Voleybol Milli Takımlar Alt yapı Koordinatörü Şahin Çatma konuştu; BİZ OYUNCU YETİŞTİRİYORUZ AMA…

”U17 Milli takımımız İzmir’de kampta” haberlerini okuyunca kampı ziyaret edip geleceğimiz olan çocuklarımızı bir tanıyalım, hocalarımız ile ‘Türkiye’nin alt yapısı’ ile ilgili bir kaç kelam edip okurlarımız ile paylaşalım istedim.

Malum birileri çıkıp ‘Türkiyede’de alt yapı yok’, ‘Türkiye’de oyuncu yetişmiyor’ deyip duruyor. Tabi bunları diyenlerden biri de benim. Madem Türkiye’nin alt yapısı ayağımıza kadar gelmiş, gitmemek olur mu? olmazdı.

Ben de kampı ziyaret etmek isteğimi İzmir Voleybol il temsilcisi Hakan Gürsu‘ya ilettim. Bir işi Hakan beye verdiyseniz gözünüz arkada kalmasın. Çözmediği iş yoktur ve mutlaka en kısa zamanda size  dönüş yapar. Burada bir parantez açmakta fayda var. Hakan Gürsu ilk atandığında, Epirden hocam sert eleştirilerde bulunmuştu. Özateş spor kulübünün yemeğinde Hakan bey bana; ‘Bana biraz zaman verin. Eğer başarılı olmazsam istediğiniz şeyi yazabilirsiniz’ demişti. Şimdiye kadar yaptıklarını buraya yazarsak hakikaten bir yazı yetmez. Ama yazmayalım, kimse de bilmesin. Malum ülkemizde başarılı insanlar hemen ödüllendiriliyor(!).

Biz yazmasak da İzmir’de bilen biliyor, görmek isteyen görüyor zaten.

Takriben yarım saat sonra Hakan bey; ‘Deniz bey ilgili makamlardan izin aldım. Buyurun gelebilirsiniz’ diye bana dönüş yaptı.

Salona gittiğimde, U17 Milli takımımız Arkas Genç takımı ile maç yapıyordu. Milli takımlar Alt yapılar Koordinatörü Şahin Çatma kenarda maçı izliyordu. Takımımız Başantrenör Bülent Güneş ve Yardımcısı Emre Nur yönetiminde sahadaydı. Maçı biraz izledim. Şahin hocam kendilerini ziyarete gideceğimden haberdardı. Sağ olsun yanımıza gelip beni aşağıya, yanına çağırdı. Bir kenarda hem maçı izleyebileceğimiz hem de konuşabileceğimiz bir noktaya oturduk ve konuşmaya başladık.

Hoşbeşten sonra ‘Hocam hiç lafı uzatmadan konuya girmek istiyorum. Türkiye’de neden alt yapıdan oyuncu çıkmıyor?’ diye ilk soru ile başladım.

Genel olarak böyle bir şey tüm spor branşları için söyleniyor. İşte bakın futbolda da, Basketbolda da, Voleybolda da bunlar konuşuluyor. Bana göre bunun en önemli sebebi Kulüplerin alt yapıya önem vermemesi, yöneticilerin alt yapının önemini yeterince anlamamış olması ve bunların sonucunda alt yapılarda Tecrübeli antrenörlerin görev almaması gibi sebepler olabilir..’ dedi.

Hocam Federasyon ‘Kulüplerin alt yapılarında şu kadar tecrübesi olmayan hocalar görev alamaz’ diyemez mi?’ diye araya girdim.

Tabi bunlar konuşulabilecek konular. Ama uygulamada, pratikte nasıl yapacaksınız?. Belki bir kaç büyük kulüp bunu uygulayabilir ama gerisi? ‘dedi.

‘Ama tecrübeli hocaların oyuncu yetişmesinde daha fala katkıları olmaz mı?’ dedim

Muhakkak olur. Ama evvela şuna açıklık getirmek istiyorum Ben voleybol için ‘Altyapılarda oyuncu yetişmiyor’ diyenlere katılmıyorum. Bakın bizim U17 havuzumuzda şu anda hepside oynayabilecek durumda hazır 36 oyuncumuz var. Aynı şekilde U18, U20, U23’te de ..  Esas soru şu bence ”Oyuncu yetişmiyor mu yoksa yetişen oyuncu yeterince oynatılmıyor mu?

‘Size göre bunun cevabı?’ diye sordum

Ben Milli Takım’da çalışıyor olduğum için söyleyeceklerimi bazı insanlar farklı yorumlayabilirler. Bu nedenle sadece şu örnekleri vereyim; Ben şu anda Vakıfbank’ta oynayan Kübra Akman’ı daha 16 yaşındayken Nilüfer Belediyede Sultanlar liginde maça çıkardım. Aynı şekilde Gizem Örge’yi de. Bu şekilde oyuncu yetişir. Genç ve iyi bir oyuncun var ama ona güvenmedikten sonra, maça çıkarmadıktan sonra nasıl daha iyi olacak? Bu yüzden ben yetişme çağındaki oyuncuların oynayabilecekleri takımda olmalarını istiyorum. U23 takımımızın Dünya Şampiyonu olmasında büyük katkıları olan Tuğba Şenoğlu, Zehra Güneş ve Yasemin Güveli, geçen yıl Beşiktaş’ta tüm sezon Sultanlar liginde oynayarak hem tecrübe hem de özgüven kazandılar. Bu şekilde iyi oyuncu yetişir’ dedi.

Bu oyuncular bu sezon Vakıfbank ve Eczacıbaşına döndüler ve şu anda hemen hiç oyuna girmiyorlar. Ama  bir taraftan büyük takımda olmanın getirdiği bir etiket var, imkanlar var, ekonomi var’ dedim.

‘Evet bunlar var ama takıma giremiyorsan, oynayamıyorsan? Bu benim fikrim tabii ki’ dedi

‘Peki yabancı oyuncu meselesi çok tartışılıyor. Yararlı mı zararlı mı?’ diye sordum

Yabancı oyuncu meselesi ile ilgili çeşitli ortamlarda görüşlerimizi yetkili mercilere iletiyoruz. Kaliteli yabancılardan öğrenecek çok şeyimiz var. Yerli oyuncular yabancılar kadar çalışmayı, onlar gibi profesyonelce yaşamayı ve mücadele etmeyi denemeliler. Biz ülke insanı olarak ‘masa başı işimiz olsun, çok çalışmadan, çok para kazanalım’ mentalitesindeyiz. Evvela bu konuda kafamızı değiştirmemiz lazım. Ne yazık ki Türk oyuncular da çoğu zaman işin kolayına kaçıyorlar. Bu toplum olarak hastalığımız’ dedi.

devam edecek…..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s