VAKIFBANK’A HAKSIZLIK YAPTIN

‘Deniz Hocam iyi akşamlar’ dedi

‘İyi akşamlar hocam’ dedim. Mesaj atan kişi hocaların hocası diyebileceğim, değerli bir insandı.

Güzel şeyler yapıyorsun Denizciğim. Doğru bildiğin, inandığın şeyleri yazmak konusunda çok kararlısın. İyi de yazıyorsun. Camiadan takip edildiğini biliyorum.’ dedi.

Böylesine değerli bir insandan bunları duymak elbette ki her insanın gururunu okşardı.

Hocam; Sağ olun var olun. Epirden hocam’ın bıraktığı yerden onun adını yaşatma gayreti ile elimizden geleni yapıyoruz’ dedim.

Rahmetli de gözünü budaktan sakınmazdı. Doğru bildiği, inandığı şeyleri yazarken en yakınlarını bile gerektiğinde kırardı. Bu yüzden de belki de biraz yalnız kaldı. Seni  sevdiğini yazı konusunda varisi ilan ettiğini de biliyorum.(  https://evoleybol.com/2017/03/16/voleybol-basini-uzerine-hasan-ugur-epirden/ ) Onun yokluğunu arıyoruz. Çabanı takdirle karşıladığımı bilmeni istiyorum’ dedi.

Açıkçası uzun süredir hiç konuşmamıştık ve hangi konuya geleceğini merakla bekliyordum. Kısa bir sessizlik oldu.

‘Son yazdığın yazı ile ilgili bir kaç kelime söylemek istiyorum, müsaaden olursa’ dedi.

Ne demek hocam? Estağfirullah, şeref duyarım, buyurun’ dedim. Bu arada son yazdığım yazının hangisi olduğunu düşünüyordum.

Vakıfbank- Galatasaray arasında oynanan Sultanlar ligi yarı final maçı ile ilgili yazdığın yazı’ dedi. ( https://evoleybol.com/2018/03/27/hakemler-boyle-istedi-vakifbank-finalde/ )

Sanırım yazıyı hatırlamam için bir süre bekledi. Sonra ‘Denizciğim belki de en son söyleyeceğim şeyi en başta söyleyeceğim. Vakıfbank’a haksızlık etmişsin’ dedi.

‘Neden hocam?’ dedim.

Öncelikle şundan; Vakıfbank bu ülke voleyboluna çağ atlatan bir kulüptür. Türkiye’nin 2011 yılında Avrupa Şampiyonu olan ilk kulübüdür. Sonrasında 2013 ve 2017 yıllarında da yine Avrupa Şampiyonu olmuş olamadığı yıllarda da mutlaka ilk dört takım arasında yer almış, bu senenin de favori takımı. Ayrıca iki kez Dünya Şampiyonu olmuş, ülkemizin adını dünyada duyurmuş bir takım. Şimdi sen ‘Federasyon Vakıfbank’ı destekliyor’ diyorsun ya, ülke voleyboluna bunca katkı yapmış bir takım bu federasyondan önce de vardı, sonra da olacak inşallah. ”İnşallah” dedim çünkü onların da üzerinde saçma baskılar var. Sen de geçenlerde  bir yazında bahsettin; ( https://evoleybol.com/2018/02/27/kimsenin-basi-agrimasin-o-konuya-hic-girmeyelim/ ) çatlak sesler var, kadınların tayt ile spor yapmasına karşı çıkıyor, hatta bu konuda yazılar yazıyorlar. Allah korusun biri bunlara uyar  da’Kapatın Voleybol şubesini’ derse ne olacak? Sence ülke voleybolunu kaç yıl geriye götürür?‘ dedi.

İyi de hocam, Vakıfbank’ın Voleybol için yaptıkları ya da yapmadıkları ile bir yazı değildi. O maçta yaşananlar ile ilgiliydi’ dedim.

Evladım, ben o maçı salonda izledim. Bir kere bu maça gelmeden önce Galatasaray ve Vakıfbank bu sezon 5 defa karşılaştılar. ( 2 lig, 2 şampiyonlar ligi, 1 kupa) Beşini de açık ara Vakıfbank kazandı. Üstelik o maçlarda Galatasaray, bu maçta sakat olan  Koshaleva ve Seda Aslanyürek gibi iki yıldıza da sahipti. Ama kazanamadı. Bu maçta da Vakıfbank sakat oyuncuları düşünerek rakibi küçümsemenin cezasını çekecekti ama son anda uyandı.

Sen televizyondan izlediğin için bazı pozisyonları net görememiş olabilirsin. Önce ‘Vakıfbank’lı oyuncuların bilerek pozisyonlarını kaybettiğini’ söylüyorsun ya; O pozisyonda kaptan Gözde’nin yerine Tuğba Şenoğlu oyuna girdi. Hakemler kaptan çıkınca ‘Sahadaki kaptan kim?’ diye sordular. Oyuncular birbirine ve kenar yönetimine baktı. Kenar yönetimi ‘Kaptan Zhu’ diye işaret etti. Bu arada oyuna yeni giren Tuğba Pozisyonunu şaşırdı. ‘Kaptan Zhu pozisyon istesin’ diye kenardan uyarılırken bir kaç saniye geçti ve kenar yönetiminin uyarısı ile yerini buldu. Yani senin iddia ettiğin gibi ‘bilerek’ pozisyonlarını kaybetmediler’ dedi.

