EPİRDEN VOLEYBOL LİGİ

Bundan sonra da zaman zaman köşe yazıları ile aramızda olacak olan Cem Zeren‘in 4 Ekimde Aydınlık gazetesinde yayınlanan yazısını sizlerle paylaşıyoruz;

Voleybolumuzun en üretken ismiydi. Bir güne birçok yazı sığdırır, bazen onlarca konuyu sere serperdi, yönettiği voleybol internet sitesinde. evoleybol.com; voleybol sitesi olsa da, onun Kemalist, çevreci, hayvan sever duyarlılığını da yansıtıyordu. Hayatına onlarca başarı sığdırmıştı. Hasan Uğur Epirden’i bir anda kaybettik.

Hukuk eğitimi aldı. 6 şiir kitabı yazdı. Yazdığı 10 film senaryosundan üçü televizyon dizisi oldu. Reklam ve klip yazarlığı yaptı. Barış Manço’nun 16 yıl, Erol Büyükburç’un 30 yıl, İlhan İrem’in 24 yıl, sanatın ve müziğin daha birçok kült isminin yıllarca menajerliğini yaparken ülkemizde pop müziğin ilerlemesini sağladı. Rıza Şah Pehlevi’den Pierre Cardin’e Dalida’ya rehberlik yaptı, büyük otellerin halkla ilişkiler sorumlusu, müzik kulüplerinin müdürüydü. Uluslararası 3 büyük voleybol antrenörlüğü kursunu bitirerek sadece 4 antrenörün sahip olduğu Üstün Başarı Ödülü’nü aldı. Türkiye Voleybol Federasyonu’nda ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nde görev aldı. “Bayan” milli voleybol takımına antrenörlük, milli kafilelerimize başkanlık yaptı. Türkiye’de plaj voleybolunu sevdiren ve geliştiren Epirden Beach Volley’in kurucusu ve başkanıydı. Onlarca kediye evini açtı, ailesine aldı, can kurtardı. Türk sporunun en ilkeli internet sitesini yönetiyordu, Türkiye’nin en üretken spor yazarıydı. Her sözünü yerine getirdi, biri hariç: Avrupa “Bayan” Voleybol Şampiyonası’ndaki maçları yorumlayacağını yazmıştı. Şampiyonanın açılış maçında üzücü haberi aldık.

Türkiye Voleybol Federasyonu’ndaki ihalelerin takipçisiydi. Örneğin, TVF’ye ait salonlara alınan kameraların ihalesindeki açıklanamayan astronomik rakamların hesabını soruyordu. TVF yönetimine yerleştirilen Fetöcü şirket yöneticisinin de peşindeydi. Spor eski Bakanından, Gençlik Spor Genel Müdürlerine, TVF Başkanlarından vekillerine Fetö iddialarını yazmıştı. 5 önemli spor branşımızın federasyonlarının içindeki Fetöcü yapılanmayı yazmıştı. (https://evoleybol.com/2017/09/15/zehir-zemberek-iddia-tvf-feto-iliskisi-hasan-ugur-epirden/ )

Basınımızın yanlış haberlerini düzeltirdi. Örneğin, “bayan” milli takımımızda başantrenörlüğü döneminde yarattığı disiplinsizlik ile başarısız olan Ferhat Akbaş’ın Japon Milli Takımı’nın başına geçtiğine dair Türk basınına servis edilen ve güvenilir gazetelerin bile araştırmadan yayınladığı haberin doğrusunu, Akbaş’ın 2. yardımcı antrenör olduğunu defalarca belgeleriyle yazdı. (https://evoleybol.com/2017/08/19/ferro-destani-hasan-ugur-epirden/)

Yurtdışında milli takımımızın karşılaşmalarında Türk Bayrağı yerine kullanılan nizami olmayan bayraklarla mücadele ederdi, ne de olsa Milli Takımın eski kafile başkanıydı. Bayrağına ve vatanına saygısız umursamaz yöneticilerin takipçisiydi. (https://evoleybol.com/2017/09/02/bayrak-skandalinin-ic-yuzu-hasan-ugur-epirden/ )

Hasan Uğur Epirden; başarının, çalışkanlığın, doğruluğun, cesaretin, uygarlığın, sevginin, yaşamın simgesi oldu. Hepimiz onun renkli hayatını ve başarılarını örnek almalıyız. Kendisine onlarca yazı borçluyum. Onun hızına yetişemediğim için, sitesine istediği birçok konudaki yazıyı yazamadım. Geniş yüreğinde beni affedeceğine eminim. Ama, kendisini salonlara dahi almayan sporumuzun yetersiz yöneticilerini asla affetmeyecektir. Sporcunun zekisini, çeviğini ve özellikle ahlaklısını affedecektir; varsa beyazını, kargısını, tulumunu, gravyerini, lorunu affedecektir ama kaşarını asla affetmeyecektir.

TVF’den beklenmez; bu, TVF yöneticilerinin keyfine de kalmamıştır zaten. Bu sezon, “Sultanlar Ligi” gibi saçma bir isim verilen ligin adını “Epirden Ligi” olarak değiştiriyorum. Voleybolun tüm sevenlerinin de bu sene “bayan” voleybolumuzun en üst ligini “Epirden Ligi” olarak anmasını istiyorum. Hasan Uğur Epirden’in voleybolumuza yıllarca verdiği kocaman katkıların ufacık karşılığı olur, belki.

Voleyboldaki başarılarımız üzüntülerle beraber hatırlanıyor. 2003’teki Avrupa ikinciliğimiz, takımı şampiyonaya hazırlayan ve şampiyona öncesi vefat eden Deniz Esinduy’a ithaf edilmelidir. 23 yaş altı kadın milli takımımızın Dünya Şampiyonluğu ve Guidetti ile gelen Avrupa Şampiyonası’ndaki başarı da Epirden’e ithaf edilmelidir.

Voleybol sezonu başladı. Bu sezon, birçok maçta gördüğümüz haksızlıkları şiddeti yanlışları “Epirden olsa yazardı” diye düşünüp, boğazımız düğümlenecek. Epirden’in niteliğinden uzak kişilerin Epirdencilik oynamasını görüp yüreğimiz sızlayacak. Epirden’in eski yazılarını tekrar tekrar okuyup doğruyu arayacağız, onu bulmaya çalışacağız.

Artık Antalya’da bir kedi miyavladığında, gökyüzündeki yıldız daha güzel parlayacak!”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s