ŞAMPİYON VAKIFBANK

Vestel Venüs Sultanlar Ligi Final etabında kazananın şampiyon olacağı  5. ve son maçta Eczacıbaşı ile Vakıfbank Burhan Felek Spor Komleksi’nde karşılaştı.

Eczacıbaşı M. Ognjenovic, J. Larson, Büşra Cansu, T. Boskovic, Meliha İsmailoğlu, Beyza Arıcı ve libero Simge Aköz ile başlarken;

Vakıfbank Cansu Özbay, ZhuTing, M. Rasic, L. Slöetjes, Gözde Kırdar, Zehra Güneş ve libero Gizem Örge ile saha çıktı.

Eczacıbaşı Larson’ın akıllı hücumlarıyla skor bulurken Vakıfbank Zhu ve Slöetjes ile sayı üretti. Cansu’nun etkili servisleriyle fark Vakıfbank lehin 11-6’da  beşe çıksa da Larson ve Büşra ile cevap gecikmedi ( 12-12). Son bölümlerine kadar dengenin bozulmadığı sette %67 hücum başarısıyla 7 sayı bulan Larson’a destek çıkmayınca Boskovic’in hataları ve Zhu-Slöetjes ikilisinden gelen 6’şar sayıyla set 25-23 Vakıfbank’ın oldu. Vakıfbank 24-23 set sayısı atarken Boskovic’in çok büyük riske girip fileden oldukça açık olan topta sert hücumu denemesi pahalıya mal oldu.

İkinci sete ilk seti kazanmanın moraliyle Vakıfbank hızlı girdi.(4-0) Eczacıbaşı ilk sayısını skor 7-1 iken alabildi.  Bu serilere Eczacıbaşı reaksiyon veremeyince ilk teknik molaya 12-6 Vakıfbank önde girdi. Eczacıbaşı aradaki farka güvenip oyun disiplinini kaybeden Vakıfbank’ı 18-18’de yakaladı. Setin en başında olduğu gibi yine servise gelen Rasic ile seri yakalayan Vakıfbank 21-18 üstünlüğü ele geçirdi. Eczacıbaşı Büşra Kılıçlı ile 23-22 öne geçse de set sonunu daha iyi oynayan Vakıfbank üç sayı üst üste bularak bu seti de aynı şekilde 25-23 kazandı ve 2-0 öne geçti.

Slöetjes’in 7 sayısı setin kazanılmasında büyük pay sahibi oldu.

Üçüncü sette ise set ortasına kadar skor anlamında oyundan kopan olmadı. Temponun oldukça düşük olduğu  bu sette Vakıfbank farkı 19-14’de beş sayıya kadar çıkardı. Oyuna Ognjenovic ve Büşra’nın yerine Ezgi Dilik ve Rachel Adams’ın girmesiyle ivme kazanan Eczacıbaşı, maçı devam ettirme konusunda umutlandı. Set sonunda Vakıfbank kaptanı Gözde Kırdar’ın servis turunda bu sette 10 sayı üreten Zhu Ting’in aldığı tüm pasları sayıya çevirmesiyle set 25-20 alarak maçı 3-0 kazandı ve şampiyon oldu.

Voleybolu bırakacağını açıklayan ve Türkiye’deki son maçına çıkan Gözde Kırdar’ın maç sayısında servise gelmesi hoş bir tesadüftü. 

Maçın skorerleri

Maçın en skoreri 20 sayıyla Zhu Ting olurken Slöetjes 15 sayılık katkıyla Vakıfbank’a maçı getiren en büyük unsur oldu.

Eczacıbaşı’da ise Tijana Boskovic  hücumda %31’lik yüzdeyle 12 sayı üreterek hayal kırıklığı yarattı.

Maçın hareketleri

*İlk sette skor 3-1 Vakıfbank lehineyken Eczacıbaşılı Larson’ın defanstan çıkan topu rakip takımda liberonun oyunda olmadığı turda servis atan orta oyuncunun önüne smaç plaseyle göndermesi oyun zekasını ve oyunu nasıl iyi okuduğunu bizlere gösterdi.

*İkinci sette skor 18-18 iken Zhu’nun yere düşmüşken topu havada görünce yerden kalkıp vurduğu güçlü smaç setin kaderini etkiledi.

*Üçüncü sette skor 16-13 iken Boskovic’in arka alandan vurduğu topun şiddeti ise erkek sporculara meydan okurcasınaydı.

*Vakıfbank’ın genç pasörü Cansu Özbay’ın fileye değdiğini dürüst ve centilmence söylemesi umarım diğer sporcularımıza da örnek olur.

*Maçın hareketi olmasa da söylemek istediğim bir nokta daha var. İkinci sette skorda 22-22 dengede iken uzayan rallide Beyza Arıcı’nın tiplediği topta bloğa çıkmayan genç  orta oyuncu Zehra Güneş ablası Gözde Kırdar’dan ağzının payını aldı. Hırslı kişiliğiyle ve takım liderliğiyle bilinen Gözde Kırdar’ın hırsına yenik düşüp genç bir oyuncuya maç esnasında böyle bir çıkış yapması yeni yeni yetişen bir oyuncuyu oldukça kötü etkileyebilirdi.

