NESLİHAN NE OLUR BIRAKMA!:1-3

Neslihan Demir Güler, 35 yaşında, yaklaşık 20 yıldır salonlarda, 17 numaralı forması ile pek çok genç kızın idolu, Türk Voleybolunun Demir Leydi‘si. Çok değil, geçen sezon,  Eczacıbaşı takımında oynarken, 2 aralık 2016 da onun için bir yazı yazmıştım. 20 yaşındaki Boskoviç’in yedeğiydi.  ( https://evoleybol.com/2016/12/02/neslihan-ve-kizinin-resmine-bakinca-ne-hissettim-deniz-arslan/ ) O yazıda aynen şu cümle vardı; ‘Ben olsam Eczacıbaşı’nda yedek olacağıma gider mesela Galatasaray‘ın yıldızı olurum. Belki Galatasaray çok iyi para vermiyor olabilir ama ben Neslihan gibi bir oyuncuyu yedeklerin arasında gördüğümde yüreğim burkuluyor. ‘Ama 33 yaşında, bundan sonra emekli olur’ diyenlere 37 yaşındaki Francesca Piccinini’nin geçen yıl Şampiyonlar liginde finalde maçın en değerli oyuncusu olduğunu hatırlatırım.’ diye yazmıştım.

Sanırım ben müneccimim. Ya da müneccim .oku yedim.

Ne derseniz deyin.

Neslihan bu sezon başında Galatasaray takımına transfer oldu ve kaptan olarak tam da olması gerektiği gibi, sürekli oynamaya başladı. Gerektiğinde sorunluluk aldı, zor pozisyonlardan sayılar kazandı, savunma yaptı, dublaja girdi ve hatta hemen hiç bir pasör çaprazının yapmadığını yapıp manşeti kötü Rus smaçör Koshaleva’ yı arkasına saklayıp onun yerine manşet bile almaya başladı.

Kader, önceki yazımda  isimlerini aynı yazıda birlik geçirdiğim, İtalyan Voleybolunun sembol ismi, 2000 yılından beri aralıksız Olimpiyatlara katılan, defalarca İtalya ve Avrupa Şampiyonu olan 39 yaşındaki Francesc Piccinini ve 35 yaşındaki Neslihan Demir Güler’i bu gün karşı karşıya getirdi. Yaşlanmayan iki şarap gibi oyuncudan hangisi Şampiyonlar liginde finale çıkacaktı?

Neslihan ilk sete iyi başladı. Dobriananın servisleri ile 7-4 öne geçtik, sonra Egonu devreye girdi ve arka arkaya sayılarla 11-11 de beraberlik oldu.

Plak ve Neslihan’ın karşılıklı oyunları ile 16-15 Novara önce geçti

Piccinini ilk hücumunu durum 16-16 iken yaptı ve topu dışarı attı

Egonu 19-18 da servise geçtiğinde arka arkaya aldığı iki sayı ile Novara’yı öne geçirdi. Ataman Güneyligil molayı alıp oyuncularına Egonunun servisleri için ‘Geride topu karşılayın’ dedi. 22-21 gerideyken Jack’in karşılanan servisine Egonu 3 metre gerisinden müthiş vuruşu hem İtalyanları coşturdu hem de Novara’yı  23-21 öne geçirdi. Ataman hoca yine mola aldı ve ‘İyi manşet, hızlı oynayalım’ dedi. 23-22 geride olduğumuz dönemde Neslihan’ın hücumu Selesta Plak’ın elinden sahamıza düştü. 24-23 öne geçtiler ama yakaladık. Yine de setin sonunda  Nijerya asıllı italyan Egonu’yu durduramadık ve seti 26-24 kaybettik.

İkinci sete yine Neslihan ile iyi başladık. Galatasaray,  hızlı hücumlarla başlayıp 6-4 öne geçti. Hızlı hücumlarla farkı bir ara 4 sayıya kadar çıkardık ( 9-13 ). İkinci teknik molaya Galatasaray 16-14 önde girdi. Mola dönüşü  de”Neslihan şov’‘ başladı. Arka arkaya 5 sayı aldı ve  farkı açtı. Galatasaray seti 25-20 alarak setlerde durumu 1-1 yaptı.

Üçüncü sete de takımımız hızlı girdi ve Novara’ya oynama fırsatı vermeden seti 25-17 alarak 2-1 öne geçtik.

Dördüncü sette oyun karşılıklı servis hataları ile başladı. Sonra yine Neslihan devreye girdi ve arka arkaya sayılar alarak takımını 6-4 öne geçirdi. Barbollini mola aldı ama mola dönüşü Piccinini’ye blok yapıp 7-4 öne geçtik. Egonu’nun smaçı ile seyirci hareketlense de Neslihan Demir ile ilk teknik molaya 8-5 önde girdik.

