DENİZLİ’NİN BURSA’DAN NE EKSİĞİ VAR?

Türkiye’nin tekstilde iki büyük ili var. Biri 1.8 milyon nüfuslu Bursa, diğeri de 1 milyon nüfuslu Denizli.

Bursa’nın %50.2 si Erkek, % 49.8’i kadın.  Denizli’nin %49.8 erkek, %50.2 si kadın.

Bursa Nüfusunun %36’sı 10-34 yaş aralığında ( Yani yaklaşık 720 bin genç var demektir )  Denizli Nüfusunun %37 si 10- 34 yaş arasında ( Yani yaklaşık 370 bin genç var)

Peki bu kadar genç boş vakitlerinde ne yapacak? Ya bir sporla uğraşıp bedenen, zihnen sağlıklı bir birey olup kendisine, çevresine, ülkesine faydalı birer insan olacak ya da serseri mayın gibi, kahve köşelerinde, AVM lerde, meyhanelerde, barlarda dolaşıp vakit öldürecek belki kötü alışkanlıklar edinecekler.  Spor Genel Müdürlüğünün verilerine göre Bursa’da 550 spor kulübü,  Denizli’de 144 spor kulübü var.  ( sgm.gsb.gov.tr/Sayfalar/175/105/Istatistikler )

Erkekler muhtemelen futbol, kadınlar da Voleybolu seçecekler. (Türkiye’deki lisanslı sporcu sayısına göre erkeklerin en çok tercih ettiği spor dalı futbol, kadınların Voleybol)

Bursa’nın profesyonel Futbol Liglerinde takım sayısı 5, Denizli’nin 3 takımı var.

Bursa’nın Voleybolda Sultanlar liginde 2 takımı var. ( Nilüfer Belediye ve Bursa Büyükşehir Belediyesi) Denizlinin hiç takımı yok.

Bursa’nın Voleybol birinci liginde 1 takımı var ( Bursaspor takımı şu anda 1. lig B grubunda 3. sırada) Denizli’nin  hiç takımı yok.

Bursa’nın ikinci ligde 2 takımı var. Denizlinin Denizli Gençlik Hizmetleri spor kulübü tek Voleybol takımı olarak ligde mücadelesine devam ediyor. Sadece ligde mücadele etmiyor, ayakta kalabilme mücadelesi de veriyor.  Takım, yönetici Ali Çelebi’nin kişisel çabaları ve destekleri ile 7 maçta dört galibiyet alarak 5. sırada yoluna devam ediyor.

Bu gün İzmir’de Gelişim Koleji ile maçlarına uzun bir yolculuk yaparak geldiler. Ayaklarının tozu ile dinlenmeden  maça çıktılar. İmkanları olsa, bir gece önceden gelip biraz dinlenip hazırlansalar eminim daha hazır olarak maça geleceklerdi. Buna rağmen ligin yenilgisiz takımı Gelişim Koleji karşısında ilk seti de aldılar.  Maçta iyi mücadele etmelerine rağmen 3-1 yenildiler. Açıkçası bu takıma biraz destek ve bir iki takviye yapılmış olsaydı sanırım şu anda zirvede olmaları içten bile değildi.

Ama ne yazık ki bir destekleri yok. Ne sanayi ve tekstil şirketlerinden ne de Belediyelerden.

Ege bölgesi gibi kadınlara önem veren, sosyal statüde saygı ve kıymet gösteren bir bölgenin zengin bir sanayi şehri olan Denizli’nin kendi takımına daha çok sahip çıkmasını beklerdim.

Peki neden Bursa ile kıyasladım? Ülkemizin tekstilde büyük iki ili arasındaki farkı rakamlarla görün diye.

Sizin bu mücadeleniz ile ilgili bir yazı yazacağım’ dediğimde orada bulunan biri ( ismini vermeyelim) ‘Siz yazaasınız da duyen olcek mi bakem?’ dedi.

‘Biz yazaarız, duymak isteyen duyaa.   ‘Anlıyına sivrisinek saz, anlımıyana davul zurna az’ dimişle’ didik.

Denizli’deki yetkililer, sanayiciler duymazsa Sayın Ekonomi bakanımız, Denizli Büyükşehir Belediyesi Eski başkanı Nihat Zeybekçi duyar belki.

Sayın Bakanım; Denizli’nin Bursa’dan bir eksiği var mı? Ne dersiniz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s