MARDİN’DE VOLEYBOL DOLU BİR HAFTA SONU

Voleybol üzerine yazılar yazmaya başladığım günden beri yapmak istediğim şeylerden biri, Doğu ve Güneydoğu illerimize gidip oradaki takımları izlemek, antrenör ve oyuncularla konuşmak,  dertlerini, sıkıntılarını dinlemek, yani kısaca orada Voleybolun durumunu,  öğrenmek ve yazmaktı.

Nihayet geçen hafta sonu Mardin’de bu fırsatı yakaladım. TVF Bayanlar 2. lig 8. grupta mücadele eden takımlardan Mardin Büyükşehir Belediyespor- Mardin Gençlikspor maçını ve Mezopotamya- Van Büyükşehir Belediyespor maçlarını izledim.  Hocalarla, yöneticilerle, oyuncularla görüştüm.

Önce Mardin Büyükşehir Belediyespor ile başlayalım. Belediye Başkanı görevden alınıp yerine Vali kayyum olarak atanınca, halkla daha fazla yakınlaşmak amacıyla sportif aktivitelere ağırlık verilmiş. Futbol, hentbol, voleybol takımlarına destek verilerek iyi transferler yapılmış. Bana söylendiğine göre vali de pek çok maça bizzat gidip izliyormuş. Bu, yerel yöneticilerin spora bakışı açısından çok olumlu bir durum bence.

Bu destekle sezon başında iyi bir takım kuran Mardin Büyükşehir Belediyespor Voleybol takımı, oynadığı 8 maçta 7 galibiyet ile grubunda ikinci sırada yer alıyor. Ancak izlediğim son maçta gerek oyuncular arasında, gerekse oyuncular ve teknik ekip arasında ciddi sıkıntılar olduğu görülüyordu. Her ne kadar maçı 3-0 almış olsalar da bu şekilde devam etmeleri durumunda ikinci devre ciddi sıkıntılar yaşayacakları aşikar.

Rakip Mardin Gençlikspor  adından da anlaşılacağı gibi oldukça ‘genç’ bir takım. Biraz geç kaldığım için izleyebildiğim  son setin sonlarına kadar tecrübeli oyunculardan oluşan rakipleri ile kafa kafaya bir mücadele sergilediler.  Biraz daha tecrübeli oyuncuları olmuş olsaydı maçı almaları içten bile değildi. Özellikle hocalarının kenardan sanki sahada oyuncuları ile beraber oynuyormuşcasına yaptığı hareketler, oyuncular motivasyonu, enerjisi dikkatimi çekti.

Maçtan sonra Vali sahaya inip iki takım oyuncuları ile beraber fotoğraf çektirdi. Bu  salonlarda olmasını arzu ettiğim güzel bir kareydi. Ancak valinin hiç bir oyuncu ile diyalog yaşamadan çekimden hemen sonra salondan ayrılması bana bu fotoğraf karesinin  kentteki ilan panolarına konulmak üzere çekilen reklamvari bir hareket olması olasılığını düşündürdü.

Yine de şimdiye kadar hiç bir maçta Vali görmemiş biri olarak Mardin Valisinin spora olan bu ilgisini takdir etmemek ona haksızlık olur.

Maçtan sonra Mardin Büyükşehir Belediyespor oyuncuları ve Antrenörleri Fahri Yalçın hoca ile konuşmak istedik ama protokol sahada olunca onları korumak ile görevli Polis memurları da biraz gergindiler. Bir röportaj uğruna başımıza bir şey gelmesin diye hiç hareketlenmedik. Ben de daha yakınımda maçı adeta  kenarda oynayan  Mardin Gençlikspor Antrenörü Faysal Dündar‘ın yanına gittim.

Faysal Hoca ile konuşmalarımızı bir başka yazıda yazalım. Bu yazı yeterince uzadı. Ve siz de biliyorsunuz ki uzum yazı okunmaz..

 

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s