ATATÜRK NASIL OYUNCULARI SEVDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ?

Pazar günü Türkiye Voleybol Federasyonu Bayanlar 2. lig 3. grupta oynanan Gelişim Koleji- Bergama Doğa Koleji maçı İzmir’de Voleybol Grubunda naklen yayınlandı. Sağ olsunlar beni de yorumcu olarak davet etmişlerdi.

Maçı yorumlamak üzere yerimizi aldık.

Her iki takımı, Antrenörleri, oyuncuları, hakemleri, pek çok şeyi izleyicilerimize tanıttık.

Bergama Doğa Kolejinden başladık anlatmaya. Takımın bu yıl kurulduğunu, Antrenörleri Cemal Acar’ın eski bir pasör olarak uzun yıllar liglerde mücadele ettiğini, sonra Antrenör olarak İstanbul UPS ile gerek İstanbul’da gerekse Türkiye Şampiyonalarında elde ettiği başarıları anlattık. Oyunculardan Kaptan Pasör Yağmur Aydemir’in 23 yaşında, Gazi Gençlik, Karşıyaka, Rota Koleji gibi takımlarda oynadığını, 26 yaşındaki Smaçör Müge Kılıçoğlu’nun  Şimşekspor, Uşak Ayna, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kepezspor, Erdekspor gibi takımlarda oynadığını, Smaçör 23 yaşındaki  Hale Kantarcıoğlu‘nun Nilüfer Bld., İstanbul BŞ, Bursaspor, Yeşilyurt ve Beylikdüzü formalarını da giydiğini, Orta Oyuncu Zeynep Kaya’nın geçen sezon 1. ligde Sakarya Hendekte oynadığını, Smaçör Büşra Akcan‘ın Pegasus, İzmir Büyükşehir Belediyespor gibi takımlarda oynayan tecrübeli oyuncular olduğunu anlattık.

Gelişim Koleji’nin ise en büyük oyuncusu 19 yaşındaki Kaptan Yaren Ege Yıldız‘dı. Diğer oyuncuların hemen hepsi 2002 doğumlu Kolej öğrencileriydi. Ben de daha önce 4 yıl Gelişim Koleji ile beraber maçlara çıktığımdan sahadaki çocukları Ortaokul döneminden beri biliyor, tanıyordum. Belki henüz genç oyunculardı ama okullarda bir Türkiye ikincilikleri, bir de Türkiye Şampiyonlukları var. Başlarındaki genç Antrenör Ahmet Bayar’la çalışmış biri olarak ne kadar efendi, dürüst ve disiplinli olduğunu biliyorum. İki yıldır bu oyuncularla başarılı sonuçlar alıyor.

İki takım da o maça kadar oynadığı 8 maçı kazanmıştı. O maç hem lideri belirleyecek hem de takımlardan biri o gün namağluğ ünvanını kaybedecekti. Maçın favorisi Doğa Koleji’ydi. Nitekim ilk seti de aldılar. Gelişim Koleji ikinci seti alıp durumu eşitledi.

Üçüncü sette, setin başında durum 2-2 iken tam da çekim yaptığımız noktanın hemen altında, Gelişim Koleji hücumunda, top arka alanda karşılamaya çalışan Müge Kılıçoğlu’nun elinden sekerek dışarı çıktı. Hatta oyuncu ‘Ben bunu nasıl alamadım’ diye kendi kendine kızdı. Hakem ‘aut’ dedi. Oyuncu hiç bir şey olmamış gibi gitti ve servis kullandı. Biz şaşkınlık içinde ‘Ama olmaz. Böyle olmamalı’ ‘Hakeme gidip ‘Top elime çarpıp çıktı’ demeli’ ‘Bu yaptığı doğru değil. Hani fair play? Hani oyun ahlakı?‘ dedik ama kendi kendimize dedik.

Hani maçın son sayılarında olsa anlarız. Hani 23- 23 tür, bir oyuncu hocasından, arkadaşlarından çekinir bunu söyleyemez. Ama daha setin başı yahu!

Oyun devam etti. Durum 13-13 iken Bu sefer Doğa Koleji Hücumunda hakem ‘Aut’ u gösterip sayıyı Gelişim Kolejine verdi.

Peki ne oldu biliyor musunuz?

Gelişim Kolejinin 16 yaşındaki Oyuncusu Pınar Karaman hakeme gidip ‘Hocam top benim elimden çıktı’ dedi. Hakem kararını değiştirip sayıyı Doğa Kolejine verdi. Sonra Doğa Koleji o sayının devamında arka arkaya sayılar alarak 19-13 öne geçip seti aldı. Dördüncü seti de alan Doğa Koleji maçı 3-1 aldı.

Alması sürpriz de değildi zaten.

Ama esas önemli olan şu; 26 yaşındaki Müge Kılıçoğlu’nun mu yaptığı doğru yoksa 16 yaşındaki Pınar Karaman’ın yaptığı mı? Biz çocuklarımıza hangisini örnek göstereceğiz?

Kazanmak için her yol mübah mı? Ne olursa olsun kazanmak mı önemli olan? Hakem bir şeyi görmediyse yapmaya devam etmek doğru mu?

Peki Atatürk hangi oyuncuları sevdiğini söylemişti? Hatırlıyor musunuz?

Not:Pozisyonların görüntüleri elimizde. Ancak buraya koymayı beceremedik. İnşallah bir yardımla onları size sunacağız.

Videolar bu bağlantıdadır

https://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fevoleybol.com%2F2017%2F12%2F13%2Fataturk-nasil-oyunculari-sevdigini-soylemisti%2F&h=ATPSJzVt58auV60kQW-ES_CJ7hvI-tsggQYTKGuZ9rtTEArI3QUjRRuuojNGe1-ls01Wwa4v7xrjFCa4Nyz_8BtqNzrjKmX0cDocT9Sy2Q&s=1&enc=AZMMQ8S42zSjzHMiD6Bko5sBmhtRo0x3oQaC8yYHuneFOhzdYIN9YzoQ1QXooZjuJJ7O2DGv_yI0ScPlclaTVe3J

2 Comments

  1. Deniz bey Atatürk oyuncuları değil sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim demişti.O nedenle 16 yaşında sporcu olabilen Pınar KARAMAN , 26 yaşındaki oyuncu ablası Müge KILIÇOĞLU ve onun gibi oyunculara ders vermiş.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s