2. Lig Finalleri Öncesi Tahminlerim; 1. LİGE HANGİ TAKIMLAR ÇIKAR?

 

Bu yıl ‘‘TVF Bayanlar 2. Ligi’ 8 grup halinde düzenlendi.

1. ve 2. Grup İstanbul merkezli Marmara takımları

3. Grup İzmir merkezli Ege-Akdeniz takımları,

4. Grup Ankara merkezli Orta Anadolu takımları,

5. Grup Orta Anadolu- Akdeniz takımları,

6. Grup Doğu Akdeniz- Doğu ve Güneydoğu  Anadolu takımları

7. Grup Karadeniz takımları

8. Grup Doğu- Güneydoğu Anadolu takımlarından oluşmuştu.

2 İstanbul grubu, 1 İzmir grubu ve 1 Ankara grubu diğer gruplara göre daha güçlüydüler. Çünkü bu grupları besleyen şehirler ülkenin nüfus bakımından ilk üç sıradaki şehirlerdi. 20 milyon nüfusa yaklaşan İstanbul’dan gruplarda 13 takım vardı, 3 milyon nüfusa yaklaşan İzmir’den 5 takım vardı, 4 milyon nüfusa yaklaşan Ankara’dan 9 takım vardı. İstanbul’dan her 1,5 milyon nüfustan bir takım, İzmir ve Ankara illerinden her 500 bin nüfustan bir takım çıkmıştır.

Gruplardan ilk iki sırayı alan 16 takım 4’erli gruplar halinde dengeli bir şekilde gruplandırıldı. Gruplar bu kez bölgesel değildi. Yarı Final maçları tamamlandı. Takımların çok fazla nüfustan beslenmesi, grupların sosyo-ekonomik düzeyleri, spor alt yapısı, teknik adam gibi takım başarısına doğrudan etki eden nedenlerden dolayı Yarı Final maçlarında ilk iki sırayı alan takımlar daha önce gruplardan gelen 1., 2., 3., ve 4. Grubun ilk sırasındaki takımlar, Final maçlarına katılacak başarı elde ettiler. Sezon başında oluşturulan ilk dört grubun, 2 İstanbul, İzmir ve Ankara takımlarının başını çektiği grupların ilk iki takımları Yarı Final maçlarından, hiç eksilmeden Final maçlarına katılmaya hak kazandılar.

Yarı final maçları başlamadan önce, finallere katılacak 8 takımı yüzde yüz doğru tahmin ederek, Finallere katılacak takımları bu gruptan paylaşmıştım. Liglerin zorluk derecesi, üst liglerin havzasında yer almaları, sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyleri, sezon sürecindeki maç performanslarını dikkate alarak tahmin yapmıştım. Hiç yanılmadım.

Sevgili Deniz ARSLAN hocama ”Finaller hakkında tahmin sayfası açın da tahminler yapalım” dediğimde, kısa süre sonra özelden bana mesaj atarak Finallerle ilgili bir yazı yazmamı istedi. Bu teklifi, memnuniyetle kabul ettim.

Final gruplarına bir göz atacak olursak;

1 Grup;

  1. BÜYÜKÇEKMECE VOLEYBOL AKADEMİ
  2. BALIKESİR DSİ
  3. MEHMET ERDEM MARMARA AKADEMİ
  4. ESENLER ARTERUS

2. GRUP

  1. KEÇİÖREN BLD. BAĞLUM SPOR
  2. ÖZATEŞ
  3. HALKBANK
  4. BERGAMA DOĞA GENÇLİK

çekmece Voleybol Akademi, grubundan tek yenilgi alarak hem grubunda hem yarı final grubunda birinci oldu. Grubunda 18 maç yaptı, 3 güçlü takım arasından çıktı. Yarı final maçlarında set vermeden yenilgisiz 9 puan topladılar. Çok fazla deplasman maçı yapmadılar, ancak voleybolun süper ligini oluşturan 6 İstanbul takımının havzasında yer alıyor. Oyuncularının önlerinde hedefleri var. Oyuncu yetiştiren bir spor kulübü. Takımın başarı grafiği hiç düşmeden hep üst düzeyde ilerlediler.

Keçiören Belediye Bağlum Spor, grubunda tek yenilgi alarak hem grubunda hem Yarı final grubunda birinci oldu. Grubunda 22 maç yaptı, 3 güçlü takım arasından çıktı. Yarı Final maçlarında tek set vererek yenilgisiz 9 puan topladılar. Ankara’nın üst liglerde takımları olması, oyuncularının hedeflerini genişletmekte. Bir belediye takımı. Takımın başarı grafiği hiç düşmeden hep üst düzeyde ilerlediler.