Hocam benim fikrime göre o hareket tipik bir Guidetti taktiği. Oyuncu sokup oyunu soğutma taktiği’ dedim.

Aynı taktiği Ataman yapmadı mı? Dördüncü sette 24-21 öndeyken ve Vakıfbank arka arkaya sayılar aldığında ikinci  Görüntülü değerlendirme sistemi (GDS) hakkını vakit kazanmak için boşuna kullanmadı mı? Oysa o hakkı olsaydı senin iddia ettiğin bir başka pozisyonda, hani ‘Galatasaray 24-21 öndeyken top Vakıfbank’ın sahasına düştü’ demişsin ya ( ki o pozisyon 24-24 iken, Rabadzieva’nın hücumunda oldu)  o pozisyona itiraz edebilirdi. Sonra çıkıp hakemlere ‘GDS’yi kullanabilirlerdi’ diyor. Önce sana GDS hakkı niye verildi, onu öğren, boşa harcama. Sonra gerektiğinde lazım olur. Ama olayı hakemlerin üzerine yıkıp ‘Biz Aslında Şampiyon olacaktık, bizi engellediler’ diyerek başarısızlığını örtmeye çabalıyor.

Galatasaray Kulübünün yönetimini  tebrik etmeliyim. Bu sene Voleybola gerçekten çok büyük destek verdiler. Düşün dünyanın en iyi smaçörlerinden Tatyana Koshaleva’yı aldılar. Kız oynasın, mutlu olsun diye kocasını bile transfer ettiler. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi Pasör Çaprazı Neslihan Demir’i aldılar. Ülkemizin en iyi en iyi liberolarından Gizem Kabadayı ve Milli takımın ikinci Pasör’ü Gamze Alikahya keza yine Galatasarayda. Sinead Jack gibi bir orta  ve Rabadzieva gibi Bulgar Milli takımının yıldız oyuncularına sahipsin ama değerlendiremiyorsun! ilk seti 19-11 den veriyorsun!

Tamamiyle bir iş bilmezlik, bir acemilik. Ataman Güneyligil bu kadar kadroya rağmen başarılı mı? Eczacıbaşı takımında Motta’nın elindeki kadro bu kadrodan çok daha mı iyi? Vakıfbank’ı bu sezon iki kez dümdüz ettiler. 

Üzülerek söylüyorum ki Galatasaray Voleybol yönetimi bu sezon başarısız olmuştur. Bu başarısızlığı da Vakıfbank’ın ve Federasyonun üstüne atarak bu işten zararsız bir şekilde sıyrılmaya çalışıyorlar! Sen de bunlara prim veriyorsun’ dedi.

‘Hocam  o maçın son anlarında …’ dedim

O maçın don anlarında 24-21 den bir sayı alamadı Ataman Hoca’nın takımı. Sonrasında uzatmalarda iki defa daha maç sayısı kullandı ama alamadı. Hakemler mi engel oldu? Hakemler de insan. Elbette bir iki hata yapabilir ama kalkıp bir sezonluk başarısızlığı yaygara kopararak ‘Türkün Türke propagandası’nı yapmayalım. Geçen sene Ataman  Hoca daha düşük bütçeli bir kadro ile Vakıfbank’ı eledi. Aynı Federasyon ve aynı hakem vardı! Evet aynı hakem! O maçta kimse kalkıp Galatasaray’a engel oldu mu? Hayır! Ama Vakıfbank oradan çıkıp Avrupa ve Dünya Şampiyonu oldu. Peki Galatasaray ne yaptı?

Ataman evladımız, bir Türk! Ama  bu onun bu sezon başarısız olduğu gerçeğini değiştirmez. Bunca gürültüyü de Fenerbahçe ile oynayacakları üçüncülük dördüncülük maçları için hakemleri etki altına almak için yapıyorlar. Üçüncü olup Şampiyonlar ligine gitmeyi  istiyorlar. Böylece kendilerini ‘Şampiyonlar ligine gidiyoruz, başarılı olduk’ diyecekler’ dedi.

Hocam ne diyeceğimi bilemiyorum. Sizin görüşünüz tabii’ dedim.

Bir şey de ya da deme evladım. Ama Vakıfbank’a haksızlık yaptın. Bir sezonluk emeklerini görmezden geldin. Beş defa Galatasarayı yenmiş ve altıncı defa galip gelmiş bir takımı sanki tesadüfen, hakem yardımı ile galip gelmiş gibi gösterdin. Onlar Türk Voleybolu için bir değerdir. Yazarken yazdıklarının onlar tarafından da okunabileceğini düşün’ dedi. ‘

Düşündüm….

