ALT YAPILARA NASIL BİR ANTRENÖR SEÇİLMELİ?

İlk yazdığım yazı ( https://evoleybol.com/2017/11/26/iyi-bir-antrenor-nasil-olmalidir/ ) olumlu tepkiler alınca Rahmetli Hocam Mehmet Bengü‘nün kitabından bazı diğer bölümleri de siz değerli Voleybolseverlere aktarmaya karar verdim.

Mehmet Bengü hocam antrenörleri görevlerine ve kişiliklerine göre  Öğretmen Antrenörler ve Araştırma antrenörleri olarak ikiye ayırmış.

Biraz da beni tarif ettiği için bu yazımda sizler öğretmen antrenörleri  okuyacaksınız.

Öğretmen Antrenörler: Bunlar voleybolu öğreten, öğreticilik yönleri ağır basan antrenörlerdir. Yeni başlayan çocuklara voleybol öğretirler. Ya da antrenörlüğe yeni başlayan gençlere antrenörlüğü öğretirler. Demek ki öğretmen antrenörleri de ikiye ayırabiliriz. a) Yeni başlayan çocuklara öğretmenlik edenler b) Antrenörlük adaylarına öğretmenlik edenler.

a) Yeni başlayan çocuklara öğretmenlik edenler;  Genellikle sporu daha bırakmamış çok genç antrenörlerdir. Bunların öğrettikleri hareketleri uygulayarak gösterebilmeleri önemlidir. Yalnız anlatmak yetmez, hareketi göstermek de gerekir. Ne var ki yeni başlayanlara öğretirken, göstermenin ötesinde, eleştirmek, değerlendirmek, hataları düzeltmenin yollarını, yöntemlerini bilmekte gerekir. Ayrıca, sabır, hoşgörü, olgunluk gerekir. Bunlar daha çok yaşlı antrenörlerde bulunan özelliklerdir. Bu bakımdan yeni başlayanlara, hareketleri kendisi gösteremeyecek de olsa, deneyimli, yaşlı antrenörlerin öğretmenlik etmeleri daha uygundur. Böyle bir antrenörün, yanına voleybol hareketlerini hatasız uygulayabilen yardımcı genç antrenörler yada ileri düzeyde sporcular alarak yapacağı çalışmalar, yeni başlayanlar için en iyi çözümdür. Bu arada filmlerden, slaytlardan, fotoğraflardan da bol bol yararlanmalıdır.

Küçük çocukları voleybola bağlamak konusunda ünlü oyuncuların kullanılışı da önemlidir. Çocukları spora çeken etkenler arasında ünlü oyunculara duyulan hayranlık büyük rol oynar.

Demek ki yeni başlayanlara sabırlı, hoşgörülü, olgun, kusursuz top tekniği olan, eleştirme, değerlendirme yeteneği bulunan, hataları düzeltme yöntemlerini bilen, ünlü sporcuların öğretmenlik etmesi gerekiyor. Böyle antrenörler bulmak ise olanaksız denecek kadar güçtür. Onun için de genellikle yaşlı bir antrenörün genç yardımcılarla birlikte çalışması bu konunun en kolay çözümüdür.

b) Antrenör adaylarına öğretmenlik edenler ise;  voleybol alanında ortaya bir şeyler koymuş, araştırmalar yapmış, kitaplar yazmış, bilgisini belgelemiş ya da uygulamada yetiştirdiği takımlarla başarılı olmuş kimselerden seçilir. Yani voleybol üzerine kurumsal çalışma yapanlardan ünlü antrenörlerden….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s