PURSAKLAR MUCİZESİNİ DAHA NE KADAR GÖRMEZDEN GELECEĞİZ?

Efendim; Fıkra odur ki Cehennemde her ülkenin büyük bir kazanı varmış. Günah işleyenler bu kazanlarda cezalandırılıyormuş. Kazandan kaçmak için kafasını çıkaranları, zebaniler, kafasına vurarak tekrar geri kazana sokuyormuş.

Baş zebani bir bakmış diğer kazanlarda herkes çıkmaya çalışıyor ama Türkiye’nin kazanından kimse kafasını bile çıkarmıyor. Baş zebani, zebanilerden birini çağırmış ve ‘Niçin Türkiye’nin kazanından kimse çıkmıyor yoksa orada günahkar yok mu?’ diye sormuş

Zebani;  ‘Olmaz mı,  en az diğer kazanlardaki kadar var ama çıkmaya çalışanı alttakiler ayaklarından tutup geri çekiyor...’ demiş.

Baştan da bunun fıkra olduğunu söyledik zaten. Gerçekte de  durum böyle mi peki? Evet, aynen böyle. Ne yazık ki kendi ülkemizin insanına sahip çıkmıyoruz, yüceltmiyoruz, elin yabancısına gösterdiğimiz değeri göstermiyoruz.

Mesela önümüzde bir Pursaklar Voleybol İhtisas gerçeği var. Çok kısıtlı ekonomik imkanları olan bir takım. Kaptanı, 38 yaşındaki Duygu Sipahi. Smaçörü, diğer pek çok yerli ve yabancı oyuncuya göre çok uygun bir fiyata oynayan 21 yaşındaki Karadağlı  Dzakovic,  Pasörü, 4. defadır 1. lig finali oynayacak olan Burcu Şentürk ve diğer oyuncular ( Gülcan Tokmak, Tuğçe Akman, Nurdan Çağıl, Gözde Keskin, Beyza Şanal, Sevgi Koyuncu, Krstelle Estelle, Merve Nezir, Yaren Sencel, Semina Ayça Ünaldımüthiş bir takım olmuşlar.

Pursaklar’ın başında Salih Yergin hoca var. Yıllarca başarılı bir şekilde Halk Bankası erkek takımını yönetmiş  ve o takımı CEV kupasında ‘Dörtlü finale yükselen ilk Türk takımı’ yapmıştı. İki sezondur yarı finallerde çok büyük bütçeler ile Sultanlar Ligine yükselmek isteyen takımlara karşı inanılmaz sonuçlar alıyor. Geçen yıl İlbank’a 3-2 yenilip son anda birinci Ligin kapısından dönmüştü.( https://evoleybol.com/2017/03/28/pursaklar-tesekkuru-hak-ediyor-deniz-arslan/ )

Bu sene geçen seneki kadrosunu hemen hemen korudu ve yine mucizeler yaratmaya devam ediyor. 1. lig Yarı finallerinde Samsun Anakent ve Sarıyer Belediyesi gibi çok büyük paralar yatıran takımları saf dışı bıraktı ve Finalde mücadele edecek son dört takım arasına kaldı.

Aydın’da yapılacak 4’lü finalde THY, Karayolları, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi gibi devlet ve Belediye destekli takımlar  ile karşılaşacaklar. Sonuç ne olur bilemem ama Pursaklar takımının buraya kadar gelmesi başlı başına bir başarı hikayesi zaten. O hikaye ki baş rolünde oynayan, takımını iyi çalıştırarak takım yapmayı başarmış, zor zamanları yönetebilen ve herkesi bir arada tutabilen bir antrenöre ve çalışkan,  beraberlik içinde, bir birine destek veren oyunculara sahip.

Anlamadığım bir şey var ki bu kadar başarılı Türk hocalar varken hala yabancı hayranlığımız var.  Bu kadar az bütçe ile böyle başarılar elde eden hocalarımıza neden gereken değerleri vermiyoruz? Onları neden yüceltmiyoruz?

Voleybolcular sitesinin sahibi Recep Ekin geçen yıl Salih hocadan bahsederken ‘Takımım olsa ondan başkasını asla düşünmem. Büyük takımlar hala onu neden fark etmiyorlar?’ demişti.

Şimdi de ben sorayım; Salih Yergin Hocayı  ve Pursaklar mucizesini daha ne kadar görmezden geleceğiz?

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s