GUİDETTİ- SAMİMİCE- AÇIKLAMIŞ; SINIRSIZ YABANCI

“Guidetti’den samimi açıklamalar” başlığı ile geçen hafta, A Milli takımımızın hocası ve Vakıfbank takımının başantrenörü İtalyan Giovanni Guidettinin Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamalar röportaj yapılarak yayınlandı. Guidetti,”Türk oyuncular yurtdışına gidip keyiflerini bozmak istemiyor” diye başlamış. Devamında bunu şöyle getirmiş;” Guidetti, Türk oyuncuların rekabet ederek gelişebileceğini bu nedenle yabancı oyuncu sınırlamasının doğru olmayacağını söyledi.
Guidetti, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yabancı oyuncu konusunda iki görüşün olduğunu belirterek, biri” yabancı oyuncuları takımlardan uzaklaştıralım,Türkler oynasın ve gelişsin’, bir diğeri ‘yabancı oyuncuları serbest bırakalım ve Türkler bununla mücadele etsin ben ikinci görüşe katılıyorum. Eğer Türk oyuncuları, bir şey yapmadıkları halde, sadece Türk oldukları için alırsanız gelişmeyi bırakacaklardır. Türkiye’de çok yetenekli oyuncular var. İlk hedefleri büyük bir takıma gitmek. Büyük bir takıma sadece yabancı sınırı olduğu için gittikleri zaman, kenarda oturup mücadele etmeyi, gelişmeyi bırakıyorlar.” demiş. Röportaj böyleydi.
Şimdi bende sayın Guidetti’ye şunu sormak isterdim. Acaba Türk oyuncularına yurt dışı ülkelerden transfer teklifleri yağıyor da mı gitmiyorlar yoksa diğer ülkeler “üçüncü dünya ülkesi kafalı” olmadığı için önüne gelen her yabancıyı ülkelerine mi doldurmayıp kendi ülke sporcularını mı koruyorlar? Yabancı oyuncuya “evet” deyip, bütün takımı, 1 lig, 2 ligi de yabancı tarlasına mı çeviriyorlar?
Ülkende beğenmediğin “yerli” sporcuların yerine liglerine yabancı doldurduğun görüle görüle güvenip te hangi ülke Türk voleybolcuları na transfer teklifi eder? Özellikle voleybol oynadıkça tecrübe kazanıldığı bilindiği halde takımlara transfer edilen yabancılar öncelikle oynatıldığı biline biline takımlarında oynatılmayan sporcular nasıl gelişecek?
Oynatılma ümidini kaybeden sporcudan gelişim beklemek mümkün olur mu?
Hiç bir sporcunun kenarda oturmayı sevmesi mümkün mü? Siz Antrenörler kendi kariyerlerinizi riske sokmamak için kenarda Türk oyuncuları oturtursunuz oysa sporcunun gelişim sağlaması antrenör ve yardımcılarının işi değil mi dir?
(Türk oyuncuların büyük takıma gitmelerinin ardından hedefe ulaştıklarını düşünmeye başladıklarını kaydeden Guidetti, sözlerini şöyle sürdürdü:
Onlar için kariyer hedefi noktalanmış oluyor. Yabancı sınırı koymazsanız, ayrıca Türk oyuncular değerli oluyor. Daha fazla para vermek zorunda kalıyoruz. Kendilerini geliştirmek için bir nedenleri kalmıyor ama biz daha ucuza ABD’li, Bulgar, Sırp genci getirdiğimiz zaman, oradaki Türk oyuncular daha düşük bütçeli takımlara gidip, kendilerini gösterme fırsatı buluyor ve bu da gelişimlerini sağlıyor. Dışarıdan fazla oyuncu getirdiğimiz zaman, buradaki oyuncular kendilerini geliştirmek ve göstermek zorunda kalıyor. Genç oyunculara ne yapıyoruz? İyi para veriyoruz, iyi hayat sunuyoruz. Türk oyuncular yurt dışına gidip keyiflerini bozmak istemiyor.)
Ligde başı çeken takımların ucuza getirdiği oyunculara bakalım şimdi! Kim Youg, Rasiç, ZhuTing, Thaisa, Larson, Kelsey, Natialya Zilo… bakar mısınız?! Dünyanın en ucuz oyuncuları! Kardeşim bizi gerizekalı yerine koyma! Türkiye en çok parayı veren,  dayalı döşeli evinin kirasından, arabasından telefonuna kadar ödeyen ülke takımları değilmiyiz? Bu sebepten ikinci sınıf yabancı voleybolcular da yüksek ücretler almıyor mu?

