ROTA KOLEJİ LİDERİ DAĞITTI: 3-0

Geçen sene bir yazı yazmıştım. https://evoleybol.com/2016/11/19/rota-kolejine-ne-lazim-deniz-arslan/ ) o yazıda ”Ama maçın sonucu ne olursa olsun Rota Koleji yöneticilerinin İlker Hocaya zaman vermesi lazım” diye yazmıştım. O zaman birileri bize kızmış, ‘İşimize karışmayın’ demişlerdi.

Rota Koleji geçen sezonu 8. sırada bitirdi ama boş geçirmedi. İddiası kalmayınca ikinci yarı İrem Uçar, Ecem Bayraktaroğlu, Selcan Partal, Hazal Güngör ve Libero Nehir Kurtulan‘ı oynatarak tecrübe kazandırdılar. Bu sene alt yapıdan yetiştirdiği oyuncular dışında sadece tecrübeli oyuncu Ayşe Dil Demir’i takımda tutup tüm takımı yenilediler.  İzmir Arkas’ta, Rota Koleji’nin şu anki Antrenörü İlker Alkan’ın elinde parlayıp oradan Beşiktaş’a transfer olan Pasör çaprazı Nazlı Alkan, Işıkkent ile yıllardır birinci ligde oyanayan Göksu Göçmen ve Buse Karadan, Merinos’tan Şeyma Akbulut, Türk Hava Yollarından Nergis Özlen Özcan ve Gülşah Olcay, Kepez Belediyespor’dan Gülcan Akyıldız, Samsun Büyükşehir Belediyesinden Libero Çerağ Düzeltir transfer edildi. Tüm oyuncuların ortak özellikleri genç ve aç oyuncular olmalarıydı.

Bu maça gelinceye kadar oynadıkları 7 maçın dördünü kazanıp, üçünü kaybetmişlerdi. (Kaybedilen iki maç ta 3-2 bitmiş, Rota aleyhine yapılan hakem kararları çok konuşulmuştu )

Manisa Büyükşehir Belediyesi de sezon başında takımın başına Antrenör Aykut Lale‘yi getirmiş onlarda  büyük oranda takımı yenilemişlerdi. Manisa Büyükşehir bu maça gelinceye kadar tüm maçlarını galip bitirmiş, 21 set alıp rakiplerine 7 maçta sadece 3 set vermişti.  Açıkçası kağıt üstünde maçın favorisi Manisaydı. 

‘Ama maç sahada oynanır’ sözü burada da bir kez daha ispatlandı. Rota maça hızlı girerek ilk sayılardan itibaren öne geçti. İlk set sürekli olarak önde götürdü. Sette durum 16-15 Rota Koleji lehine devam ederken arka arkaya iki Rota hücumunda Başhakem Arzu Emiroğlu dışarıya giden topları ‘bloktan gitti’ olarak değerlendirince Rota Koleji 18-15 önce geçti. Sanırım ‘Görüntülü değerlendirme sistemi’ olmuş olsaydı  Manisa Antrenörü Aykut hoca itiraz ederdi. Tabii ki pozisyon hakemin hemen önünde olduğu için Manisa takımının sözel itirazları sonucu değiştirmedi.

İkinci set Manisa hocası üç oyuncu değişikliği ile başladı. Açıkçası o hamle işe de yaradı. 19. sayılara kadar bir Manisa, bir Rota öne geçti. Ama  bu gün mücadele, istek ve kazanma hırsı açısından Rota Koleji oyuncuları daha iyi bir görüntü verdiler. Set uzatmaya gitti. Manisa set sayısı da kullanmasına rağmen seti Rota koleji 29-27 aldı.

Son set Manisa teslim bayrağını erken çekti. Bir ara fark Rota Koleji lehine 10 sayıya kadar çıktı. Seti de 25-18 alarak İzmir’e lider ve namağlup olarak gelen Manisa Büyükşehir belediyeyi evine puansız, setsiz, moralsiz, mağlup ve liderlikten devrilmiş  olarak gönderdi. Bazen böyle mağlubiyetler hayırlıdır. Aykut Lale hem geçmişte başarıyla oynamış bir oyuncu olarak hem de şimdiye kadar  antrenör olarak  gösterdiği iyi performansla takımını kısa zamanda toparlayacaktır diye düşünüyorum.

Rota Koleji bu maçı alarak hem moral buldu hem de mücadele, istek ve kazanma arzusu olduğunda ne kadar farklı ve iyi bir oyun oynayabileceğini gösterdi. Açıkçası böyle oynadığı sürece bu sahada kolay kolay maç kaybetmez.

Ha bu arada  ‘Biz sadece Türk oyuncularla oynuyoruz’ diyenlere bir hatırlatma yapalım. Rota Koleji  de yabancısız, genç Türk oyuncularla oynuyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s