VAKIFBANK- FENERBAHÇE MAÇINDA NE OLDU? NE OLMADI?

Açıkçası geçen hafta Fenerbahçe-Eczacıbaşı arasında oynanan maç gibi, zevkli, heyecanlı bir maç bekliyordum. Ancak ne yazık ki beklediğim gibi olmadı.

Maça iki takım da tutuk başladı. 12-9 Vakıfbank’ın önde girdiği ilk teknik moladan sonra  oyuna Zhu ve Slöetjes ile ağırlığını koyan ev sahibi ekip, Fenerbahçe’de skorerler Natalia, Jerkov ve Polen bir türlü oyuna giremeyince  ilk seti 25-18 aldı.

İkinci sette karşılıklı alınan birer sayıyla başladı. Vakıfbank, Servise geçen kaptan Gözde’nin etkili servisleri ve daha önceki yıllarda görmeye alışık olduğumuz blok ve defans düzeniyle bir anda 12-1’lik skoru yakaladı. Arka arkaya top öldüremeyen Fenerbahçe, manşet ve hücumda da direkt hatalar yapmaya başlayınca bu set adeta antrenman havasında geçti. (25-14) Bu sette Rasic önderliğinde Vakıfbank tam 7 blok yaptı.

Üçüncü sete daha istekli ve hareketli giren Fenerbahçe 8-3’te farkı 5’e çıkarsa da Vakıfbank’ın oyunu dengelemesi uzun sürmedi.  Bu sette servis atanın seriler yakaladığı bir set oldu ve skor üstünlüğü sürekli el değiştirdi. Fenerbahçe kaptanı Eda’nın servis performansı ve Natalia’nın oyuna ağırlığını koymasıyla Sarı Melekler seti alıp skoru 2-1’e getirdi. (27-25)

Dördüncü sette de Fenerbahçe’nin hataları ve Vakıfbank’ın blok istikrarı devam edince set erken koptu ve 25-12 Vakıfbank lehine sonuçlandı ve maçı 3-1 aldı.

Fenerbahçe’nin kritik anlarda oyuna girip hem manşet hem de hücum anlamında destek verebilecek, tecrübeli oyuncular Şeyma Ercan ve Meliha İsmailoğlu’nu gönderip yerine 2.ligden Ezgi Dağdelenler ve Damla Çakıroğlu’nu almasının resmen intihar etmek olduğunu düşünüyorum. Oyuna manşet için girdikleri an manşet hatası yapan ikili, hücumda da varlık gösteremedi. Fenerbahçe’nin Natalia Pereria haricinde 4 numara pozisyonunda oyunu değiştirip fark yaratacak ikinci bir oyuncusu ne yazık ki yok. Jerkov’un Fenerbahçe gibi bir takımın ancak yedek smaçörü olabileceğini düşünüyorum, Şimdiye kadar iyi servis atan takımlara karşı çabuk dağılan ve çok fazla manşet hatası yapıp takımı oyundan düşüren bir performans sergiledi .

Polina Rahimova Sultanlar ligine, Fenerbahçe takımına, Uzak Doğu’dan dünya sayı rekoru kırarak gelmişti.  Ne yazık ki bu maçta  fazlasıyla blok yedi ve hatalar yaptı.  ( Fenerbahçe bu maçta 29 hata yaptı, 16 kez bloka takıldı)

Vakıfbank tarafında ise geçen yılki kadronun büyük ölçüde korunması  ve aynı teknik ekibin yıllardır takımın başında olması en büyük avantajları. Yanı sıra kadrosunda dünyanın en iyi orta oyuncularından Milena Rasic ve smaçör Zhu Ting’in birlikte istikrarlı biçimde oynaması ( İkisi toplam 36 sayı aldı)  onları her kulvarda favori takım yapıyor. Büyük maçlarda kritik anlarda çoğu kez sıkıntı yaşasa da Lönneke Slöetjes  de bu ikiliye  eklenince yenilmez bir takım görüntüsüne kavuşuyor.

Bir önceki haftalarda Vakıfbank’ı rahat yenen Eczacıbaşı’nın fazla havaya girip Fenerbahçe’ye kaybetmesi gibi; geçen hafta Eczacıbaşı’yı yenen Fenerbahçe’nin de  havaya girip Vakıfbank’a direnememesi sanırım takımların böyle maçlara mental olarak yeterince hazırlanmadıklarını gösteriyor.

Daha önceki yazımda da ( https://evoleybol.com/2017/11/22/reklamda-25-yildir-voleybolun-arkasindayiz-demek-kolay/ ) belirttiğim gibi maça konuk seyircilerin alınmamasını doğru bulmuyorum. Şiddetin, kötü tezahüratın ve küfürün çözümü bu değil.

Lig uzun ve herkes herkesi yenebiliyor.  Neler olacağını hep beraber izlemeye devam edeceğiz.

Maçın İstatistikleri;

Vakıfbank

Zhu Ting: 20 sayı %52 hücum (17/33) 2 blok 1 ace
Slöetjes :  19 sayı %38 hücum (14/37) 2 blok 3 ace
Milena Rasic :16 sayı %58 hücum (7/12) 7 blok 2 ace ( Rasiç haftanın en çok blok yapan oyuncusu oldu)

Fenerbahçe

Natalia Pereria : 16 sayı %40 hücum (14/35) 2 blok
Polen UsluPehlivan : 9 sayı %36 hücum (8/22) 1 ace
Mia Jerkov:  9 sayı %32 hücum (7/22) 2 ace 5 manşet hatası

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s