Kimseyi tutmuyoruz, kimseye taraf olmamaya gayret ediyoruz. Amacımız sevdiğimiz, takip ettiğimiz sporu geliştirmek, popüler hale getirmek. Bu yolda görüşlerimizi yazmaya ve karşıt görüşleri sayfamız evoleybolda sizlere sunmaya devam edeceğiz.

 

2 Comments

 1. Sayin Arslan,
  Hocalarin hocasi oldugunu soylediginiz sahsin adini bilmiyoruz ama size soylediklerini tabiki okuma olanagimiz oldu. Kimse kusura bakmasin ama su meshur “Vakıfbank bu ülke voleyboluna çağ atlatan bir kulüptür” gazi voleybolden anlayan bu ise gonul baglamis bu oyunu seven siz ve sizler gibi bu isin icinde yillarini vermis kisilere inandirici geliyormu?
  Mali imkanlari el verdigi icin gidip dunyada baska ulkelerin yetistirdigi en iyi oyunculari yuksek paralarla klub takimlarina katip bir nevi “Dream team” ler yaratip her takimi yenip tum kupalari toplayip sonrada Turk Voleybolu ilerledi cag atladi denirse bu kendimizi avutmaktan daha ileriye gidemeyiz..
  Vakifbankin avrupa maclari istatistiklerine bakiniz lutfen, kac tane yabanci oyuncu ne kadar oynamis ve kac tane Turk oyuncumuz oynama firsati bulabilmis Bence herseye subjectif degil objectif bakmak lazim. Bildiginiz gibi kisa bir sure once A milli takimi aday kadrolari aciklandi lutfen bakiniz kac tane oyuncumuz tum sezonda ne kadar oynama firsati bulabildi.
  Voleybol sporunda ne kadar oynama imkaniniz olursa o kadar tecrubenize birsey katarsiniz yoksa Guidetti’nin demeclerinde belirttigi “Turk oyuncular yabanci oyunculara seyrederek kendi oyunlarini daha ileriye goturur kendilerini daha competitive yaparlar” sentezi bizim ulkemizde ucmadi.
  Eger bu sentez dogru olsaydi yillardir dunyanin kalburustu en iyi oyuncularinin oynadigi ulkemizde Turk oyuncularimiz muthis ilerlemeler gosterebilirlerdi. Milli takimlar seviyesinde oynayan bazi oyuncularimiz manset almada ofansif ve defansif anlamda cok daha iyi durumda olurlardi. Iyi oyucular agacta yetismiyor bu uzun vadeli cok calisma gerektiren ve oyuncunuza vereceginiz temel bilgi,ic guven, oyun disiplini, oyun tecrubesi gibi bir cok faktorun bir araya olusmasiyla gerceklesiyor.
  Bu sebeble su soruyu kendimize sormaliyiz Turkiyede voleybolun cag atlamayabilmesinin en buyuk olcegi ve kaniti klub takimlarimizin aldigi basarilarmidir?
  Bakin Sirbistana, voleybolcu fabrikasi gibiler, klub takimlari seviyesinde elle tutulur bir basarilari yok ama A milli takimlari dunya klasmaninda ilk dort takim arasina yerlestiler.Peki nasil oluyorda bunu basarabiliyorlar. Bence bunda kendi sporcularina inanmalari, imkan vermeleri, iyi oynayanin hak edenin odullendirildigi ileriye donuk akilci planli, programli, ciddi calisma istegi ve iyi stratejileri olmasi diye ozetleyebiliriz.
  Turkiyede voleybolun stratejisini sekillendirecek ve yonlendirecek kurum Turkiye Voleybol Federasyonudur. Federasyon yol heritasini cizer antrenorler ve klubler bunu yol haritasini takip ederler. Federasyon butun klublere esit mesafede olur
  80 milyonluk bir dinamik ve genc nufusu olan ulkede kesinlikle bu sporu oynamak isteyen, arzu eden yuzlerce binlerce genc yeteneklerimizi bulmakta bir zorluk yok. Asagidan gelen Yildiz ve genc milli takimlarinda oynayip dunya sampiyonluklari avrupa sampiyonluklari olan genc yeteneklerimiz bircogu zaman icinde neden kayip olup gitmektedirler? Neden oynama istekleri ve sevkleri kayip olmaktadir.? Asil uzerinde durulmasi gereken belkide bu.
  Saygilar

  Beğen

 2. Deniz bey.

  Hiçte haksızlık yapmadınız. Ülkemizin voleybol branşındaki lokomotif takımının haksız maç kazanma lüksü veya ayrıcalığı yoktur. Başarılı olduğu zaman takdir eden şampiyonluklarını kutlayan Guidetti ve çeşitli oyuncularla ilgili görüşmeler yapıp onlara hak ettikleri övgü dolu sözleri söyleyenlerin en başındasınız. Yapılan eleştiriye anlam veremedim. Bence bütünüyle gerçek dışı. Benim tek bir söylemim olacak Vakıfbank son zamanlarda iyi oynamıyor bu şekilde oynarsa Avrupa’da finali veya şampiyonluğu göremeyebilir.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s