Molada Ataman hoca oyuncularına ‘Servisi Piccinini ile libero Sonsonna’nın arasına atın’ diye taktik verdi. Sonra Neslihan servise geçti  ve şova bıraktığı yerden devam etti.  Smaç servisleri İtalyan oyuncuların kabusu oldu adeta. Arka arkaya sayılarla fark açıldı.(14-5) İtalyanlar adeta oyuna küsüp bırakmışlardı. Artık  ‘Set öyle bitecek’ diye düşünürken nazarımız değdi ve servisi fileye takıp 14-6 da bıraktı. İkinci teknik molaya 16-7 önde girdik. Ataman hoca” Kim kısaysa onun üstünden hücum edin’ dedi.

Moladan sonra Novara arka arkaya 3 sayı aldı. Ataman hoca yine mola almak zorunda kaldı. Molada ‘Sıkıntı yok. Bir topla geçeceğiz’ dedi ve Neslihan ile o sayıyı aldık. 19-11’e kadar fark çıktı ama Novara arka arkaya 4 sayı alarak maçı bırakmadı ve 19-15 yaptı. 21- 17 önde olduğumuz anda bulunduğum ülkede internet bağlantısı dondu!

Bir taraftan ‘Novara kesin bizi yakalayıp buradan seti alır,  hevesimizi kursağımızda bırakır’ diye düşünüyor, diğer taraftan ‘Ne oldu acaba seti aldık mı?’ diye merak ediyordum. Zaman geçmek bilmiyor, içimden dualar ediyordum.

Sonra facebooktan Galatasaray taraftarı Orhan Yüksel‘in hesabına baktım. ‘Bitttiiii, kazandıkkkk’ diye yazmıştı.

İnanamadım. Maçı deplasmanda, dolu bir salonda binlerce İtalya’nın önünde onların takımını yenerek 3-1 kazanmıştık.

Galatasaray’ın kendi sahasında kaybettiği bir maçın rövanşında, üstelik takımın Rus Yıldızı Koshaleva yokken kazanma olasılığını çok yüksek görmüyordum. Ama Ataman Güneyligil ve öğrencileri bizi şaşırtıp İgor Gorgonzola Novara takımını eleyip Şampiyonlar liginde dörtlü finale yükseldiler.

Maçın yıldızı tabii ki Neslihan Demir Gülerdi. Takımın teklediği, oyunun tıkandığı dönemlerde tecrübesini konuşturdu. Bir ara baktığımda 35 sayı almıştı. En son kaç sayı aldı bilemiyorum ama ‘Allah Nazardan korusun onu’ diyorum. Türk voleybolunun tartışmasız en iyi yıldızlarından biri olan yıldızı, en ufak bir moral bozukluğunda hayata küsen, sporu bırakan, kenarda amaçsız bir şekilde oturan, mücadele etmeyen gençlere iyi bir ders verdi.

Milli takım kadrosuna çağrıldığında cahil cesareti ile ’35 yaşındaki Neslihan milli takıma ne verebilir?’ diye soran zeka fakiri  klavye kahramanlarına da iyi bir cevap verdi.

İnşallah Milli takımı bırakmaz. Hatta gerekirse ‘Ne olur bizi bırakma Neslihan!’ diye yalvarabilirim de.

Şu an için yerini dolduracak bir aday yok. Bu akşam çok net bir şekilde belli oldu. Ne Egonu, ne Piccinini, ne Plak ne de başka biri …

Bir sözüm de  yıllarca Vakıfbank’ta kenarda yedek olarak oturan, oynamayan Cansu Çetin’e; Bence birinin eline sopayı alıp seni bir güzel pataklaması lazım. A be kızım madem sen bu kadar güzel oynuyordun ne diye yıllarca Vakıfbankta oradan oraya top ve su taşıma işi yaptın?

Hadi bir söz de  Galatarasay teknik yönetimine olsun! Kardeşim; madem Cansu Çetin gibi bir oyuncunuz vardı manşet bile alamayan Koshaleva ve kocasına tonla parayı neden boşu boşuna verdiniz? Koshaleva sakatlandığından beri takım harika oynamaya başladı. şapkanızı önünüze koyup biraz düşünür müsünüz?

Neyse bunları bir kenara bırakalım, gün sevinme günü.

Evoleybol ailesi olarak başta Ataman Güneyligil ve tüm Galatasaray teknik ekibini, oyuncularını bizlere yaşattıkları bu sevinç için teşekkür ediyor inşallah finalde Vakıfbank karşısında başarılar diliyoruz. Ligden kapanmamış bir hesapları var, biliyorum. Ne olacak bakalım.

İyi olan kazansın.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s