FENER KUPADA YOK: 1-3

Kupa Volley’in ikinci yarı finali Fenerbahçe ile Vakıfbank karşılaştı.

Fenerbahçe; Çağla Akın, Natalia Pereria, Dicle Nur Babat, Mia Jerkov, Polina Rahimova, Eda Erdem(Merve Dalbeler)

Vakıfbank; Naz Aydemir, Gözde Kırdar, Milena Rasic, Ionneke Slöetjes, Zhu Ting, Kübra Akman (Gizem Örge)

Fenerbahçe’de  Antrenör Jan de Brant, normalde pasör çaprazı oynayan Azeri Polina Rahimova’yı 4 numaraya monte edip aslında 4 numara smaçörü olan MiA Jerkov’u pasör çaprazı mevkisine alarak farklı bir dizilimle sahaya çıktı.

Fenerbahçe ilk sette Eda’nın Rasic’e bloğu ile 2-0 yaptı. Vakıfbank’ta servise gelen Gözde nin iyi servis  ve arkada da iyi defansına Vakıfbank bloğuda eklenince 5-0 lık bir seri buldular.   1.92’lik Slöetjes , 1.93’lük Rasic ve 1.98’lik ZhuTing file önünde hem boyları hem de atletik yapıları ile  Vakıfbank’ı dünyanın en iyi blok yapan takımı yapıyor. Eminim hiç kimse bu bloka karşı eli titremeden hücum edemez.

Bu avantajla Vakıfbank farkı teknik molaya kadar korudu.(12-8) Fenerbahçe teknik moladan Rahimova’nın sayısıyla dönse de yaptığı manşet ve hücum hatalarıyla Vakıfbank’a direnemedi ve bir anda fark 16-9’da fark 7’ye çıktı. Hakemin aut verdiği topta challenge kullanan Fenerbahçe bu krizi Rahimova’nın hücumuyla aştı (16-10). File önünde Kübra-Dicle eşleşmesinde Kübra’nın ağır basmasıyla skor 20-11 oldu. Setin geri kalanında da Vakıfbank’ın muazzam servis temposu devam edince ilk set 25-15 Vakıfbank lehine tamamlandı. İlk sette Vakıfbank’ta Zhu ve Kübra Fenerbahçe’de ise Rahimova 5 sayı üretti.

İkinci sette ise roller değişti. Eda Erdem ve Çağla Akın’ın iyi servisleriyle skor bir anda Fenerbahçe lehine 8-2 oldu. Vakıfbank’ın aldığı bu iki sayı dahi Fenerbahçe’nin hatalarıyla kazanılmış sayılardı. Skorda Fenerbahçe 9-3 öndeyken servise Natalia geldiğinde hakemler ilginç bir şekilde tüm oyuncular doğru pozisyonda iken Fenerbahçe’ye pozisyon hatası çaldı. Bu seviyede birden fazla hakem ile masa hakemlerinin pozisyon takip edememesi ve yanlış karar vermesi fazlasıyla gülünçtü.

İlk teknik molaya Fenerbahçe 12-7 önde girerken bu bölüme kadar Dicle Nur Babat ve Eda Erdem’in file üstü performansı oldukça belirgindi.  Rahimova’nın hücumda oldukça etkin olması farkın daha da açılmasını sağladı (18-11). Bu noktada Fenerbahçe’nin yaptığı ikili değişiklikle Rahimova’nın çıkması oyunun Natalia’ya yıkılmasına sebep oldu. Tek oyuncuyla hücum etmeye başlayan Fenerbahçe’yi rahat okuyan Vakıfbank 22-22’de beraberliği yakaladı. 23-23 beraberlik sonrası Natalia’nın hücumu ve Dicle’nin Slöetjes’e bloğu ile seti Fenerbahçe  seti 25-23 aldı.

Bu sette Rahimova 8, Natalia 6 sayı üretti.

Üçüncü sette Slöetjes yerine giren Robinson hem skor olarak hem de manşet olarak Vakıfbank’ı fazlasıyla rahatlattı. Teknik molaya 4 sayı farkla giren Vakıfbank, Fenerbahçe antrenörünün de oyuna müdahale etmeyip izlemesiyle farkı giderek açtı (18-10). Jan de Brant’ın ilk molayı 18-10’da alması göz göre göre takımı ateşe atmaktan başka bir durum değil. Bu noktadan sonra müdahalelerde yetersiz ve geç kalmasıyla Vakıfbank seti 25-15 gibi bir farkla aldı.

ZhuTing bu sette tam 7 sayı üretti.

Dördüncü sete 36 hücumda %50 başarı gösterip 18 sayı üreten oyuncusu Rahimova’yı kenara alarak başlayarak Jan de Brant’ın ne düşündüğünü doğrusu merak ediyorum. Fenerbahçe, Natalia’nın 2 bloğu ve Gözde Kırdar’ın iki hücum hatası ile 4-0’ı yakaladı. Challenge sistemi gibi tekrar izlemeli bir sistem varken Gözde’nin ve takım arkadaşlarının kararlı bir biçimde auta vurulan topta itiraz etmesi yersiz bir hareketti.  Kendileri de bunun farkına varmış olacaklar ki itirazı çok uzatmadılar. Bu farkı 10-6’ya kadar koruyan Fenerbahçe’de Rahimova’ya kimse eşlik etmedi.  Vakıfbank’da Zhu’nun etkili oyunu ile farkı kapattı. Bu set Rahimova ve Zhu’nun düellosu gibiydi. Vakıfbank takımı blokları ile Zhu’ya destek verince önce 14-14’te beraberliği yakaladılar. Dhaa sonra bu oyunlarına devam edip seti 25-19 maçı ise 3-1 alarak finalde Eczacıbaşı’nın rakibi oldular.

Fenerbahçe neden kaybetti?

Maçta Fenerbahçe’nin oyuncusu Mia Jerkov’un manşet, hücum, defans ve blokta hiçbir varlık gösterememesi Fenerbahçe’nin en büyük dezavantajı oldu. Natalia’nın iyi gününde olmayıp 13 sayıda kalması, Rahimova’nın hücumda yalnız kalması, manşetin kötü olması sebebiyle pasörün orta oyuncuları yeterince kullanamaması ( Eda Erdem 7 sayı, Dicle Nur Babat  4 sayı) ibrenin Vakıfbank’a dönmesine neden oldu.

Vakıfbank nasıl kazandı?

Slöetjes ve Rasic kötü oynamasına rağmen, Zhu Ting’in olağanüstü performansı onların açığını kapattı. Kaptan Gözde  her Fenerbahçe maçında  olduğu gibi bu gün de  ekstra bir  motivasyonla oynadı. Bu motivasyonu onun tüm maç boyunca, hep üst seviyede ve oyunun her alanında iyi oynamasını sağladı. Kübra Akman’da hücum ve blokları ile  oyuna katkı yaptı.

Yani Vakıfbankta pek çok oyuncunun oyuna katılması maçı

Maçın istatistikleri:

En skorer oyuncular: Zhu Ting(VB) ve Polina Rahimova(FB) 25’er sayı

En iyi manşet alan oyuncu: K.Robinson(VB) ve Merve Dalbeler(FB) (%50 pozitif %10 mük. manşet)

En iyi blok yapan oyuncu:  Zhu Ting 4 blok M.Rasic(VB), Kübra Akman(VB), Dicle Nur Babat(FB)  3’er blok

En iyi hücum eden oyuncu:  Kübra Akman(VB) %75(9/12) Zhu Ting(VB)           %63 (20/32) P.Rahimova(FB)      %54 (25/46)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s