Vakıfbank nasıl kazandı?

*Zhu Ting serinin 4. Maçı hariç gerçekten inanılmaz bir performans sergiledi. Farklı hücum tekniklerine sahip Çinli sporcu, aldığı pasın kalitesi kötü olsa dahi hızlı, yatık, yüksek veya açık gelen tüm toplara güçlü ve etkili bir biçimde hücum etmeyi bildi.

*Vakıfbank arka alanda Gözde önderliğinde defansta Eczacıbaşı’ya oldukça büyük bir üstünlük kurdu.

*Serinin ilk maçlarında ilk altıda başlamayan tecrübeli Naz Aydemir ve Kübra Akman yerine giren genç oyuncular, pasör Cansu Özbay ve orta oyuncu Zehra Güneş şanslarını iyi kullandılar. Cansu hem pas trafiğinde farklı bir el oldu Zehra  da hücum ve blokta Vakıfbank’a dinamizm kazandırdı. Çaprazında Milena Rasic gibi Avrupa’nın en iyi blokörü olmasına rağmen oldukça dominant bir oyun sergileyen genç sporcu bizleri oldukça mutlu etti. Herhangi bir sakatlık veya talihsizlik olmazsa Türkiye Kadın Voleybol takımında Guidetti’nin Eda Erdem, Beyza Arıcı ve Zehra Güneş’in as kadroya almasını bekliyorum.

*Guidetti ve Vakıfbank’ın antrenör kadrosu Boskovic’i her maç daha iyi analiz ettikleri oldukça aşikar. Boskovic her maç her set önünde daha iyi bir blok ve defans kurgusuyla karşılaştı.

*İki skorer oyuncu Zhu Ting ve Lönneke Slöetjes’in aynı anda yüzdeli hücum etmesi rakibine zor anlar yaşattı.

Eczacıbaşı neden kaybetti?

*Seride fırtına gibi esip 2-1 öne geçtikten sonra bir anda vites düşüren Turuncu-Beyazlı ekip Boskovic’in oldukça sallanması ve Ognjenovic’in bildiğimiz kalitesini sahaya yansıtamaması nedeniyle  son iki maçı kaybetti.

*Rakibi Vakıfbank iki oyuncuyla yüzdeli hücumlar ederken, Eczacıbaşı Larson ve Boskovic’in aynı anda yüzdeli hücum ettiği bir oyun düzenini sağlayamadı.

Hakemlere Kırık Not

Bir önceki maçta başhakem İlhami Şenyurt ve  yardımcısı Yılmaz Duran mükemmel maç yönetmişlerdi. Bu maçta tecrübeli FIVB hakemimiz Nurper Özbar ve Metin Korkut ikilisi, bizden onlar kadar iyi bir not alamadılar.

*İlk sette skor 6-3 Vakıfbank lehineyken Larson’ın vurduğu smaç oldukça içeride olmasına rağmen hakem tarafından aut olarak nitelendirildi, iyi ki GDS var da doğru karar verildi.

*İlk sette skor 15-14 Vakıfbank lehineyken Eczacıbaşı hücumuna hakem blok-aut kararı verdi. Vakıfbank GDS’ye başvurdu ve topun aut olduğu görüldü. Ancak Vakıfbank itiraz etmeden önce Vakıfbanklı oyuncu Cansu Özbay’ın fileye temas ettiğini belirtmesine rağmen hakem bunu görmezden geldi. Eczacıbaşı yönetimi ve oyuncuları da Cansu’yu gördü ve file teması için itiraz etmek istediler ancak TVF’nin aynı sayıda iki kez GDS istenemez kuralına takılıp itiraz edemediler. Oyuncu fileye temas ettiğini belirtmişken ve bu kadar yoğun itiraz varken hakemlerin de GDS ‘ye başvurma hakları olmasına rağmen hakemin neden başvurmadığını doğrusu merak ettim.

Final Etabı’nın En İyileri

En Değerli Oyuncusu (MVP) VakıfBank takımından ZhuTing

En İyi Smaçörü VakıfBank takımından Gözde Kırdar

En İyi Pasörü VakıfBank takımından Cansu Özbay

En İyi Liberosu VakıfBank takımından Gizem Örge

En İyi Orta Oyuncusu Eczacıbaşı VitrA takımından Beyza Arıcı

Vestel Gururla Yerli Özel ÖdülüVakıfBank takımından Zehra Güneş

Bir soru; Bir takımda Tijana Boskovic bir takımda Lönneke Slöetjes gibi gerek FIVB olsun gerek CEV olsun oldukça kariyerli ve marka değeri yüksek olan iki pasör çaprazı varken Türkiye Voleybol Federasyonu’nun neden “En İyi Pasör Çaprazı” ödülünü vermedi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s