oyuncudan bir daha bir şey olur mu? Nadiren olur. Çünkü Türk sporcusu duygusaldır, kırılgandır. 
Hasılı okurum; para sizin, düdüğü çalarsınız. Hayırlı olsun. Bizim  çenemiz ( parmaklarımız ) yoruldu’ deyip tartışmayı kapatmak istedim ama okurumuzun yorulmaya pek de niyeti yoktu.  bir süre daha bu konuyu tartıştık.

Bizim grup dışında sosyal medyada bu konular çokça tartışılmaya devam ediyor.

Bizim bakış açımız da bu.

Fikrini söylemek isteyenlere de sütunlarımız açıktır.

Not: Etik kelimesi ‘Çeşitli meslek kolları arasında tarafların uyması veya kaçınması gereken davranışlar bütünü, Ahlaki, ahlakla ilgili ‘ anlamına gelmektedir

2 Comments

  1. Öncellikle şunu cevaplayıp başlayayım Eczacının yaptığı ETİK tir. İlk olarak Kimden başlayayım.Fenerbahçenin KİM ile ilgilendiğini sağır sultan bile duydu demişsiniz.Fenerbahçenin ilgilendiği oyuncuyla başkası ilgilenemez diye bir kural mı var?Fenerbahçenin ayrıcalığı ne?Bir oyuncuya birden fazla takım teklif götürebilir hele ki bu oyuncu Kim gibi dünya çapında bir oyuncu ise bu gayet doğaldır.NBA gibi bir kural yok bildiğim kadarıyla bizde oradaki gibi sonuncu takım is
    tediği oyuncuyu seçmekte öncelliklidir fakat biz NBA dan bahsetmiyoruz isteyen istediği oyuncuya teklif götürebilir.Eczacı daha çok para ödediği için Kim i transfer etmiş de olabilir.Fakat karşıdaki takım Fenerbahçe olduğu için haksız rekabetten falan yakınmak gülünç olur.Çünkü Fener ne kadar mali krizde olursa olsun büyük bir kulüptür.Fenerin futbol takımında yedek oturan herhangi bir futbolcunun bonservisiyle kaç tane Kim transfer edilir.5 mi? 10 mu? yani paraları var voleybola paraları yok! Çünkü Galatasaray ve Fener gibi kulüpler için voleybol adı üstünde AMATÖR branştır.3.sınıf spordur.Azıcık bir yatırımla Avrupayı da Eczacıyı da Vakıfı da dize getirebilecek bir takım kurmaktansa yurtdışında rezil olan futbol takımlarının her bir oyuncusuna daha çok para ödemeyi tercih ediyorlar.O yüzden bu gibi durumlarda yakınmaya hakları olmadığını düşünüyorum.Eczacıya gelirsek kanun dışı hukuksuz bir iş yapmadı ne Kim için ne de Gamzenin fesih bedelini ödeyip aldıkları için onları suçlayamayız.Çünkü Galatasaray anlaşma yaparken böyle bir madde koymuş bu oyuncunun fesih bedeli budur bunu ödeyen transfer edebilir diye baştan kabul etmiş bu durumu Etiksizlik nerede o zaman burda?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s