Tabii Guidetti bey öğrenmiş Türk halkının saf olduğunu, ne derse yutacağını, diyor ki  “Yabancı olmazsa Türk oyuncular değerli oluyor, fazla para vermek zorunda kalıyoruz” Türk voleybolcuları Günah keçisi ilan ediyor.
Sporcuyu Geliştirmek Antrenör ve yardımcılarının görevleri arasında değilmidir.
Neden oynatılmaz Türk oyuncuları?
Neden “dünyanın en iyi antrenörü” diye geçinenler takımlarına ille de dünyanın en iyi oyuncularını almadan mukavele imzalamazlar?! Türk oyuncuların transfer değerini yükselten kulüplerin bir biri ile yarışmalarıdır. Esas sebep de transfer ettiğin “iyi” Türk oyuncuların en iyi yabancıların karşısına iyi antrenman oyuncusu olarak dikmek değil midir?.
(Bu konuda Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya alan Sırbistan’ı örnek gösteren Guidetti, “Sırbistan niye şampiyon oldu? Hemen hemen bütün oyuncuları yurt dışında oynuyor. Milena Rasic, bizim oyuncumuz. Yurt dışına çıktığında 17 yaşındaydı. Üç sezon önce Almanya’da oynuyordu. Kendini geliştirmek zorundaydı. Yabancı oyuncu sınırlamasının negatif etkide bulunduğunu düşünüyorum. Yabancı sınırlaması olmamalı.” değerlendirmesinde bulundu)
Guidetti akıl tutulması içinde Sırbistan örneğini vermiş Sırbistan liglerinde bu kadar büyük paralarla transfer edilmiş yabancı oyuncu var mı? Hangi Sırbistan takımı Şampiyon kulüplerde başa oynuyor? Sırbistan’ın spora kendi sporcusuna verdiği değerle bizim sporcumuza verdiğimiz değer aynı mı? Sırbistan’da sporcular takımlarında oynatıla oynatıla tecrübe kazandırılıyor ve yurt dışına oynamaları sağlanıyor.

(Altyapıda da önemli bir hamle yaptıklarını ve buradaki görevin Giuseppe Bosetti’ye verildiğine dikkati çeken Guidetti, “Bosetti’nin gelişinden mutluyum. Bu, Türk hocalarının yetersiz veya kötü olduğu anlamına gelmiyor. Türk oyuncuların yeni bir mantaliteyle tanışmaya ihtiyaçları vardı. Türkiye’de çok iyi antrenmanlar yaptırılıyor. İyi antrenörler var. Türk oyuncuların daha fazla oynamaya ve yeni bir şeyler öğrenmeye ihtiyacı var. Bu konuda dünyanın en iyisi Bosetti’dir. Sadece İtalya Milli Takımı için değil, tüm takımlar için çok iyi oyuncular yetiştirdi. Türkiye’de de yeni yıldızlar yetiştirmek zorundayız. Yetenekli oyuncularımız var ama öğrenmeleri gereken çok şey var. Yeni Neslihanlar, Gözdeler, Nazlar yetiştirmeliyiz.” diye konuştu.)
Bak burada haklı Türkiye’de antrenörler yok ya da yok ediliyor, senelerdir alt yapı, Milli takımlar, seçme dahi yapmayan bir kaç başarısız antrenörün elinde! Üst ligler yabancı antrenörlerin elinde! Sıra alt yapılara gelmiş! Ülke voleybolumuz hakkında eleştiri yapmak fikir vermekte yabancı antrenörlerin eline bırakılmış vaziyette..?
Gözde,Naz,Neslihanları yetiştirme görevi de onların elinde..
Meydanı boş görmüş belli ki Guidetti düşüncesini samimice açıklamış “Kahrolsun Türk oyuncu, Yaşasın sınırsız yabancı oyuncu!”
Hadi hacıağa kulüp yöneticileri; eller cebe, saçın paraları hiçe..
Türk antrenörler mi? Onlar ancak birbirini yesin, küfürleşsin, kendini geliştiremesin, elin adamına ahkam kestirsin…

5 Comments

 1. Merhaba, vakifbank spor kulubu başkanı osman demren demişki, dünya sampiyonu olan u 23 takimimizin yarisi vakıfbank altyapisinda yetişen oyunculardan kurulu( zehra- ebrar- Çagla- ayça- beyza – tuğba) ve bunun üstüne altyapida ne kadar doğru işler yaptigimizin kanıtı demiş:))) bu kadar dogru işler yapan altyapının başina bosetti geliyo onu da açıklasın isteriz tabi… yabancıların girmedigi bir altyapılar kalmıştı orayada girdiler, senyede eczacıbaşı altyapıya italyan getirir bu öyle sürüp gider. Bravo osman demren ve guidetti!

