ZHU TİNG: 3 ECZACIBAŞI: 0

 

Kadınlar Kupa Volley finalinde Galatasaray’ı eleyen Eczacıbaşı ile Fenerbahçe’yi eleyen Vakıfbank karşılaştı.

Eczacıbaşı; M.Ognjenovic, J.Larson-Burbach, Büşra Cansu, T.Boskovic, Meliha İsmailoğlu, Beyza Arıcı (Simge Aköz)

Vakıfbank; Naz Aydemir, Gözde Kırdar, M.Rasic, L.Slöetjes, Zhu Ting, Kübra Akman (Gizem Örge)

Eczacıbaşı, ilk sete başında daha iyi servis atan takım olarak başladı. Hücumda Meliha ve Boskovic’le skor bulan Eczacıbaşı’na Vakıfbank Zhu ile cevap verdi. İlk teknik molaya, 12-8  Eczacıbaşı’nın üstünlüğü ile girildi. Bence setin kırılma noktası; Eczacıbaşı oyuna ağırlığını koymaya başlarken Boskovic’in 13-8’de yaptığı  hücum hatasıydı. Bu noktadan sonra oyuna giren Vakıfbank, Çinli smaçör Zhu ve kaptan Gözde’nin hücumda yüksek yüzdeli oynamasıyla farkı eritti, oyuna denge getirdi. Set sonunda Rasic ve Slöetjes’in servisleri Eczacıbaşı’nın hücum dengesini bozdu. Slöetjes’in de skora katkı sağlamasıyla Vakıfbank seti 25-22 aldı.

Skor Vakıfbank lehine 23-21 iken Boskovic’in iki sert smacına Slöetjes’in  yaptığı iyi defans  hem salondaki hem de ekran başındaki seyircileri için seyir zevkini arttıran güzel görüntülerdi.

İlk sette Vakıfbank’ta Zhu 6, Slöetjes 7 sayı üretirken Ecacıbaşın’da Meliha 5 sayı üretti.

İkinci sete 4-0’la giren Vakıfbank’a, Eczacıbaşı, Larson’ın iyi servisleriyle 5-0’la cevap verdi. Vakıfbank’ın bu setteki hırsı, isteği ve blok-defans düzenindeki azmi görülmeye değerdi. Kaptan Gözde’nin önderliğindeki bu defanstaki disiplin yavaş yavaş Eczacıbaşı smaçörlerinin oyundan düşmelerine neden oldu. Buna Zhu’nun hücumdaki %63’lük başarısı eklenince Vakıfbank seti 25-18 aldı.

Üçüncü sette de Vakıfbank’ın etkili servislerine önlem olarak Eczacıbaşı Güldeniz’i Meliha yerine oyuna soktu. (Eczacıbaşı 6-11 Vakıfbank). Güldeniz’in oyuna girmesiyle defansta manşette toparlanan Eczacıbaşı; Larson’ın servisleriyle 16-13 öne geçti. Bu noktadan sonra oyun tamamen Zhu –Boskovic  düellosuna döndü. Eskiden Yeon Koung Kim’in sırtına binen Fenerbahçe’nin çok eleştirilmesi hemen akıllara geldi. Skor 20-17 Eczacıbaşı öndeyken ve tek skor opsiyonu Boskovic iken; Motta’nın ikili değişiklikle Boskovic’i kenara alması Eczacıbaşı adına büyük bir hata oldu.

Vakıfbank, bu hatayı çok iyi değerlendirerek 21-21’de beraberlliği yakaladı. Setin sonu büyük bir çekişmeye sahne oldu. Tüm pasların Boskovic ve Zhu’ya atıldığı set sonunda; kötü manşet sonucu tüm seti çok iyi oynayan Eczacıbaşılı Güldeniz’in yaptığı hücum hatası ile Vakıfbank seti 32-30 , maçı 3-0 alarak kupanın sahibi oldu.

Bu sette hem Eczacıbaşılı Boskovic hem de Vakıfbanklı Zhu %85 hücum başarısı  ile oynadılar.

Vakıfbank nasıl kazandı?

  • Zhu’nun inanılmaz hücum performansı, havada gördüğü her topa seçmeden hücum etmesi
  • Gözde’nin hırsı, motivasyonu, defanstaki bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi
  • Aynı takımın uzun süredir bir arada olması, birbirini iyi tanıyor olması

Eczacıbaşı Neden kaybetti?

  • Son sette her şey yolunda giderken; Motta’nın tek hücum opsiyonunu dışarı çıkarması Eczacıbaşı’nın hücumda tıkanıp önde götürdüğü sette büyük handikapa soktu.
  • Ligde oynadıkları ve Vakıfbank’I adeta ezdikleri  3-0’lık maçtaki takım oyunundan ve pasör performansından uzak olmaları

En skorer  oyuncu:                 Zhu Ting (VB)              24 sayı

En iyi manşet alan oyuncuGizem Örge (VB)         %61 %39

En iyi servis atan oyuncu:     Milena Rasic (VB)        2 ace

En iyi hücum eden oyuncuTijana Boskovic (ECZ) %75 (21/28)

En iyi blok yapan oyuncu:     M.Rasic- M.Ognjenovic- Büşra Cansu 2’şer blok

Vakıfbank kaptanı Gözde Kırdar’ın maç sonu röportajda galibiyeti, kupayı hastanedeki anneannesine armağan etmesi ve duygulanması içimize dokundu.  Umarım başarılı sporcunun anneannesi en kısa sürede sağlığına kavuşur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s