Bazılarının Finalden Çıkaracağı çok Dersler var; 1. LİG’E HOŞ GELDİNİZ

22CB95A7-96C4-443C-8DEA-1C68B0290BE9Birinci lige çıkan yeni takımlar belli oldu. 1.grupta son dakikaya kadar kimin çıkacağı net değildi.

Sabah saat 11.00 da oynanan Esenler Arterus- Mehmet Erdem Marmara Akademi maçında Esenler takımının çıkması için mutlaka 3 puan alması gerekiyordu. Setlerde 2-1 öne de geçti ama sonunu getiremedi. Son seti almış olsa şu anda 1. ligde olacaklardı.

Durumu 2-2 yapan Mehmet Erdem Marmara Akademi 1. ligin ilk ekibi oldu. Açıkçası ben finallerden önce bu grubun en zayıf takımı olarak görüyorum. Bana göre büyük sürpriz yaparak lige çıktılar. Finaller öncesi yazdığım yazıda onlar için ”Tecrübeli Antrenör Erdem Hangül ve Galatasaray Altyapısından  bu sezon ayrılıp gelen Fatih Toptaş yönetiminde finallere gelen bir takım. Bakalım iki tecrübeli hoca takımı birinci lige taşıyabilecek mi?’ demiştim ( https://evoleybol.com/2018/03/14/2-lig-finallerine-katilan-takimlari-taniyalim-1-gruptaki-takimlari-taniyalim/ )

Başardılar. Kendilerini tebrik ediyor, 1. ligde başarılar diliyorum.

Günün ikinci maçı saat 13:00 da oynandı. Üç puanı almak zorunda olan takım Balıkesir DSİ takımıydı. Ama maça hızlı giren İstanbul takımı oldu. Durumu 2-0 yapıp lige çıkmayı garantiledikten sonra maçı bıraktılar. Balıkesir DSİ takımı galip gelmesine rağmen lige çıkamadı. Genç ve başarılı antrenör Ekrem Küpeli yönetimindeki Büyükçekmece Voleybol Akademi sene başından beri yaptığı düzenli programın ödülünü aldı ve birinci lige çıkan ikinci takım oldu.

Esenler Arterus ve Balıkesir DSİ takımları 4’er puanla olmalarına rağmen çıkamadılar.

Yusuf Yavuzarslan ( Esenler Arterus) ve Yusuf Alper ( Balıkesir DSİ) ilk sezonlarında 1. ligin kapısından döndüler. İkisi de genç ve başarılı antrenörler. Biliyorum ki onlar da bu turnuvadan gereken dersleri çıkartıp yollarına daha tecrübeli olarak devam edecekler.

14FBFE84-C4C5-4E2F-899B-DD1AB0EC0506İkinci grupta da son güne girilirken kimin çıkacağı belli değildi.

Günün ilk maçında iddiası kalmayan Bergama Doğa Koleji ile Halkbank karşılaştı. Dün akşam rakibi Özateş takımını 3-1 ile geçen Büşra Yamaç Dikmen‘in yönetimindeki genç en büyüğü 1999 doğumlu olan genç takım yaralı Bergamayı da 3-0 ile geçerek Özateş, Bağlum Belediyesi maçının sonucunu beklemeye başladı. Özateş takımı maçı 3-0 ya da 3-1 alsa onlar  çıkacaktı. Ama Keçiören Bağlumspor hemşerisi, diğer Ankara takımı için oynadı. Maçı 3-2 Alan Keçiören Belediyesi Bağlumspor hem kendisi çıktı hem de Halkbank’ı çıkardı.

İki Ankara takımı el ele 1. lige çıkarken iki İzmir takımı Özateş ve Bergama Doğa Koleji hayal kırıklığı ile evlerine döndüler.

En büyük hayal kırıklığı da Özateş oldu. Sezonun ikinci yarısına Antrenör Osman  Uraner ile beraber 1. lig tecrübesi olan oyuncular Hazal Şener ve Fatma Beyaz’ı transfer eden takım, genç ve tecrübesiz oyunculardan kurulu Halkbank’a yenilerek adeta kendi ipini kendisi çekti.

1. Kademe Antrenörlük kursundan dönem arkadaşım, genç Antrenör Büşra Yamaç Dikmen’ de sezon başında aldığı takımı Şampiyon yaparak ne kadar başarılı bir antrenör olduğunu herkese gösterdi. Sosyal medyada çok meşgul olmadan, hava atmadan, siyasi mesajlar vermeden, sadece işine konsantre olan, susarak sadece yapması gerekeni yapan Büşra Hocayı bir kez daha tebrik ediyoruz. Takım tam bir takım, adeta et ve tırnak gibi olmuş.

Bu gruptan çıkacak takımları tahmin ederken beni de ters köşe yaptılar. Çünkü bu grubun en zayıf takımı olarak onları görüyordum. Ama Büşra Yamaç Dikmen faktörünü hesaba katmadan tahminde bulunmuştum. Olsun, canları sağ olsun bize de ders oldu bu.

Demek ki sadece oyuncu transfer etmekle iş bitmiyor. İşini ciddiye alıp takım olmak gerekiyor. Halkbank buna en güzel örnek.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s