TÜRKİYE (MERYEM BOZ) :3 RUSYA:0

Bakü’de yapılan Avrupa Voleybol Şampiyonasında, Türkiye, Muhteşem bir oyunla, Rusya’yı 3-0 yenerek son dört takım arasına, yani yarı finale çıktı.

Emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz.

Biz bu süreçte kendi acımızla uğraşıyor olduğumuzdan Milli takımımızın daha önce yaptığı maçları ne doğru düzgün izleyebildik ne de yorumlayabildik.

Milli takımımız gruptan Ukraynayı zar zor 3-1 yenip üçüncü sırada çıkınca, herkes  Polonya karşısında ne yapacağımızı merak ediyordu. 2015 yılında, Avrupa Kadınlar Challenge kupasında Bursa Büyükşehir Belediyesi Finalde Rus Uralochka takımını yendiğinde ”En değerli oyuncu” seçilen Meryem Boz,  sazı eline aldı ve 26 sayı ile Polonya’nın ipini çekti. Sadece Meryem mi? Hayır. Tüm takım gruptaki maçların aksine sonuna kadar mücadele ettiler.

Türkler duygusal insanlar, ve duyguları ile hareket ederler. Oyuncularımız da öyle. Coştukları, istedikleri zaman ve bu isteklerini mücadeleye döktükleri zaman hakikaten önlerinde durmak zor. Nitekim Polonya maçındaki coşku Rusya maçında da devam etti. ve Rusya’yı adeta dağıttılar. Yine takımca top düşünceye kadar mücadele ettiler, Rusların en kötü manşet alan oyuncusu Koshaleva’nın üstüne servis attılar ve yine Meryem Boz’un muhteşem smaçları ile ( Bu maçta da 23 sayı alarak) bu maçı da 3-0 aldılar.

Hem Polonya hemde Rusya maçının yıldızı Meryem Boz’du. Avrupa Voleybol Federasyonunun( CEV) sitesinde Polonya maçından sonra onunla ilgili bir haber yapılmış. ‘İsmi Uluslararası camiada Neslihan Demir kadar Voleybol severlerce bilinmese de Türkiye Rusya maçında ona güveniyor’ demişler.

Rusya maçını izlediğimde, kritik anlarda sorumluluk alarak tüm kuvveti ile vurduğu smaçlar ya Rus alanına düştü ya da Rus oyuncuların elinden dışarı gitti. Maçtan sonra o heyecanla Facebook sayfamda ‘Türkiye ( Meryem Boz):3 Rusya 0,  Avrupa Voleybol Şampiyonasında Türk Milli takımı yarı finale yükseldi. Tebrikler Milli takım” diye yazmıştım. Bir antrenör arkadaşım, Özlem Atay Çelen ;‘Voleybol 6 kişiyle oynanır hocam, üç pas.. Lütfen tek kişiye yüklemeyelim. Bütün takım zaten voleybolun nasıl oynanacağını gösterdi… Evet Meryem kesinlikle çok iyiydi ama herkes çok iyiydi.” diye düzeltmiş.

Kendisine kesinlikle katılıyorum ama diğer iki skorer oyuncumuz, Kaptan Eda ve Kübra Çalışkanın 11’er sayı ile oynadığı bir maçta 23 sayı ile oynayan Meryem’e bu kadar torpili çok görmeyelim diye düşünüyorum.

Sadece ben mi öyle düşündüm? Hayır. Kızı da voleybolcu olan  (Sarıyer Belediyespor’un oyuncusu Ecenur Aksoy) Arkadaşım Adem Aksoy şöyle yazmış;’‘ Deniz hocam haklısın. Evet bu gün herkes mükemmele yakın oynadı. Fakat Meryem BOZ. İçindeki MAĞMA tabakası beni benden aldı. Adeta yanardağ gibiydi. Püskürdü durdu. Vay anasına dedim maç boyunca içimizde ne VEZÜV ler varmış..Yaptıkların için binlerce teşekkürler MERYEM”

Grand Prix maçlarında form mu tuttu?

Şimdi gelelim kuru fasulyenin faydalarına; Meryem Boz yazın oynanan 2017 Grand Prix karşılaşmalarında kadrodaydı ve bu kadar formda olmasını o dönemden beri hazırlanıyor olması ile bağdaştırabilir miyiz?

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s