HAFTANIN DERBİSİ: FENERBAHÇE- ECZACIBAŞI

Maç başlamadan  uzun ve seyir zevki yüksek bir maç olması dileğiyle oturdum ekran başına.  Maç da aynen beklediğim gibi  oldu. Bundan önceki tüm “derbi” diye tabir ettiğimiz maçlar ne yazık ki tatsız tuzsuz, seyir zevkinden yoksun maçlardı ve  kolay galibiyetlerle sona erdi.

İlk 6’lar
Fenerbahçe : N.Tomkom , Natalia P. , Bahar T. , Polen U. , M.Jerkov , Eda Erdem (libero Merve D.)
Eczacıbaşı : M.Ognjenovic , J.Larson , Büşra C. , T. Boskovic , Meliha İ. , Beyza A. (libero Simge)

Fenerbahçe dengesiz başlarken Eczacıbaşı’nın blok kurgusuz oturmuş bir şekilde başladı. İlk sete Eczacıbaşı hızlı bir giriş yapıp 5-1 üstünlüğü yakalayınca Fenerbahçe ilk molasını erken kullanmak zorunda kaldı.  Aklıma Eczacıbaşı  Vitra’nın Vakıfbank maçı gibi kolay alacağı gelse de sonraki dakikalarda oyun dengelendi. Eda’nın Boskovic’e yaptığı tekli blokla oyuna girmeye başlayan Sarı Melekler 9-9’da beraberliği yakaladı. Set karşılıklı sayılarla devam ederken Fenerbahçe koçu Jan de Brant ikili değişiklik yaparak Tomkom-Polen’i saha kenarına çekerken, Rahimova-Çağla Akın ikilisi oyuna sürdü. Bu noktadan sonra file önünde çok yükselen Fenerbahçe, Eczacıbaşı pasörü Ognjenovic’in Larson ısrarıyla 4 numaraya oyunu sıkıştırmasıyla fark 3 sayıya çıkardı (19-16). Tam fark kapanacak derken Meliha’nın arka çizgiye basması ve Rahimova’nın servis sayısıyla fark tekrar açıldı. (21-17). Bu noktada Motta; Ezgi ve Adams’ı oyuna alırken, Ognjenovic ve Büşra’yı saha kenarına aldı. Karşılıklı sayılarla Fenerbahçe set sayısına ulaştı(24-20). Bu noktada bir anda oyundan düşen Fenerbahçe seti Hande Baladın’ın hücum hatasıyla alabildi. (25-23)

İkinci sete ise bu sefer Fenerbahçe hızlı girdi (3-0) ancak Beyza’nın servis turunda skor üretmede sıkıntı yaşayınca Eczacıbaşı 6-0’lık seri yakaladı.  İkili değişiklikle oyuna giren Çağla’nın servis turunda Rahimova’nın etkili hücum performansıyla Fenerbahçe geriden gelip farkı açtı.(17-11). Setin geri kalanında farkı kapattırmayan Fenerbahçe seti 25-20 aldı.

Üçüncü sete skor karşılıklı başlasa da Eczacıbaşı’nın gerginliği Boskovic’le Larson’ın avantaj topu alamaması gibi örnekler de sahaya yansıdı. Jan de Brant seti erken koparıp maçı bitirmek için daha önceki setlerde çok verimli olan ikili değişikliği daha skor 5-4 iken yaptı. Kadın voleybolunda klasikleşen 3.set sendromunu yaşayan Fenerbahçe teknik molaya 12-7 geride girdi. Bahar Toksoy Guidetti’in servis turunda 3 servis sayısı bulan Fenerbahçe 15-14 öne geçti. Karşılıklı sayılar 21-21 eşitliğe kadar devam etti. Bu noktada servise gelen Natalia iyi servis kullanıp iyi defans yaparak Fenerbahçe’nin 24-21’de maç sayısına ulaşmasını sağladı. Eczacıbaşı Maja’nın servis turuyla beraberliği yakaladı(24-24). Seti bir türlü bitiremeyen ve arka arkaya iki hücumda da hata yapan Fenerbahçe seti elleriyle Eczacıbaşı’na hediye etti(30-28). Fenerbahçe son sayıda bloktan dışarı itirazı yerine içerde/dışarıda itirazında bulunsa belki set bitmemiş olabilirdi. Ekran bazen bizi yanıltsa da Fenerbahçe’nin hücumu sanki dahilmiş gibi göründü.

