VAKIFBANK ECZACIBAŞI’NI BLOKLADI!

Sultanlar ligi Şampiyonluğu için karşılaşan Eczacıbaşı- Vakıfbank final serisi başlamadan önce Vakıfbank Kaptanı Gözde Kırdar ile konuştuğumuzda ‘Bu sezona iki kupa ile veda etmek istiyorum’ demişti. Biz de ‘İyi olan, hak eden kazansın’ demiştik.

İlk maçı da açık ara vakıfban kazanınca hemen herkes  ‘Vakıfbank Şampiyon olacak’ dedi. Yazarımız Mert Erdoğan ise yazdığı yazıda  (  https://evoleybol.com/2018/04/18/cinlilerin-gucu-adina3-0/ ) ”Serinin böyle biteceğini düşünenlere bu sezon özellikle ligdeki maçlarda iki defa Vakıfbank’ı 3-0 ile geçerken adeta rakibini sahadan silen Eczacıbaşı’nın her an geri gelebileceğini hatırlatmakta fayda görüyorum” 

demişti.

Mert haklı çıktı.

Eczacıbaşı arka arkaya iki maç alarak seride 2-1 öne geçti. Bugün kendi salonunda, seyircisi önünde Şampiyonluk maçına çıktı.

Ama Guidetti’nin tanımı ile ‘ölüm kalım maçına çıkan’  Vakıfbank daha hızlı başladı. İşlerimi bitirip maçı açtığımda Vakıfbank’da ilk seti hızlı bir şekilde 25-13 almıştı.

Vakıfbank ikinci sete de hızlı girdi. İlk teknik molaya 12-7 önde giren Vakıfbanka karşı Eczacıbaşı sadece iki hücum sayısı almıştı.  Bir ara fark bir ara 6 sayıya kadar çıktı. Eczacıbaşı ne hücum ne blok ne de savunma yapabiliyordu. Kaptan Larson kayıplardaydı. Hande’nin hücumları Vakıfbank bloklarına takılıp kendi sahasına düşüyordu. Handenin yerine güldeniz girdi ama o da beklenen performansından uzaktı. Skor 19-14 iken Eczacıbaşı  mola aldı. Dönüşte Zhu topu dışarı attı. Ama Büşra Kılıçlı da ondan kopya çekip aynısını yaptı. Servise Vakıfbank’ın genç pasörü Cansu Özbay geldi. Kullandığı etkili ve isabetli servislerle Hande Baladın’ı hedef aldı ve onu oyundan düşürdü. Onun serisi ile Vakıfbank ikinci seti de 26-16 alarak 2-0 öne geçti.

Eczacıbaşı, üçüncü sete Ezgi Dilik, Meliha İsmailoğlu  ve Amerikalı orta oyuncu  Rachel Adams ile başladı. Bu değişiklikler takıma hareketlilik getirdi. Bu sette Larsonın hücumda kazandığı ilk sayı Eczacıbaşının 7. sayısıydı (7-8) Ancak Vakıfbank blokları, Zhu ve Lonneke’nin etkili hücumları farkı  5 sayıya kadar çıkardı. (15-20) Herkes Vakıfbank’ın bu seti de rahatça kazanacağını beklerken Meliha İsmailoğlu servise geldi. Meliha’nın servisleri ile  Eczacıbaşı 6 sayılık bir seri yakaladı ve 21-20 öne geçti. Maçın yıldızı Lonneke arka alan hücumu ile durumu 21-21 yaptı. Sonra karşılıklı sayılarla 23-23 oldu. Zhu durumu Vakıfbank lehine 24-23 yaptı. Eczacıbaşı’nın hücumunda topu kullanan Boskovic milimetrik şekilde dışarı atınca Vakıfbank bu seti de 25-23,  maçı da 3-0  alarak seride durumu 2-2 yaptı.

Açıkçası Eczacıbaşı bu gün şampiyon olmak için gereken çabayı göstermedi. Şampiyonluğa bir maç uzakta olan bir takım bu kadar dağınık olmamalı. Mesela oyuncular yeterince istekli değillerdi, 9 topu doğrudan dışarı vurdular ve 3 blok yapabildiler. Bu maça mental olarak yeterince hazırlanamamışlar belli ki.

Oysa Vakıfbank 12 blok ile oynadı.

Yani başta da yazdığımız gibi bu maçı ‘iyi oynayan, hak eden’ kazandı.

Son maç 26 Nisan Perşembe günü oynanacak. O maçı alan Sultanlar liginin şampiyonu olacak.

Maçtan sonraki röportajlarda  Güldeniz ÖnalŞampiyon olmak için iyi voleybol oynamak istiyoruz. Bu maçta oyunumuzu oynayamadığımız için mutsuzuz. Oyuna bir türlü giremedik. Son set girmeye çalıştık ama olmadı. Son maçta iyi olan kazansın‘ dedi

Vakıfbank Başantrenörü  Guidetti’ Bu gün ölmemek için oynadık ve çok odaklandık. Bu kupayı istiyoruz dedi. Sunucunun Cansu Özbay ve Zehra Güneş’in performansları ile ilgili sorusuna ‘Kaybettiğimiz iki maçtan sonra değişiklik ihtiyacı hissettim ve Cansu ve Zehra’ya şans verdim. Onlar da şanslarını iyi kullandılar’  şeklinde cevap verdi.

‘Peki madem bu güne kadar neden onları daha sık oynatmadın?’ diye de sorsalardı.

‘Son maç için ne düşünüyorsunuz?‘ diye sorulduğunda ise ‘Çok zor ve uzun bir şampiyonluk maçı bekliyorum. Dünyanın en iyi takımlarının oynanacağı bu maçta seyirciye güzel bir maç izletmek istiyoruz’ dedi.

Hakemler : Bu maçın hakemleri İlhami Şenyurt ve Yılmaz Duman mükemmel maç yönettiler.

 

Son söz

Bu maçta beni çok sevindiren bir durumu da vurgulamak istiyorum; Vakıfbank’ta İzmir’den yetişmiş kızımı Pasör Cansu Özbay ve Orta oyuncu 19 yaşındaki Zehra Güneş ve Eczacıbaşı’nda Orta oyuncu Beyza Arıcı ve Smaçör Meliha İsmailoğlu‘nun performansı Milli takımımızın geleceği açısından beni mutlu etti.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s