Özateş, grubunda 22 maç yaptı, 4 güçlü takım arasından 3 yenilgiyle ikinci oldu. Yarı Final maçlarında 3 galibiyetle tek set vererek 9 puan toplayarak grup birincisi oldular. İkinci yarıda Teknik Direktör değişikliği yaptılar. Tecrübeli ve voleybolun teknik özelliklerini iyi bilen Osman URANER hoca takımın başına getirildi. Daha önce liglerde oynamış oyunculara sahip bir takım. Güçlü bir gruptan, çok deplasman maçları yaparak geldiler. İzmir’in üst liglerde takımları var. Voleybolun çok sevildiği bir şehir takımı. Voleybol sporuna büyük katkısı olan ve işi sadece voleybola alt yapıdan oyuncu yetiştiren bir kulüptür. Başarı grafiği giderek yükseliyor.

Balıkesir DSİ, grubunda 22 maç yaptı, 3 güçlü takım arasından 4 yenilgiyle ikinci oldu. Yarı Finallerde 3 galibiyetle iki set vererek 9 puan toplayarak grup birincisi oldular. Güçlü bir gruptan çok zorlu deplasman maçları yaparak geldiler. Yarı finallerde üstün performans göstererek dikkatleri çekti. Bir kamu kurumu takımıdır. Başarı grafiği giderek yükseliyor.

Mehmet Erdem Marmara Akademi, grubunda 18 maç yaptı, 3 güçlü takım arasından tek yenilgiyle ikinci oldu. Yarı Finallerde 6 set aldı 4 set vererek 2 galibiyetle 6 puan toplayarak ikinci oldular. Çok fazla deplasman maçı yapmadılar, ancak voleybolun süper ligini oluşturan 6 İstanbul takımının havzasında yer alıyor. Oyuncularının önlerinde hedefleri var. Oyuncu yetiştiren bir spor kulübü. Gruplarında diğer takımlara göre daha az maç yaptılar. Her iki grupta da birincilik elde edemediler.

Esenler Arterus, grubunda 22 maç yaptı, 3 güçlü takım arasından 2 yenilgiyle lider oldular. Yarı Finallerde 7 set aldı 5 set vererek 2 galibiyetle 5 puan toplayarak ikinci oldular. Çok fazla deplasman maçı yapmadılar, ancak voleybolun süper ligini oluşturan 6 İstanbul takımının havzasında yer alıyor. Oyuncularının önlerinde hedefleri var. Bir spor kulübüdür. Yarı Finallerde ikinciliği zor elde ettiler. Başarı grafiği aşağıya doğru inişte.

Halkbank, grubunda 22 maç yaptı, 3 güçlü takım arasından 3 yenilgiyle ikinci oldular. Yarı Finallerde 6 set aldı 5 set vererek 2 galibiyetle 5 puan toplayarak ikinci oldular..Bir kamu kurumu kulübüdür. Kulübün Sultanlar Liginde takımı var. Yarı Finallerde ikinciliği zor elde ettiler.

Bergama Doğa Gençlik, grubunda 22 maç yaptı, 4 güçlü takım arasından tek yenilgiyle lider oldular. Yarı Finallerde 7 set aldı 5 set vererek 2 galibiyetle 5 puan toplayarak ikinci oldular.Yarı Finallerde ikinciliği zor elde ettiler. Özel bir okul kulübü. Başarı grafiği aşağıya doğru inişte.

Takımların lig grubunda ve eleme grubunda gösterdiği performansları, son maçlardaki performansları, başarı grafikleri gibi durumları göz önünde bulundurduğumda belirttiğim takımların Final gruplarında ilk iki sırayı alıp, 1. Lige çıkacaklarını tahmin ediyorum;

  1. Gruptan;

BALIKESİR DSİ

                BÜYÜKÇEKMECE VOLEYBOL AKADEMİ

  1. Gruptan;

ÖZATEŞ

                KEÇİÖREN BLD. BAĞLUM SPOR

1 İstanbul, 1 İzmir, 1 Ankara ve 1 Balıkesir takımları 1. Lig voleybol ligine çıkacaklarını tahmin etmekteyim.

Final grubu maçlarında tüm takımlara başarılar diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s