TURGUTLUDA SEYİRCİ MUHTEŞEM AMA…

Her yerde Voleybol Platformu yönetiminden  Ufuk Günesen ile Vakıfbank Seramiksan maçından sonra salonda karşılaştık.

‘Salon neredeyse doluydu. Ne çok seyirci vardı  değil mi?’ dedi bana.

Evet. Gerçekten de öyleydi. Ama büyük takımlar dışında da salon bu kadar doluyor mu acaba?’ dedim.

‘Diğer maçlarda  hemen hemen böyleymiş’ dedi.

‘Voleybol açısından çok güzel bir durum’ dedim.

Gerçekten de öyle. Evet tribünde bahsettiğiniz gibi bir doluluk var ama aynı doluluğa paralel olarak takıma destek var mı? Üzülerek söylüyorum ki YOK.

Doğru düzgün bir tezahürat yok, rakip takımı, hakemi baskı altına almak yok. Seyirciye biraz da çekirdek versen çit çit çitleyecek neredeyse.

Her ne kadar ‘Rakip takımı ve hakemi baskı altına almak’tan bazı taraftarlar  ”ağza alınmayacak küfürler etmek” olarak algılıyorlarsa da biz onu demek istemiyoruz.  Salon bu kadar doluyken dahi bir tane küfür ya da kötü bir söz duymadık. Bu anlamda centilmen Turgutlu taraftarını tebrik ediyoruz.

Ama biraz da takımının arkasında durduklarını göstermeleri gerekir.  Dün maçı beraber izlediğimiz yazarımız Mert Erdoğan yazdığı yazıda (  https://evoleybol.com/2017/12/02/seramiksan-vakifbank-macinin-analizi-seramiksan-neden-kaybetti-vakifbank-nasil-kazandi/ ) şunları yazmış. ” İlk sette skor 18-15 Vakıfbank lehineyken Ayça’nın çıkardığı plasede sayıyı Seramiksan’a veren hakem  Guidetti’den büyük tepki aldı. Sanırım o tepkinin etkisinde kaldı. İkinci setin ilk sayılarında Vakıfbank Pasörü Cansu Özbay’ın  arka oyuncu olduğu pozisyonda  Seramiksan orta oyuncusu Ceyda’nın temasında rakip alana müdahale çaldı ki tam tersine sayıyı Seramiksan’a vermeliydi.  Bir sonraki pozisyonda Bayramova’nın bariz içeride olan hücumunda çizgi hakemi ‘‘içeride” olduğunu belirtmesine rağmen başhakem ‘dışarıda’ kararı verdi. Üçüncü sette Skor  16-10  Vakıfbank lehineyken, Vakıfbanklı Kübra’nın taşıdığı topa hakem faul çalmadı. Ayrıca Vakıfbank’ın 19-11 öndeyken bloktan düşen Tuğba Şenoğlu’nun taşıdığı topun bu seviyede bir hakemin gözünden kaçmasına inanamadım” demiş. Yani dün Vakıfbank ile oynadıkları maçta Seramiksan aleyhine 4 bariz hata yapıldı. Hem de en kritik yerlerde. Seramiksan’ın tam da hızlanıp sete girdiği noktalarda.  Peki seyirci ne yaptı? Bir iki cılız ses dışında ‘tısss’

Maçtan sonra salonda karşılaştığım bir Seramiksan seyircisi ‘Deniz Bey, İnşallah yazınızda hakemin bu kararlarından bahsedersiniz’  dedi bana. Biz gördüğünüz gibi bahsediyoruz ama tepki sıcağı sıcağına olması lazım. Yani özetin özeti şu; Turgutlu seyircisi voleybolu seviyor, takımı da sahiplenmiş. Ama biraz daha  takımın arkasında duran destek veren, coşturan seyirci olsa daha iyi olmaz mıydı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s