SORULAR AYDINLIĞA DAYANAN MERDİVENLERDİR

 

Eğitim ailede başlar deriz. Yani anne babanın çocuğu eğitmesi çok önemlidir. Peki ebeveynler annelik babalık eğitimi alırlar mı? Yoksa bu işler hep el yordamıyla mı yapılıyor?
**
Hayal kuranlara hayalperest diyerek küçümseriz. Ancak hayallerimiz yoksa nasıl ona ulaşabiliriz? Ve hayat nasıl gelişir? Ya da hayallerimizi başkası veriyorsa herhangi bir şeyi nasıl hayal edebiliriz?

**
İnsani dramlara üzülür hatta dua bile edebiliriz ama asıl insani kimliğimiz bununla ilgili bir sorumluluk alabiliyor muyuz?
**
Bir şeyi algılarken olgular öncelikle önyargılarımız ve düşünme biçimimize çarpar. Eğer katılaşmış önyargılarımız varsa ve mantık kuralları doğrultusunda düşünme biçimimiz yoksa bir şeyi doğru algılayamayız. Siyasi önyargıların bütün zihin dünyamızı istila ettiği bir zeminde birbirimizi doğru algılamamız mümkün olabilir mi?
**
Bilgi hızla değişiyor. Öğrendiklerimizle aldığımız diploma değişen bilgiye ayak uydurmazsa fiilen anlamsız hale geliyor. Bilgi yenileme frekansı nerdeyse bir yıl içinde büyük oranda değişiyor. Acaba geride kalmamız bilgi yenileme frekansını yakalayamamızdan geliyor olabilir mi?
**

Bazı insanlar önce düşünür sonra konuşur. Bazı insanlar önce konuşur sonra düşünür. Bazı insanlar hiç düşünmez sürekli konuşur. Bizim ülkemizde neden düşünmeden konuşma ve yüksek sesle konuşma bir marifet gibi anlaşılıyor ve meydanları dolduruyor?
**
Hayatımızda sorular yoksa düşünce hayatımız donmuş demektir. Alvin Toffler, “Her şeyin hızla değiştiği, insan hayatının altüst olduğu, eski toplumsal düzenin çöktüğü ve ufukta inanılmayacak kadar yeni yaşam biçiminin gözüktüğü bir çağda; gelecekle ilgili olarak en büyük soruları sormak, yalnızca düşünsel bir merak konusu değildir. Sağ kalıp kalmamak sorunudur bu” der.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s