‘Kuğular’ın Boynu Bükük; SERAMİKSAN NEDEN LİGDEN ÇEKİLİYOR?

Turgutlu endüstrisinin önde gelen kuruluşlarından, Bloksan A.Ş. nin ortakları tarafından 1990 yılında kurulan Seramiksan, 1994 yılında üretime başlamış.

Seramiksan hızla büyüyen yapısı ile bugün, yer ve duvar karoları, sırlı ve teknik porselenler, bordür ve dekoratif ürünler, dış cephe kaplaması, seramik sağlık gereçleri (vitrifiye) ve yapı kimyasalları üreten bir sanayi kuruluşudur.

Kurulduğundan beri de her geçen gün büyüyen bir Türkiye genelinde 140’a yakın mağazası olan, sadece geçen yıl ise 23 mağaza açan büyük bir şirket. Türkiye’de 200’ün üzerinde bayisi, binin üzerinde tali bayisi var. Yani Türkiye’deki bütün şehirlerde Seramiksan bayileri mevcut.

Seramiksan, iş alanındaki rakibi Eczacıbaşı Vitra’yı örnek alarak voleybol alanında bir takım kurmak istedi. Bu amaçla 01/11/2011 tarihinde kendi tanımları ile “Gençlere spor yapma imkanı sağlayarak onların bedenen ve ruhen gelişmelerini sağlamak, saygılı birer genç olarak topluma kazandırmak ve spor faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla” Seramiksan Spor Kulübü Derneği Bülent Erkul başkanlığında kuruldu.

  2011 de Bölgesel Ligde mücadele ettiler. Başında bulunduğum Gültepe Kültürspor ile onlarla iki defa hazırlık maçı yapmıştık. 

Biz onlarla karşılaştığımızda Başkan Bülent Erkul, Eczacıbaşı’nı örnek aldıklarını, Voleybolda kalıcı olmak istediklerini, kısa sürede Sultanlar ligine (O zaman adı 1. lig idi) çıkmak istediklerini söylüyorlardı.

Dediklerini de yaptılar gerçekten. 3. ligde çok iyi yatırım yaparak, iyi bir kadro oluşturdular. O yıl ikinci lige yükseldiler.

İkinci Ligdeki ikinci sezonlarında Ali Kamberoğlunun yönetiminde Sultanlar ligine yükseldiler. 

Turgutluda voleybola muhteşem bir ilgi vardı. Bir kaç kez Yıldırım Beyazıt kapalı spor salonuna gidip maçları yerinde izledim. Salona giriş ücretsiz olduğu için neredeyse boş yer yoktu. O maçlar için özel olarak gelen bando ile çoluk, çocuk, kadını, erkeği, genci, yaşlısı coşuyordu.

Takım ilk sene beklenen sonuçları alamadı. Son dört takım arasına kalmıştı be düşmemek için playout maçları oynayıp ligde kaldı.

İkinci sene takımın başına Eczacıbaşı Alt yapısının başındaki Suphi Doğancı hocayı getirdiler. Sırp oyuncular KRSMANOVIC NATASA, MALASEVIC TIJANA ve Azeri BAYRAMOVA ODINA alındı. Takımın Pasör Sıla Çalışkan, pasör Çaprazı Meryem Boz gibi oyunculara da sahip olduğu gözönüne alındığında iyi bir kadro kurulmuştu. Ancak sonuçlar yine beklendiği gibi olmadı ve ligi 9. Sırada bitirip playout maçları oynayıp ligde kaldılar.

Sezon sonunda başta antrenör olmak üzere oyuncular teker teker ayrıldıklarında içimde bir şüphe oluştu ancak “Eczacıbaşı gibi olmak istiyoruz” diyen bir takım ve Voleybolu seven bunca seyirci varken takımın kapatılması olasılığı zayıf gelmişti.

Kötü haber bu gün duyuldu. Seramiksan takımının haklarını bir başka takıma devrederek Sultanlar liginden çekileceği haberi geldi. Kulüpten yapılmış resmi nir açıklama yok ama kaynaklarımız haberin doğruşuğunu teyit ettiler.

Peki Seramiksan gibi büyük bir şirketin takımı neden böyle bir karar aldı? En büyük olasılık şirketin mali durumu gibi görünüyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar, komşularımızın durumu, dolar ve euronun önlenemez çıkışı pek çok büyük şirketi tasarruf tedbirleri almaya zorluyor. Takımdan herhangi bir gelir beklentisi olmayan Seramiksan şirketinin de böyle bir karar almış olması büyük olasılık. Umarım bu bir domino etkisi yaratmaz. Çünkü ülkenin içinde bulunduğu durum malum. Oyunculara verilen ücretlerin milyonları bulması şu ortamda pek çok takım yöneticisini kara kara düşündürüyor.

Turgutlu gibi muhteşem bir salon ve seyirciye sahip bir yer öksüz kaldı.

Resmi açıklama yapıldığında biz de gerçekleri öğreneceğiz.

Çok üzücü çok…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s