İKİ RESİM ARASINDA KAÇ FARK VAR?

İzmir Balçova Spor salonunda maç izlemeye gittiğimde kapıda eski hakem, yeni gözlemci Mehmet Gülaydın hocamı gördüm. 35 yıldır hakem olan Mehmet hocayı, İzmir Voleybol camiasında herkes tanır. Eskiden ‘Şişmandı’ demeyeyim ‘Biraz kiloluydu’ diyeyim nazikçe. Geçen sezondan beri görmemiştim. Görünce çok şaşırdım. Zayıflamış, yüzüne renk gelmiş, gençleşmişti.

‘Hocam ne yaptınız? Çok değişmişsiniz’ dedim şaşırarak.

‘Hayatımdaki her şeyi değiştirdim’ dedi

‘Yengeyi mi boşadınız‘ dedim muzipçe.

‘Onun dışındaki her şeyi’ dedi gülerek.

Neyi mesela?’ dedim merakla.

Mesela eskiden her yere arabayla giderdim. Hatta ‘Keşke salonun içine kadar arabayla girmek mümkün olsa’ diye düşünürdüm. Bir apartmana girdiğimde hemen asansör bakınırdım. Şimdi her yere yürüyerek gidiyorum.  Eskiden bir oturuşta bir kuzu, yanında da bir ekmek ya da bir tepsi börek, bir kilo baklava yerdim. Uyumadan önce gece yarısı mutlaka mutfağa gider  ne bulursam siler süpürürdüm. Yemek bulamazsam yarım ekmek  içine zeytin peynir koyar, yerdim. Sonra hor hor horlardım.

O zaman günde 4 defa insülin vurulmam gerekiyordu. Aksi halde şekerim çıkıyordu. O kadar yüksek doz bile şekerimi düşürmüyordu bazen. Çabuk sinirleniyordum. İki adımda nefes nefes kalıyordum, tıkanıyordum.

Baktım böyle olmuyor, altı ay önce güzel bir diyete başladım. Şimdi her yere yürüyerek gidiyorum, asansör kullanmıyorum. 6 ayda 22 kilo verdim. Kilo gidince insülin ihtiyacı da kalmadı,  insülin’i bıraktık. Sadece hap alıyorum şimdi. Kendimi çok iyi , zinde  ve sağlıklı hissediyorum’ dedi.

Aman hocam nazar değmesin. Sakın bozmayın böyle devam edin’ dedim.

Hepimiz memnunuz. Bozmaya hiç niyetim yok‘ dedi.

‘Yenge kıskanmıyor mu?’ dedim göz kırparak.

Zayıflamamla beraber horlamam da bitti. Hanım artık rahat rahat uyuyor. Kıskanıyorsa bile belki bu yüzden belli etmiyordur’ dedi gülerek.

Hocam; ‘Ben yapamam, edemem’  diyenler için güzel bir örneksiniz. İzniniz olursa bir ‘Before- After’ ( Önce-Sonra)  yapalım. Herkes isteyince sağlıklı bir birey olunabileceğini görsün’ dedim

Sağ olsun, hoca bizi kırmadı. ‘Yapalım hocam’ dedi.

BuyUrun siz de bakın. İki resim arasında farkı siz de görün. İnsan isteyince oluyormuş değil mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s