ALKOL TÜKETİMİ VE PERFORMANS

Alkol tüketimi özellikle takım sporlarında kaynaşmak / stresle başa çıkmak için başvurulan bir yol.

Ancak alkol tüketimi vücutta metabolizma ve kas-iskelet sistemi üzerinde olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Bu sebeple özellikle sporcuların alkol tüketimine dikkat etmeleri gerekiyor, çünkü sporcular için çok önemli olan egzersiz performansı ve toparlanmaya da olumsuz etkileri mevcut.

Kas krampları, ağrı ve yaralanma sebebi olarak sayılan ‘propriosepsiyon’ yani vücudun uzaydaki pozisyonunu algılayabilme yeteneğinde azalma, yine alkol sonrası görülen zararlardan.

Alkol aynı zamanda vücudun ortam sıcaklığına göre kendini adapte yetme yeteneğini azaltıyor. Bu da sporcularda performans düşüşünü tetikliyor (Sıcak bir ortamda vücut kendi sıcaklığını ayarlayamıyor ve daha kolay yoruluyor).

Eğer bir sakatlık geçirdiyseniz, yaralanan dokunun iyileşmesini, bu sebeple de spora geri dönüşü olumsuz yönde etkiliyor.

Özellikle spor sonrası tüketilen alkol, vücudun toparlanmasını yavaşlattığı gibi, sonraki günlerdeki performansınızı da önemli ölçüde düşürüyor. Yapılan çalışmalar, egzersiz sonrası alkol tüketiminin, takip eden 36 saate kadar kas performansını %25 oranında düşürdüğünü, gösteriyor. Bu durum özellikle haftanın hemen her günü antrenman yapması gereken profesyonel sporcuların çok dikkat etmesi gereken profesyonel sporcuların çok dikkat etmesi gereken bir konu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s