MASÖR FİZYOTERAPİST DEĞİLDİR!

Bugün  bir voleybol sitesinde bir meslektaşımın uyarısı ile bir haber  ( http://www.voleybolaktuel.com/bizden-size/gecmis-olsun-zoroglu-ve-akkaya-h15219.html ) okudum.

Kaza geçiren ve aslında ‘masör’ olan birinden ‘fizyoterapist’ diye bahsediliyordu. Öncelikle kaza geçiren insanlara ”geçmiş olsun” dileklerimi iletiyorum.

Haberi yapanların masör ve fizyoterapist arasındaki farkı bilmediğini sanmıyorum.  Neticede yıllardır voleybol camiası içinde insanlar. Ancak sanırım bazı insanları onore etmek adına jest yaparken bilerek ya da bilmeyerek bazı kavramların içini boşaltıyorlar.

 Bu yazının amacı ne bu sitenin ne de bu kişinin şahsiyetine karşı bir saldırı yapmak değildir ama insanlara işin doğrusunu bildirmekte de fayda olduğunu düşünüyorum.

Türkiye’de ”Fizyoterapist” ünvanını alabilmek için en az 4 yıllık Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu veya Fakülte mezunu olmak gerekmektedir.

Masörlük mesleğinin ise şuan halihazırda bir lisans veya ön lisans eğitimi yoktur. Belli kurum ve kuruluşlar tarafından verilen sertifikasyon eğitimleri ile masörlük mesleğinin bir mensubu olabilirsiniz.

Bu yazı ile sadece site ve kişileri uyarmak yetmez. Konusu açılmışken önce kulüplerden sonrasında da en önemlisi Türkiye Voleybol Federasyon’undan daha çok özen bekliyoruz. Neden mi? Çünkü bazı kulüpler çalışanlarının belgelerini kontrol etme gereği bile görmeden sitelerinde çalışanlarının mesleklerini sahip olmadıkları ünvanlar ile yazıyorlar. Aynı şekilde voleybol federasyonumuz da yanlış akreditasyonlar verebiliyor.

Konu ile ilgili siteye meslektaşlarım tarafından lisan-ı münasip ile gerekli mesajlar atıldı, atılıyor.Diliyorum bu hatadan hemen dönülerek insanlara güzel bir örnek olurlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s