Eczacıbaşı 4. sete pasör Ezgi ve orta oyuncu R.Adams’la başladı. Sete hücumda daha agresif giren Fenerbahçe 7-3 öne geçti. Hücumda Eda’nın iki elle karşıya bıraktığı top akıllara Aysun Özbek’i getirdi. Natalia’nın yorulup hatalar yapmasıyla fark kapandı. Fenerbahçe Ezgi Dağdelenler-Natalia değişikliği ile çözüm bulmaya çalışsa da farkın Eczacıbaşı lehine açılmasına engel olamadı ve seti 25-17 Eczacıbaşı çok rahat kazandı. Bu sette farkı yaratansa Adams ve Boskovic’in etkili oyunuydu.

Karar setine Fenerbahçe Çağla Akın ve P.Rahimova ile başladı. Rahimova’nın iyi oyunuyla sarı lacivertliler 3-1 öne geçti , 6-5’te farkı 1’e inse de Natalia’nın servis turunda Fenerbahçe skorda 10-5’i yakaladı. Son bölümde de kaptan Eda’nın iyi oyunuyla  seti 15-11 maçı da 3-2 Sarı Melekler aldı.

Fenerbahçe 3-2 Eczacıbaşı
(25-23 , 25-20 , 28-30 , 17-25 , 15-11)
Fenerbahçe >Natalia Zilio   19 sayı ( 17/35 %49) / 1 ace / 1 blok / %58 manşet
Bahar Toksoy  15 sayı ( 8/24 %33 ) / 5 ace / 2 blok

Eda Erdem     14 sayı (8/19 %42) / 1 ace / 5 blok

Polen Uslu.   13 sayı (13/34 %38)
Mia Jerkov     12 sayı (11/36 %31) / 1 ace  / %39 manşet
P. Rahimova   11 sayı (8/17 %47) /1 ace / 2 blok

Eczacıbaşı > T. Boskovic     24 sayı (22/52 %42) / 1 ace / 1 blok

Rachel Adams 14 sayı (11/16 %69) / 1 ace / 2 blok

Fenerbahçe 6 oyuncuyla çift hanelere ulaşırken , Eczacıbaşı sadece 2 kişiyle hücumda yüzdeli oynayabildi. Larson, Meliha ve Hande, Fenerbahçe’nin etkili servislerine karşı direnemeyip oyundan düştü ve skora katkı sağlayamadı.

Üçüncü sette hakem küfürlü tezahüratlar sebebiyle Fenerbahçe kaptanını çağırıp seyircileri uyarması yönünde bir karar verdi. Federasyonun almış olduğu bu karar; bir kadın sporcunun küfürler eden bir taraftar grubunu uyarması, bire bir iletişimde bulunmasının ne kadar doğru olduğunu sizlerin taktirine bırakıyorum.

Haftaya başlarken iki takımda namağluptu. İki testi çarpıştı, sağlam kalan Fenerbahçe oldu.

2 Comments

  1. Deniz bey merhaba. Yazılarınızı beğenerek ve ilgiyle okuyorum. Özellikle eğitim-spor sorunlarını içeren yazılarınızı. (Oğlum 2003 doğumlu voleybol alt yapı sporcusu)
    Bizleri bilgilendirdiğiniz teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Kolay gelsin.

    Beğen

    1. Bizim sitemizin amacı da bu Adil bey. Mümkün olduğunca insanların işine yarayacak bilgileri aktarmak. Takibe devam edin lütfen

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s