SENDE Mİ ATAMAN HOCA?!

Yabancı oyuncu konusunda denge yakalanmış durumda”
Böyle bir demeç vermiş yüzde yüz yerli, devşirmesiz, taze Dünya şampiyonu U23 Bayan Milli takımımızın baş antrenörü Ataman Güneyligil hocamız !
Ligimizdeki yabancı oyuncu sayısına, bir çok voleybol sever gib karşı olduğum için şaşırdım kaldım, gençlerin ümidi Ataman hocanın bu röportajına?
Bir voleybol sayfasında da aşağıda paylaştığım demeçleri ile devam etmiş!

Futbolda başlayan ve basketbolda da konuşulan yabancı oyuncu sayısının azaltılması tartışmalarına değinen Ataman Güneyligil, şunları söyledi: “Voleybol, özellikle kadınlarda Türkiye’nin en başarılı takımı. Hem kulüpler hem de milli takımlar bazında böyle. Sürekli kürsüdeyiz ya da kürsüye çok yakınız. Diğer branşlarda maalesef böyle değil. Yabancı oyuncuda dengeyi yakalamak önemli. Sahada 3 yabancıya yer vererek bu denge bizde yakalanmış durumda. Ne artırılmalı ne de azaltılmalı. Bu sistemde düzenli oynayabilen yaklaşık 50 kişilik bir oyuncu havuzu oluşuyor milli takım için. Sporcu oynayarak mı yoksa iyi oyuncularla antrenman yaparak mı gelişir? Bu durum büyük bir tartışma. Kimi antrenörler oynamanın, bazıları ise iyi oyuncularla antrenman yapılmasının destekçisi. Ben ikisinin dengeli olması gerektiğini düşünüyorum ve bizde bu denge bulunmuş durumda.”
Yani Ataman hocama göre kendisini Uluslararası başarı ile taçlandırmış, şimdi sıra kendini takım başarıları ile taçlandırmaya gelmişti.
Bu demecini okuyan genç jenarasyonların son ümitlerinin de tükendiğini farkına bile varmadan ya da varmak istemeden!
Lanet olasıcası para yokmu!  Yeşil yeşil, aşk kokulu para!  Ne ideal bırakır ne de ülke menfaati …
Şimdi hocanın 2017-18 sezonu takımına bakalım; Bulgar istilasında!  Birde Sinead Jack  var. Guidetti’nin iki sezon öncesi Vakıfbankta  besleyip büyüttüğü Hollandalılar Milli maçta,  çoğu takımlarında yeterli süre almamış gariplerimizin karşısına dikildiler.  Ülkemizde ekmeğini bizim verdiğimiz hocası da Türkiyeyi yenince birde taklalar attı acımadan vefaya..!
Varsın sende besle Bulgarlarını hocam.  Koysunlar koca takımın adını GalataBulgar sonrasında da dikilsinler Milli takımımızın karşısına!  Canın sağ olsun! Yenilince de “bizim kızlarda iş yokta o sebepten” deyiverirsin  son ümidimiz Ataman Hocamız…..
Zaten kafan karışık demecinden anlaşıldığı gibi. Sanki vicdanını rahatlatır gibisin (Sporcu oynayarak mı yoksa iyi oyuncularla antrenman yaparak mı gelişir? Bu durum büyük bir tartışma. Kimi antrenörler oynamanın, bazıları ise iyi oyuncularla antrenman yapılmasının destekçisi)…
Spor yapanlar bilir oynadıkça sporcu gelişir  Bırak voleybolu , çırağa seyrettir ahşap ustasını,  sonra ver çırağın eline tahtayı, “aynısını yap” de,  mümkün mü? Bu eller alışmadan usta olabilirm? Yabancı olmasın demiyoruz, ama mesela en iyilerinden olmak kaydı ile iki ile sınırlar birinci ikinci ligde yasaklarsın…
Örnek mi Eczacıda Genç Gözde Yılmaz vardı. Şampiyonlar ligi maçında  sakatlanan yabancının yerine girip maçı da takımı da kurtardı. Sonrası? Sonra antrenman oyuncusu yapıldı  ve yok edildi. Dönemin İtalyanı her hata yapışında bağıra çağıra dışarı aldı, kızın öz güvenini yok etti. Aynı antrenör, yabancıların hatalarına ise göz yumdu Hangi yabancı hoca “Alın işte bunu da ben yetiştirdim” dedi.  Sorulduğunda  “bana şadece ‘şampiyon ol‘ dediler” diye cevapladılar.
Gelelim Boskoviç’e. 20 yaşında ve şu an dünyanın en iyisi.  “Allah razı olsun Eczacıbaşından” diyormudur acaba? 50. yıla büyük ümitlerle alındı “kesin şampiyonuz”dendi. Topların tamamını nerdeyse dışarı vurmadımı? Tamam yetenek var  ama gelişimi bizde tamamladı. Yani oynaya oynaya hatasına katlana katlana….
Bizim de yeteneklerimiz var. 17- 18 yaşında. Ama nerde?  Cevap hazır; ” Daha erken!”  “eee ne olcak peki?  “Tecrübe önemli, dünyanın parasını da verdik yabancılara, bize şampiyonluk lazım.  Önce yabancılar oynasın” peki onlar bu seviyeye nasıl geliyor OYNAYA OYNATILA !
Nerde BİZİM U23’ün kızları?  Yetiştikleri kulüplerin pençesinde! Çok sevdiğim iki sporcunun ailesine çıtlattım “Daha erken , şimdilik oynayacağı takımda kalsın” dedim ama nafile verdikleri parayı veren kulüp yok.hepsi göreceksiniz antrenman oyuncusu yapılacak..
Ataman Güneyligil devam etmiş- (“Voleybol, özellikle kadınlarda Türkiye’nin en başarılı sporu. Hem kulüpler hem de milli takımlar bazında böyle. Sürekli kürsüdeyiz ya da kürsüye çok yakınız.)
Sevgili Hocam; takımları bırakalım lütfen.  4-5 yabancılı takımlarla alınan başarılara ülke başarısı denemez.  Başarı o kulüplerin olur.  U23 leri diyorsan  eğer, onlar zaten senelerdir kürsüde ya da yakınlar. Peki o sporcular neredeler sayın hocam? Kübranın annesi babası rest çekmese oda yoktu, antrenman oyuncusu idi ama gördük,  ümidi kestiğimiz Kübra’yı.  Oynaya oynaya Avrupa şampiyonasındaki başarısını….
Ülke sporları, kendi ülkesindeki gençlerin fiziksel zihinsel gelişimi için konularında yetiştirilen eğitmenler tarafından yaptırılır ve içinden en iyileri seçilerek dünya devletleri ile yarıştırılır.
Ataman hocam bir tek konuya açıklık getirmemiş.  Peki bizde neden üst düzey sporcu yetişmiyor da yabancı sporcuya muhtacız?  Sorun Türk gençlerinde mi? Türk genci yeteneksiz mi ?
Bu kadar yabancı liglerde barındırıldığına göre bizde para var.  “İdareciyim” diyen tonla! O zaman  ne yok? Rğitmen, antrenör yok.  Ataman hocam antrenör olduğuna göre bunca sene bir sporcu çıkaramadıysa bu ülkede  malesef ANTRENÖR YOK …!! En tepe ligler zaten yabancı hoca doldu sıra alt liglere nerdeyse alt yapıları saracak….
Başarılarını en çok alkışlayanım eleştirilmeye en çok höşgörü ile bakansın bilirim hocam bu benim fikrim kalp kırdıysa affola..

