HELAL OLSUN!NİHAYET VOLEYBOL ÜLKE GÜNDEMİNE GİRDİ!

Müjdeler olsun!

Nihayet amacımıza ulaştık.

Yıllardır ‘Voleybolu nasıl popüler hale getirebiliriz,  nasıl gündeme taşıyabiliriz? ( https://evoleybol.com/2017/07/04/voleybol-takimlari-kapaniyor-suclu-takimlar-mi-federasyon-mu/ ) diye düşünüp çözümler arıyorduk, nihayet oldu.

Voleybol ülkemizin televizyonlarında Ana haberlere konu oldu. Oldu olmasına ama hiç de hoş bir hadise ile değil. Türkiye Voleybol 1. lig A grubunda, İstanbul’da  dün oynanan Yeşilyurt- Bahçelievler Voleybol maçında protokol tribününde çıkan olaylarla. Sevgili Kardeşim Recep Ekin olayların hemen ardından, sıcağı sıcağına kendisine ulaşan fotoğrafları sayfasında paylaşmış. Akabinde bir çok kişi  bana ‘Hocam; Yeşilyurt- Bahçelievler maçında olaylar çıkmış, yazmayacak mısınız?’ diye mesaj atmaya başladı. Rahmetli Epirden hocam; ‘Oğlum, bir olayı her yönüyle öğrenmeden balıklama atlama’ demişti. Hocamın tavsiye ettiği gibi hemen atlamadık. Çünkü biz voleybolu ‘güzellikleri’ ile gündem yapmaya çalışırken  bu tarz ‘çirkin olayları’ iel sayfalarımıza konu olsun istemedik.

Nitekim bu gün Yeşilyurt Spor kulübü ‘Müsabaka, her iki kulüp taraftarının tribünde yer aldığı bir ortamda sakin bir şekilde sürerken 3. Setin son sayılarında Bahçelievler Voleybol Takımının 18 numaralı sporcusunun kazandırdığı sayı sonrası yapmış olduğu hareket ve hakemden görmüş olduğu kırmızı kart neticesinde sporcu velilerinin sözlü atışmaları ve birbirlerine doğru hareketlenmeleri üzerine başlamıştır’ diye bir açıklama yaptı. 

Olaylar neticesinde Bahçelievler menejeri Büşra Yalçın bir  iddiaya göre Yeşilyurt kulüp başkanının koruması tarafından darp edildi.  Bir başka iddiaya göre ise o karmaşada kendi yöneticisinin dirseği yanlışlıkla yüzüne geldi vs…

Olaylar adliyeye intikal etmiş, bekleyip nasıl bir sonuç çıkacak hep beraber göreceğiz.

Biz bekledik de voleybolu bu güne kadar sayfalarına almaya tenezzül etmeyen mümtaz basınımız beklemedi, atmaca gibi olayların üstüne atladı. Hemen tüm gazete ve televizyonlar olayları ilgi çekici fotograf ve videolarla verdi. Şimdiye kadar sporu futboldan öte bir şey olarak görmeyenler birden ‘Voleybol’u keşfetmişlerdi. Voleybolun gündem olmasına sevinmemiz gerekirken  bu şekilde gündem olmasına üzüldük tabii.

Sevinmemiz gerekirken üzüldüğümüz bir başka nokta da Bahçelievler’in 18 numaralı oyuncusunun durumu. Biz daha önceden böyle olacağını görmüştük, biliyorduk, yazdık. Sadece ben değil Hasan Uğur Epirden hocam da yazdı. Bir değil hemde üç yazı birden yazdık.

Çare oldu mu? Hayır.

https://evoleybol.com/2017/02/20/vakifbankin-yildizlarina-basari-recetesi-deniz-arslan/

https://evoleybol.com/2017/08/27/boyaci-huseyinin-gordugunu-federasyon-gorebilecek-mi/

https://evoleybol.com/2017/08/29/hala-ebrar-tartisiliyor-hasan-ugur-epirden/

Bu olayları başlatan hareketin aynı oyuncunun 23. sayıyı aldıktan sonra tribünlere karşı yaptığı hareket olduğu konuşuluyor.

Olaylar geliyorum demişti. Çözüm bulan oldu mu? Çözüm bulunsaydı böyle olur muydu? Yılların Voleybol markası Yeşilyurt ve başarılı maçlar çıkartarak Sultanlar ligi için ter döken Bahçelievler Voleybol takımları bu şekilde mi gündem olmalıydılar?

Üzülüyoruz…..

