SALONA SEYİRCİ ALMAMAK ÇÖZÜM MÜ?

Beşiktaş başkanı bu sene yaz ortasında Voleybol şubesini kapatma gerekçelerini ‘Zaten maçları 25 kişi izliyor.  Niye zarar edelim?’ diye göstermişti. Gerçi Beşiktaş’ın tüm amatör şubelerinin toplam masrafı 7.5 milyon lira tutuyordu ( Sadece Beşiktaş’lı bir futbolcu olan Pepe’nin yıllık ücreti 40 milyon lira) ama olsun.

Neticede adam haklıydı.

Biz de bu konuda kendimizi defalarca yırttık. ‘Salonlara neden seyirci gelmiyor? Salona seyirci çekmek için neler yapılabilir?’ diye sorduk. Amerika’da NCAA de oynayan başarılı temsilcimiz Merve Tanyel’in babası Emrah Tanyel bize şu cevabı vermişti ” TVF ve Kulüpler aralarında bir komite oluştursun, buraya Amerika’ya göndersinler.  Ben onlara  ”Voleybol maçlarına salona nasıl seyirci getirilir?’ uygulamalı  olarak, yerinde göstereyim.  Hemde maçların çoğu TV ve internet üzerinden yayınlanmasına rağmen…

Çözüm esasında çok basit ama işi ehline verirsen biat edene değil…

O Türkiye’deki çok bilmişlerin Amerika da voleybol yok dedikleri ortamda NCAA’nin top 25 takımının maçları ortalama 6000 seyirciye oynanıyor hemde ne seyirci bilinçli ve kaliteli. Maç sonrası yapılan etkinlikler, oyuncularla seyircilerin buluşması, ilk ve orta okul çocuklarının maçlara getirilip oyuncularla tanıştırılması,  poster ve resim imzaları,  set aralarında dans ve değişik etkinlikler neler neler…Olaganüstü bir vizyon ve gelişim tutulması yaşıyor Türkiye, çok yazık!…Özellikle bayan voleybolunda çok önemli bir potansiyel olmasına rağmen…” demişti

 Yazdıklarının mürekkebi kurumadan bugün oynanan Vakıfbank- Galatasaray maçına konuk seyircilerin alınmadığı haberi geldi. İl güvenlik Kurulunun böyle bir karar aldığı yazıldı. Dışarıda kalan Galatasaray seyircisi kararı protesto etti.

Bir taraftan bazı takımlar ‘az seyirci geliyor‘ diye şube kapatırken bir taraftan içeri alınmayan taraftarlar. ‘Nereden baksan tutarsızlık, nereden baksan ahmakça’ demişti şair tam da böyle bir şey işte.

Anlayan beri gelsin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s