ECZACIBAŞI’NDAN VAKIFBANK’A İKRAM

Vestel Venüs Sultanlar Ligi, Final Etabının 4. maçı Eczacıbaşı Vitra’nın ev sahipliğinde Burhan Felek Spor Kompleksi’nde oynandı.

Eczacıbaşı Baş Antrenörü Motta,  üçüncü maçın kazanılmasında büyük pay sahibi olan Hande Baladın‘ı Meliha İsmailoğlu‘nun yerine sahaya sürüp klasik altısını bozdu. M. Ognjenovic, J. Larson, Büşra Cansu, T. Boskovic, Hande Baladın, Beyza Arıcı ve libero Simge Aköz Eczacıbaşı’nın ilk altısı olarak şekillendi.

Vakıfbank tarafında ise Baş Antrenör Guidetti, pasör pozisyonunda Naz Aydemir yerine değişikliğe giderek Cansu Özbay kozunu sahaya sürdü. Cansu Özbay’ın yanında Zhu Ting, M. Rasic, L. Slöetjes, Gözde Kırdar, Zehra Güneş ve libero Gizem Örge ile maça başladı.

Maça Vakıfbank blok-defans disiplini oturmuş bir şekilde başladı. Bu disipline iyi servis silahını da devreye sokan Vakıfbank, manşet zaafiyeti olan Hande’yle başlayan Eczacıbaşı’na karşı kolay üstünlük kurdu. Manşette dağılan Eczacıbaşı tüm pasları gününde olmayan Boskovic’e yığarken; Vakıfbank’ta Cansu’nun akıllı pas trafiğiyle fark Vakıfbank lehine her sayıda biraz daha açıldı.(8-2,14-5, 25-13)

Boskovic’in 12 hücumda sadece 2 top öldürebildiği sette Eczacıbaşı sadece 11 hücum sayısı alabildi ve 8 direkt hata yaptı. Vakıfbank ilk ise seti sadece 2 hata yaparak tamamladı.

İlk sette hem Hande hem de takım olarak manşette oldukça zor anlar yaşayan Eczacıbaşı’nın ikinci sete klasik altıya dönerek Meliha ile başlamasını bekledim ancak Motta yine Hande ile başladı. Bu sette de manşette oldukça zorlanan Eczacıbaşı setin başlarında yakın skorlar olsa da Cansu’nun servis turunda Vakıfbank’a 5-0’lık seri vererek oyundan koptu.(13-7) Hande’nin ve Boskovic’in aynı anda skor üretmekte oldukça sıkıntı yaşayan Eczacıbaşı, Vakıfbank’ın Zhu ve Slöetjes ile iyi hücum etmesiyle set 25-16 Vakıfbank’ın oldu.

Bu sette Eczacıbaşı sadece 8 sayı üretebilirken Vakıfbank 8 direkt hata yaptı.

Ben Eczacıbaşı’nı en son 2011-2012 sezonu 3. hafta maçında Fenerbahçe Universal’e karşı 25-8 kaybettiği sette bu kadar çaresiz görmüştüm. Hande’nin manşette handikap yaşamasına ve Simge ile Larson’ın geniş alan almaya çabalarken yıpranmalarına Motta gibi kaliteli bir koçun bu denli seyirci kalması beni oldukça şaşırttı.

Üçüncü sete ise 3 değişiklikle sahaya pasör Ezgi Dilik, orta oyuncu Rachel Adams ve 4 numara oyuncusu Meliha İsmailoğlu’nu alan Motta geç de olsa oyuna müdahale etti. Daha iyi manşet alan Eczacıbaşı, Vakıfbank’a karşı daha dengeli bir oyunla bu sete giriş yaptı. Setin ortalarında Vakıfbank Zhu’nun ard arda sayılarıyla 13-8’lik farkı  yakalasa da Eczacıbaşı Meliha’nın servis turunda Boskovic ve Larson’ın sayılarıyla 21-21’de dengeyi buldu. Büyük çekişmeye sahne olan bu seti de Vakıfbank 25-23 kazanıp zor seriden kolay bir galibiyet çıkardı.

Böylece final serisi 5.maça taşındı ve Vestel Venüs Sultanlar Ligi’nin şampiyonu Türkiye Voleybol Federasyonu’nun daha sonra açıkladığı tarihte yapılacak maçta belli olacak.

