TRABZONLULAR ‘SEYİRCİ’ Mİ KALACAK!?

‘Voleybol branşını Trabzon gençlerinin spor yapmaları için kurduk’ diyordu Başkan Mehmet Öz, bir gazeteye verdiği mülakatta.

2007-2008 sezonunda, Ortaokul öğrencilerinin voleybol oynaması için Nuri Hazaroğlu ve Coşkun Karadeniz nezaretinde kurulan Trabzon İdmanocağı Voleybol takımı, aynı sezon Sivas’ta yapılan 3. Lige terfi müsabakalarına katılıp 2. olarak 3. Lige yükseldi.

Başkan Öz;‘Bildiğiniz gibi Karadenizli insanların kanı sürekli kaynar, yerinde duramazlar. Dolayısıyla biz de hedefsiz duramadık.  İstedik ki hedeflerimiz olsun. Her geçen sezon hedeflerimizin üzerine koyduk. 5 yılın sonunda da 1. lige yükseldik’ diye devam ediyordu. 2014 yılında, o zamanki adıyla 1. lig, şimdiki adıyla Sultanlar ligine yükseldiklerinde.

Hakikaten de hedefsiz durmadılar.

2014-2015 Sezonunda birinci lige yükselir yükselmez de ‘Hedef Kupa’ dediler.

2015 yılında Sırbistan da yapılan maçlar sonunda Balkan Şampiyonluğu kazanıldı ve tarihi bir başarı sağlandı.

Durmadılar, 2016 yılında, Eurochallenge Cup ta sırası ile  Yunanistan temsilcisi AON Pannaxiakos NAXOS, Romanya temsilcisi Targovista, İsviçre temsilcisi VFM Franches-Montagnes, İsviçre temsilcisi Sm`AeschPfeffingen, Rusya temsilcisi Zarechie ODINTSOVOyı eleyerek finale yükseldiler. Ki Rus takımı bir önceki yılın Şampiyonuydu. Ne yazık ki ‘okyanusu geçip derede boğuldular’ misali finalde ise Romanya temsilcisi C.S.M. BUCURESTI ile karşılaşıp kaybettiler.

2016 yılında Eurochallenge kupası  ikinci oldular.

Bütün bu başarılar ile hem Karadeniz bölgesinde Voleybolun filizlenmesini, sevilmesini sağladılar hem de Karadeniz kadınlarının adını Avrupa’ da duyurdular.

Bunlar için destek lazımdı tabii ki.

Trabzondaki İmperial hastanesi desteğinde gelmişti bu başarılar.

2016-2017 sezonuna ise sponsor bulunamadığı için sıkıntılı başladılar. Bu nedenle yabancı oyuncularının lisanslarını yetiştiremeyen İdmanocağı lige sıkıntılı başladı, sıkıntılı bitirdi. Baraj etabı maçlarından sonra da Sultanlar ligine veda etti.

Baraj maçları o dönemde çok konuşuldu. Özellikle iki takımın birbirine yardım ettiği ile ilgili söylentiler dillendirildi ama neticede İdmanocağı düşmüştü.

Bu sene tekrar Sultanlar ligine yükselmek için kadro kuruldu. Takımın menajerliğine Salihli Belediye’yi Sultanlar ligine namağlup çıkaran Gül İlter getirildi. İyi bir kadro da oluşturuldu ancak sezona yine iyi bir başlangıç yapılamadı. Özellikle 1 Ekimde oynanması gereken Ankara TED Kolejliler maçının 10 gün ertelenmesi ( Ankara takımının yabancı oyuncusunun Milli takım kadrosunda, Avrupa şampiyonasında olması dolayısıyla) sosyal medyada çok konuşuldu.

Dün İdmanocağını kulübünün kapanacağı ile ilgili haberler çıktı. Bu sabak kulüp başkanı Başkanı Sayın Mehmet Öz ile görüştüm.

Sayın Başkan; Kulübünüzün kapanacağı ile ilgili söylentiler var. Bunlar doğru mu?’ diye sordum.

Maalesef doğru. Eğer camiamızı uyandırıp gerekli desteği bulamazsak üzülerek de olsa böyle bir son bizi bekliyor’ dedi

‘Sizi çok iyi anlıyorum ve hak da veriyorum’ dedim

10 yıldır bu takım için maddi manevi fedakârlıklarda bulunduk. Balkan şampiyonu olduk, Avrupa’da finale taşıdık. Ama artık…’ dedi.

‘Artık..’ bundan sonrası Trabzonluların karar vereceği bir durum.

Ya takımın ayakta kalması için İdmanocağı yönetimine destek verecekler ya da Karadeniz’e Voleybol sevgisi aşılamış, Trabzon’un adını Futbol dışında bir spor dalı ile Avrupa’da duyurmuş bir takımın kapanmasına bizler gibi seyirci kalacaklar. Karadenizlilerde ‘kadın’ önemlidir. Spor da gençlerin ve genç kızların sağlığı için çok önemli. Kadınların en çok tercih ettiği spor dalının Voleybol olduğunu biliyoruz. Öyleyse 10 yıldır Karadenizde başarıdan başarıya koşan bir takımın kapanmasına göz mu yumulacak?

Özellikle Esrar, Eroin, bonzai, zombi hapı gibi envai çeşit uyuşturucunun geçlerimizi tehdit ettiği bu ortamlarda gençlerin başıboş bırakılmasına Trabzonlu işadamları, bürokratlar müsaade mi edecekler?

Umarım en kısa zamanda gereken destek bulunur ve 10 yıldır Karadenizli genç kızların spor yapması için kurulan İdmanocağı Voleybol takımı uzun yıllar hizmetlerine ve başarılarına devam eder.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s