ÇOCUKLARIMIZ NEDEN SPOR YAPMALIDIR?

Bu sorunun çok fazla cevabı var. Çünkü spor yapmak çocuğumuzu sağlıklı, zinde ve mutlu bir bünyenin yanında özgüven, sorumluluk, iyi bir psikoloji  gibi özellikler katacaktır.

Spor çocuğun daha özgüvenli olmasını sağlar. Çünkü sporda başarı, başarısızlık, başarabilme düşüncesi veya başaramama düşüncesi vardır. Başarıdan veya başarısızlıktan korkmayan kişiler özgüveni olan kişilerdir. Takım sporlarında özgüveni tam olan sporcularınıza bakınız, riskin olduğu durumlarda inisiyatif alırlar. Çünkü başarıyı veya başarısızlığı üstlenecek kadar kendine güvenleri vardır. Bu özgüvenin sonucu başarı ile sonuçlandığında sporcumuzun kendine olan güveni daha da artacaktır.

Spor insanı hayata bağlar. Çünkü insanın kendisini takdir etmesi hayata daha güzel daha farklı açılardan bakmasını sağlar. Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki insanlar spor yaptıkları sırada endorfin hormonu salgılarlar  ki bu endorfin hormonu insanlarda mutluluk duygusunu artırır. Çevrenizde spor yapıp da hayata küs, kendisini boş vermiş, hayattan beklentisi kalmamış  kaç insan  vardır?

Spor çocukta sorumluluk duygusunu geliştirir. Hepimizin bildiği gibi başarılı insanların sahip olması gereken özelliklerden bir tanesi de sorumluluktur. Sosyal çevresinde veya iş hayatında daha başarılı olan insanlara baktığımız zaman göreceğiz ki bu insanların sorumluluk duyguları gelişmiştir. Sporcularımızın antrenmana zamanında katılması, antrenörünün verdiği görevleri saha içerisinde uygulayabilmesi sporcuda sorumluluk duygusunu artıracaktır. Antrenör olarak sorumlu sporcuları takımımızda daha fazla tercih etmemiz ister istemez bütün sporcularımızın sorumluluk duygusunu artıracaktır. Bir takıma, kulübe veya okula karşı kendisi sorumlu hissetmek sporcuda sorumluluk duygusunu artırır. Spor hayatında aldığı sorumlulukları yerine getirebilme onları uygulayıp bir kitleye karşı görevini tamamlayabilme o sporcuda spor hayatının dışında da fazlasıyla cesaret verir. Bu tip sporcular sosyal hayatında inisiyatif alabilirler ve başarıyı yakalama ihtimalleri her zaman diğerlerinden daha fazladır.

Gelelim spor yapan öğrencilerimizin akademik başarılarına…

Yukarıda yazdığımız yazıya göre  spor yapan bir öğrencinin ders başarısının düşme ihtimali sizce ne kadardır?

Akademik başarı öğrencinin kendisi sevmesi, hayatla barışık olması, özgüveninin tam olması, sorumluluklarının bilincinde olması ve başarabilme duygusunu bilmesi yada bunu defalarca spor hayatında tatması sonucunda mutlaka artış gösterecektir. ‘‘Başarısız bir öğrenci spor yaparak akademik başarısını %100 oranda yükseltir” demiyoruz. Biz başarılı bir öğrencinin spor yaparak başarısının belli oranda düşeceğini iddia eden insanların fikirlerine karşı çıkıyoruz.

Çocuklarımıza spordan uzaklaştırmayalım

Evet akademik sınavlara mutlaka hazırlanacaklar ve o sınavlara girecekler.  Fakat çocuklarımızın o sınavlarda daha başarılı olmasını istiyorsak çocuklarımıza spor yapabilecekleri zamanlar ayırmalı, onları spor yapmak konusunda desteklemeliyiz. Neden mi? Hafta da üç gün düzenli spor yapan bir öğrenci akademik çalışmalarından geri kalmaz tam tersine çalışmanın getirdiği stres, kaygı, depresyon gibi çalışmasını olumsuz etkileyecek duygulardan kurtulur. Her şeyden daha önemlisi, o çalışmalardan sonra çocuklarınızın zihni, bilgi için kullanılmaya her zamankinden daha müsait hale gelecektir ki buda çocuğumuzun akademik olarak daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

Yazımı sonlandırmadan önce hatırlatıyorum; Ağaç yaşken eğilir. Çocuklarımızı spordan mahrum etmeyelim, etmeyelim ki daha zinde, kendine daha fazla güvenen, başarabileceğine inanan, sorumluluk sahibi bir gençliğe sahip olalım.

Herkese saygılar, sevgiler….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s