Alkışlar İlhami Şenyurt’a

Üçüncü sette skor 16-10 Vakıfbank lehineyken Eczacıbaşı GDS’ye başvurdu. Ekrana yansıtılan görüntüde Vakıfbank’ın oyuncusu Zehra Güneş bariz bir şekilde fileye temas ettiği görülürken GDS kararı ekrana “fileye temas yok” şeklinde yansıtıldı. Ancak baş hakem İlhami Şenyurt inisiyatif kullanarak doğru bir kararla sayıyı Eczacıbaşı’ya verdi. Umarım İlhami Şenyurt’un bu kararı daha önce tartışmalı hakem kararlarının, hakemlerin kendine özel GDS’ye başvurma hakkı olsa da başvurmayı reddedip kendi bildiğini okumasıyla ortaya çıkan krizlerin ve hatalı GDS kararlarının önüne geçilmesi adına bir adım olur.

Maçın skorerleri

Eczacıbaşı’da en skorer 13 sayıyla Boskovic oldu. Ancak bu 13 sayının 9’unu son sette bulması ilk iki setin kaybedilmesinde büyük bir neden oldu.

Vakıfbank’ta ise kritik maçlardaki sallantılı ve istikrarsız performanslarıyla eleştirilen Lönneke Slöetjes hücumdaki %60’lık başarısı ve 16 sayıyla maçın oyuncusu oldu.

Maçın hareketleri

*3. Setin büyük çekişmeye sahne olan son bölümünde iki takım liberosu da kritik kurtarışlara imza attı. Skor 20-20’yken Eczacıbaşı liberosu Simge Aköz’ün Zhu Ting’in sert hücumuna karşı yaptığı kurtarış ve skor 21-21’ken Vakıfbank liberosu Gizem Örge’nin Larson’ın hücumuna yaptığı defans seyir zevkini oldukça arttırdı.

*Vakıfbank kaptanı Gözde ise; 3. sette skor 8-7 Vakıfbank lehineyken ZhuTing’in kötü manşeti sonucu  5 numaranın dış bölgesine yönlenen topu  manşetle 2 numaraya bir pasör gibi göndererek top kontrolünü ve yeteneğini sahaya yansıttı.

*Üçüncü sete skor 13-8 Vakıfbank lehineyken Eczacıbaşı oyuncusu Boskovic’in yerleşmiş bloğa rağmen 3 metreye vurduğu sert smaç görülmeye değerdi.

Vakıfbank nasıl kazandı?

*Bugün ZhuTing gününde olmamasına rağmen Slöetjes’in %60’lık hücum başarısı galibiyet yolunda oldukça kritik rol oynadı.

*Vakıfbank bloklarda rakibine 12-3’lük büyük bir üstünlük kurdu.

*Daha iyi manşet alıp daha iyi hücum eden ve daha az hata yapan taraf Vakıfbank oldu.

Eczacıbaşı neden kaybetti?

*Hande’nin manşette maça iyi girememesine rağmen Motta’nın oyuna müdahale etmemesi veya geç müdahale etmesi Vakıfbank’ın ilk iki seti oldukça rahat almasına neden oldu. Manşet hatası yaptıkça hücumda da sıkıntı yaşayan Hande son sette yerini Meliha İsmailoğlu’na bıraktı. Hande maçı 4 sayı ve 10 direkt hata ile tamamladı. Larson ve Simge ise Hande’nin alanını daraltmak için ekstra çaba sarf edip daha fazla yoruldular. Motta daha erken müdahale etmeliydi.

*Kötü gelen manşetler yüzünden Boskovic’e yığılan oyun Boskovic’in de gününde olmamasıyla Eczacıbaşı’na pahalıya mal oldu.

*Eczacıbaşı takımı kendi çabası 3 sette sadece ve sadece 35 sayı kazanabildi. Takım olarak da 25 direkt hata yaptılar. Bu maçın bu yönü ile  kendileri adına hatırlamak istemeyecekleri bir maç olduğunu düşünüyorum.

*Eczacıbaşı, rakibinin en iyi oyuncusu Zhu Ting’in hücumda oldukça düşük bir performans sergileyip %36’da kalmasını daha iyi değerlendirmeliydi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s