 

 

4 Comments

 1. Deniz bey İzmir’desiniz uyum içerisinde olduğunuz il temsilcisi Hakan beye sorup teyit edebilirsiniz . Voleybol federasyonu Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulunun bir eğitim programı var. Bütün illerde ayda bir hakem ve gözlemcilerin katıldığı eğitim semineri düzenleniyor. Bu seminerlerde eğitimi en kıdemli hakem yada ondan sonra gelen hakem veriyor tüm hakemler ve gözlemciler katılıyor . Daha doğrusu katılmak zorunlu . İl temsilciliği eğitim tutanağı ve katılımcı listesi hazırlayıp gönderiyor .O ay verilen eğitime katılmayanlara hiçbir şekilde görev verilmiyor.
  Bu seminerde eğitimi veren kişi yada kişiler eğitime katılan hakem ve gözlemcilere MHGK talimatları gereğince uluslar arası oyun kuralları ve hakemlik teknikleri ile ilgili bilgi veriyor. Zaman zaman bu bilgiler tartışmaya açılıyor ve doğru bilgiler tüm katılımcılara aktarılıyor.
  Buraya kadar her şey yolunda gibi görünüyor. Sorun ve art niyet , samimiyetsizlik , iki yüzlülük , adam kayırma , intikam ,hırs ve benzeri gibi insanın doğansında olan ama iyi ve örnek insanı farklı kılan özellikler ortaya çıkmaya başlıyor.
  Hakemler maça çıktıklarında maçın gözlemcisi ki bu gözlemciler aynı ilden aynı eğitimi alan gözlemciler , maçın hakemleri de aynı eğitimi alan hatta eğitimi veren hakemler olabildiği gibi farklı illerin eğitimlerini alan hakem ve gözlemciler olabiliyor.
  Gözlemciler almış olduğu eğitimin ışığında eğitimi veren hakeme maç esnasında yapmış olduğu hataları ve olumlu şeyleri eleştiri yada övgü olarak ifade ediyorlar.
  İlginç olan , eleştiriler eğitime katılan gözlemci tarafından eğitime veren hakeme yapılabiliyor. Eğer hakem hatalarını kabul ederse
  – evet hocam haklısınız ben bu kuralı iyi bildiğim halde hayta yaptım özür dilerim “diyor.
  Eğer eleştiri gerçeği yansıtmıyorsa ve hakem ilkeli biri ise ,
  -hocam yanılıyorsunuz bu kuralın uygulaması benim yaptığım gibi .Bunu daha geçen ay yapılan toplantının eğitim konularında anlattık , diyor. Yada anlaşmazlığın devam etmesi halinde
  – Hocam bu konuyu size anlattım sanırım dersi dinlemediniz yada bedeniniz orada kendiniz orada değildi, diyerek konu uzayıp gidiyor.
  Maçın gözlemcisi bu sonuç karşısında kendisini küçük düşürdüğüne inandığı hakeme alakasız yerlerden puan kırıyor.
  Yine zaman zaman sonuçlar hakem odasında konuşuluyor ve tartışma konusu oluyor. En ilginç olanı da burada başlıyor.
  Hakem diyor ki arkadaşlarına
  -Ben MHGK dan şu hocayı aradım konuyu anlattım bana -,
  – Boş verin siz onu zaten biz onun tanıyoruz siz işinize bakın dedi diyor . (Hatta cevabın sin-kaflı olduğu anlatılıyor ama ben yazamıyorum )
  -Deniz bey bu konuda bir yorumunuz yada açıklamanız olabilir mi ? Eğer ifadeler doğruysa boş verilecek biri neden maçın gözlemcisi olarak atanabiliyor ?

  Beğen

 2. Sayın Deniz ARSLAN , eminim sizde takip ediyorsunuzdur .Son günlerde voleybol basınında bir trend oluştu.Yılda iki kez hatta hatta bir kez yazı yazabilen bazı ustalar Akif ÜSTÜNDAĞ ‘ ın voleybola yenilik , nefes getirdiğini yazmaya işi daha ileri götürerek adamlığının zirveyi zorladığa değinmeye başladılar .Ben de rica ediyorum bir delikanlı , adam varsa Akif ÜSTÜNDAĞ ‘ ın voleybola kattıklarını madde madde yazarak benim gibi kaz kafalıların suratına çarpabilirler mi ? Eğer bunu yapamayacaklarsa yılda bir kezde olsa yalakalık kokan bu yazılara ara versinler . Biz bir şey istemiyoruz . İnsanlık için yılda bir kez yazanlar ikinciyi, yılda iki kez yazanların üçüncüyü yazsınlar .Aksi halde kendileri bizim için kasabın keskin bıçağını öven yalaka koyundan farklı değillerdir.

  Beğen

 3. TVF başkanı ÜSTÜNDAĞ yukarıda bahsedilen konu ile ilgili açıklama yapmış.Olayların değerlendirildiğini gerekenin yapılacağını açıklamış.Sahi ÜSTÜNDAĞ şiddet olaylarına 6 yıldır nasıl yaptırımlar uygulamış Sayın ARSLAN sizin bir tesbitiniz oldu mu ?

  Beğen

 4. Voleybol ulusal basının gündemine girdi ancak voleybolun patronunun gereğini yapacağız açıklamasını kimse duymadı yada izlemedi .

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s