2 Comments

 1. Sayın Eren Aktulgalı

  Çok güzel bir yazı olmuş özellikle Gözde Yılmaz konusu. Şahsen yabancı konusunda benimde kafam karışık. Kulüpler bazında uluslar arası başarı yakalamak için yabancı takviyesi şart. Ancak mevcut sistemde 3 yabancı ile oynamak, özellikle gelişimini tamamlamak üzere olan sporcuların yok olmasına veya gelişiminin durmasına neden olmakta. Maalesef voleybol dahil tüm federasyonlar kısa vadeli planlamalar içindeler. Belki yine kısa vadeli bir planlama 3-4 yıl içinde önce 2+1 ve sonra 2 yabancı sistemine geçilebilir.
  Bugün 23 yaş altı dünya şampiyonu olmuş bayan takımımıza bakarsak önümüzdeki sezon içinde büyük bölümünün antrenman oyuncusu olacağını gözleriz. Bu durumda bu oyuncular nasıl gelişecekler. Meryem Boz’a bakalım . İller Bankasında göze battı Chiappini ile birlikte Polonyaya gitti sonra Fenerbahçe-Bursa Büyükşehir- Nilüfer Belediyesi ve Seramiksan (arada atladığım olabilir) Son üç takımında direk oynadı çok zaman aldı ve Rusya maçında takımı sırtladığı gibi Milli takımın önemli bir oyuncusu oldu. Eğer büyük takımlarda kalıp Gözde Yılmaz gibi antrenman oyuncusu olsa bu seviyeye gelebilir miydi? Bence hayır.
  Bu arada Ataman Güneyligil içinde birkaç sey söyleyeyim . Genç oyunculara çok şans verdi. Keşke Fenerbahçe , Eczacıbaşı ve Vakıfbankta aynı şeyi yapabilselerdi.
  İyi mücadelesi bol bir, sakatlıklardan uzak bir sezon diliyorum.

  Saygılarla

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s