SİZCE VOLEYBOL SADECE BİR SPOR BRANŞI MIDIR?

Bir önceki yazımızın devamıdır (https://evoleybol.com/2017/12/06/neden-voleybol-2/ )

– Dünyada voleybola bakış açısı işte bu yüzden farklıdır…
Voleybol bir felsefe ve hayat görüsü gerektirir…
– Voleybol hayata hazırlar…
– Voleybol iş yaşamına hazırlar…
VOLEYBOL “GERÇEK HAYATIN “ TA KENDİSİDİR…
Voleybolun kitleleri etkileme ve kavrama özelliği ile ulaşacağı hedef kitleler;
– İlk ve orta ve lise öğrenim gençliği…
– Çocuklar…
– Üniversite öğrencileri
– Ebeveynler
– Firma yöneticileri
– Potansiyel yatırımcılar olarak tanımlanmıştır.
Voleybolun endüstrileşmesi süresince planlanan yayınların, reklamların ana mesajları ise söyle öngörülmüştür.
Çocuklarda: “ takım ruhu, arkadaşlık, paylaşma ve konsantrasyon yeteneğinin gelişmesini sağlar…
Olağanüstü yeteneklere ve fiziğe sahip olmayan çocuk bile, “doğru zamanda, doğru yerde durmasını ve atakları karşılamaya hazır olmasını “ öğretecek bir antrenörle bu sporu keyif alarak yapabilir.

çocuk voleybol ile ilgili görsel sonucu

Anneler ve Babalar: “ Çocuğunuz için en uygun spor ”...
Voleybol her zaman, her yerde oynanır. Kışın salonlarda, yazın plajda… Oyuncuların birbirine teması söz konusu olmadığından yaralanma, sakatlanma riski azdır.
Centilmenlik dışı davranışlara uygun bir yapısı yoktur. Sportmenliğe sığmayacak tutum ve alışkanlıklara sahip, eğilimli kişiler bu spordan uzaklaşmak zorunda kalmıştır. O yüzden annelerin çocuklarını yara bere içinde, yağmurda çamurda perişan olmuş durumda görme ihtimalleri neredeyse hiç yoktur.
Çocuklarını başaramadığı için kendini suçlarken görme ihtimalleri de zayıftır. Öğrenim döneminde voleybol felsefesiyle tanışmış bir çocuk veya genç kendini suçlamamayı öğrenecektir.
Çünkü voleybol felsefesi gereği, başarı tek kişiye ait olmadığı gibi, başarısızlıktan da tek kişi sorumlu olmayacaktır.


Gençler: “ Fiziksel ve ruhsal gelişmeniz için en iyi spor”…
Genç kuşaklar için en ideal spordur. Sporun ve voleybolun evrensel değerlerinin yani sıra farklı yaşamsal katkılar da sağlar. Fiziksel görünümlerini mükemmelleştirmek gibi…
Çünkü diğer sporlar gibi aşırı bir irileşme veya hantallaşma sağlanamaz. Çalıştırılan kas grupları farklı olduğundan ideal vücut ölçülerine ulaşmada voleybol sporu tüm dünyada tercih edilmektedir.
Ünlü mankenlerin birçoğunun voleybolcu olması, profesyonel voleybolcuların fotomodellik yapması tesadüf değildir.

halkbank voleybol ile ilgili görsel sonucu

Firma yöneticilerine…
Voleybol çocukları, gençleri, genç bayanları içine alan aktif bir kitleye sahiptir. Hedef kitle değerlendirilmesi bakımından voleybol essiz fırsatlar sunabilir. Kurumsal imajını sporla renklendirmek, kurumsal kimliğine voleybol felsefesini entegre etmek veya doğrudan sayıları her gün artan voleybolculara sıcak satış yapmak isteyen firmalar için voleybol önemli avantajlar ve imtiyazlar kazandırabilir.

voleybol, italya ile ilgili görsel sonucu
Voleybol gerçek hayatin ta kendisidir…
Voleybol bir kişiyle oynanmaz. Ama bir kişi eksikse yine oynanmaz. Bir kişi hem çok önemli, hem de hiç… İlk günden itibaren bu felsefe oyuncunun ruhuna yerleşir. Bu yüzden voleybolda herkes kendi alanında, görevini yerine getirmeye uğraşır. Tıpkı gerçek hayattaki gibi… Görevini gerektiği gibi yapan oyuncu kendisini başarılı kabul eder. Böylece diğer oyuncuların hatalarıyla uğraşmayı öğrenir. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi… Karşılıklı gerginliğe imkan tanımadığı için birbirini çok sevmeyen kişiler bile ayni takımda oynayabilir. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi… Karşı takımın topu ne zaman, hangi bölgeden, hangi şiddetle kendi sahasına göndereceğini bilmeyen voleybolcular “her türlü sonuca” hazır halde bekler. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi… Çocuklar veya gençler voleybolu düzenli olarak oynamayı bıraksa bile hayata kendilerini hazır hissederler. Kazandıkları felsefe ve duruş, onların başarısında büyük rol oynar. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi… Bugün birçok büyük firmanın sahibinin, genel müdürünün, üst düzey yöneticilerinin ”eski” voleybolcu olması tesadüf olabilir mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s