FAKİRİ ZENGİNE EZDİRMENİN NE ANLAMI VAR?

Deniz hocam; Bir konuya mutlaka değinmelisin’ dedi.

‘Hangi konu hocam ?’ dedim.

2. lig finalleri ile ilgili yazdıklarını gün be gün takip ettim. Tebrik ediyorum. Takımları iyi analiz etmişsin. İyi tahminlerde de bulunmuşsun’ dedi.

‘Teşekkür ederim hocam’ dedim.

‘Finale çıkan takımlarla ilgili bir şey dikkatini çekti mi?’ dedi.

‘Hayır hocam. Ne dikkatimi çekmeliydi’ dedim.

Çıkan takımların hepsi Türkiye Voleybol Federasyonu 2. liginin ilk dört grubundan. 5,6, 7 ve 8. gruptan finale çıkan hiç bir takım yok. Geçen yıl da böyleydi, ondan önceki yıl da..’ dedi.

‘Yani hocam?’ dedim merakla konunun nereye geleceğini  bekleyerek.

‘Evladım; yani doğu, güneydoğu ve Karadeniz bölgesi grupları ile Marmara,Ege ve İç Anadolu grupları arasında güç farkı var. Bir Bitlis, Bir Mardin Halkbankla, İstanbul takımları ile nasıl baş etsin. ‘Oyuncu transfer etsin’ dersen oraya transfer olacak oyuncu istanbul’dan bir alıyorsa oradan 5 ister. Hadi diyelim ki sponsor buldular bu masrafları karşılayabilir mi? Karşılayamaz. O zaman diğer gruplardan gelen takımlar hep figüran olarak kalıyor. Bak mesela Bitlis ve Mardin takımlarının ligde sadece bir mağlubiyetleri vardı. Bitlis takımı set bile alamadı. Mardin takımı bir set aldı. Ama bu onların suçu değil’ dedi.

‘Kimin suçu hocam?’ dedim

Federasyonun suçu bu. Gruplar arasında çok güç farkı var. İlk dört gruptan gelen takımları kendi aralarında, son dört gruptan gelen takımları kendi aralarında karşılaştıracak. Davul bile dengi dengine. Bir Mardin bir İstanbul bir olur mu? dedi.

‘Hocam; Kalite düşmez mi o zaman?’ dedim.

Evladım; kalite olacak diye birilerini ezdirmenin gereği var mı? dedi.

‘Hocam; Bu konuyu nasıl yazsak acaba?’ dedim.

Dediğim gibi yaz. ‘Fakiri zengine ezdirmenin gereği var mı?’ diye sor‘ dedi.

Peki hocam. Soracağım, söz’ dedim.

Soruyorum. ‘Fakiri zengine ezdirmenin ne gereği var!?’

2 Comments

 1. Sayın Deniz bey

  Çok güzel bir yazım dizisi hazırladınız. Teşekkürler ve tebrikler. Bu yazıda belirttiğiniz konu ile ilgili sıkıntısını belirten hocaya katılamayacağım. Burada fakiri zengine ezdirmek diye durumdan bahsedemeyiz. Bu dünyanın her yerinde aynıdır. Maddi olanakları güçlü olan takımlar genellikle daha kuvvetli kadrolar kurarlar ve daha iyi sonuçlar alırlar. Ancak bazen işi para ile de çözemezsiniz büyük paralar verip takım kurarsınız sportif başarı gelmez. Bizim ligimize gelince 5,6,7 ve 8 ci gruplardaki takımlar kendi aralarında oynadıktan sonra yine 1,2,3 ve 4 üncü gruptan takımlarla karşılaşmayacak mı ? oradan direk bir üst lige mi gidecek.? Gerçek olan bir şey var sahaya çıktığınız zaman zengin fakir diye bir şey kalmaz sporun güzelliği de budur herkes eşittir.
  Bence bu sorunu aşmak için o bölgelerdeki takımlara sponsor olan firmalara getirilecek ek vergi kolaylıkları sponsorlukları cazip hale getirecektir ve bölge sporuna ilgiyi artıracaktır.

  Saygılar

  Beğen

 2. Asıl fark ordaki liglerin kalitesiz oluşu…bunun nedeni aynı finansal destek …aynı zamanda zamanda başka bir açıdan bakacak olursak fiziksel yeterlilikte insan nufusunun azlığı altyapılarda uzun oyuncu bulunamaması…aslında balkan kökenliler olmasa türkiyede uzun insan yok türkler yada kürtler uzun ırklar değiller …o halde ne yapmalı…herkes haddini bilecek ve kendi bölgesine uygun sporları seçecek calgary wouncavery gibi olucak doğu illeri curling kayak paten kış olimpiyatları sporlarına yönelicekler..atletizmde maraton koşacak vanlı kardeşim..istanbullu ağrılı ile koşabilirmi …ayrıca doğuda tesisler bomboş rahat rahat çalışıyorlar klüpler ballı kaymak değil ama çoğu büyükşehir klüplerinden daha büyük tesis imkanlarına sahipler…her yerin avantajı ve dezavantajı vardır…

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s