  Beğen

  1. Çok zayıf yerinden yakalamışsınız Sayın başkanı.Hakikaten de söyledikleri ve ysptıkları ters olmuş.

   Beğen

 2. Sayın AKTULGALI milli takımın başına geçen teknik adamların görüşümü değişiyor nedir bilmiyorum .Rahmetli EPİRDEN hocam hayatta iken yazmıştı.Bizde yorumlamıştık kulüp takımı antrenörlüğü ile milli takım antrenörlüğü arasında görüş ve düşünce farkı oluşacaktır diye .İşte o günlere geldik.İşin asıl acı veren tarafıda , bugün forma yada kazanç kaygısı duyamayan sporcularımızın dahi sportif başarı arzusu ile yabancı oyuncuya karşı olduklarını düşünmüyorum.Yani takıma iki, üç hatta 4 yabancı takviyesi yapsak ne kadar iyi olur mantığını yürùtùyorlar.

  Beğen

 3. Sayın Aktulgalı, görüşlerinize tamamen katılıyorum. Ancak değinmek istediğim bir kaç nokta var. Yıllar önce Naz , daha Eczacıbaşında oynarken kendisi ile yapılan bir programda hedefinin İtalya’ya gitmek olduğunu söylemişti. Daha sonraki yıllarda, iki üç yıl önceki bir programda ise artık böyle bir hedefinin olmadığını ve Türkiye liginin de iyi olduğunu belirtti. Tabi burada esas kriter işin maddi boyutuydu. Burada aldığı ücreti orada alması çok mümkün değildi. Bu arada belirteyim ben bir sporcu olarak kendisini çok beğeniyorum aldığı her parayı hak ediyor.
  Ülkemizin sporcu ve antrenör ihracatında oldukça ciddi sorun var. Bayan voleybol olarak bakarsak bildiğim kadarı ile Neriman ve Özge haricinde yurtdışında oynayan oyuncumuz yok.
  Yine antrenörlerimizde yok denecek kadar az. Bence oyuncular oynayacakları takıma gitmeliler . İster yurt içi ister yurt dışı olsun ama antrenman oyuncusu olmaktan kurtulmalılar.
  Ancak bu şekilde yeni Neslihanlar Nazlar Gözdeler Edalar yetişir.
  Guidetti ye gelince kariyerine diyecek yok ancak ben çok samimi bulmuyorum. Zaman zaman konuşmalarını izliyorum . Hemen hemen Vakıfbank sıradan bir takım diğer takımlar daha kuvvetli ama şampiyon oluyorlar anlamına gelen cümleler kuruyor.
  Sonuç olarak federasyon Dünya şampiyonu olan U23 takımını nasıl A milli ye monte ederiz onun mühendisliğine konsantre olmalı. Çünkü mevcut durumda U23 takımının büyük bölümü antrenman sporcusu olduğuna göre gelecek çok parlak görünmüyor.

  Beğen

 4. Sayin Aktulgali,
  Vakifbank spor kulubu başkanı Osman Demren 23 Milli takiminin yarisinin Vakifbank alt yapisindan geliyor diye demec vermis basariya odakli bir konusma gibi gelmiyormu sizlere ?
  Simdi hepimiz Vakifbank A takiminda oynamaya baslayan 23 yas takimi oyuncularini takip edecegiz cok merak ediyorum Guidetti ne zaman firsat verip bu oyuncularimizi oynatacak. Zaman gosterir bizlere biz kisinin icraatina bakariz. Bugun Japonya’da her takimda sadece 1 yabanci oynatabiliyorsunuz hatirlatirim.
  Guidetti oyuncularimizin rekabet ederek gelisebilecegini soylemis dogrudur ama bu cok hassas bir konu eger her oyuncusuna adil ve esit davranan antrenorler sayesinde basarili olur. Burada baska faktorlerde var mesela yabanci antrenore “Takimi sampiyon yap sana ayrica prim verelim” derseniz adamlar daha cok yabanci oyunculara sans verirler her ne pahasina basarili olmak icin cunku oncelikler degismistir.
  Hepiniz bu sporun yillardir icindesiniz lutfen son iki uc yilda Voleybolde Avrupa kupalarinda yabanci takimlara karsi oynayan Turk takimlarinin kendi Turk oyuncularimizin mac istatistiklerine bir bakiverin kac tanesi ne kadar oynama sansi bulmuslardir.
  Guidet’ti bu isin Sark kurnazligini cok iyi biliyor bizleri iyi calismis bence bizim oyuncularimiz kendilerine imkan verildigi zaman Turkiye’de su anda oynayan bircok yabanci oyuncudan daha iyi oynayabilecek kabiliyete, ozguvene ve inanca sahipler, yeterki kendilerine imkan verilsin.
  Saygilar

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s