EPİRDEN HOCAYA SON GÖREV

İki gün önce Antalya’daki evinde hayatını kaybeden sanat ve spor camiasının duayeni Hasan Uğur Epirden İstanbulda son yolculuğuna sevenleri tarafından uğurlandı.

Voleybol dünyasından Federasyon Eski Başkanı Naci Bayamlıoğlu, Antrenörler ( Jeyan Erben, Nejat Sancak, Şaban Çıbık, Sami Akgün ) Eski oyuncuları, Sanat camiasından beraber çalıştığı Kurtalan Ekspres üyeleri, Voleybol aktuelden Savaş Eskigülek, Voleybolx’ ten Korhan Gün, ses ve sahne sanatçıları, Epirden Hoca ile vedalaşmak için Zincirlikuyu mezarlığındaki camide yerlerini almışlardı.

Hemen herkes hocanın ani vefatının şokundaydı. İlginç olan bir nokta da Epirden hocanın vefat etmeden önceki günlerde hemen herkesle telefonla konuşmuş olmasıydı. Oradaki insanlar “Daha bir gün önce konuştuk ve çok iyiydi” dediler birbirlerine.

Beşiktaş Belediye Balkanı Murat Hazinedar bir çelenk göndermişti.  Gözüm Türkiye Voleybol Federasyonundan birilerini aradı. Açıkçası cenazeye katılmalarını da bekliyordum. Çünkü TVF başkanı Mehmet Akif Üstündağ İzmirde benim de olduğum yemekte “Ben Voleybol Camiasındaki küskünlüklere son vereceğim” demişti. Cenazeler küskünlükleri, dargınlıkları gidermek için iyi bir fırsattır. Ama ne yazık ki bu fırsatı da değerlendirmediler. Oysa ki ömrünün 40 küsür yılını Antrenör, Voleybol Federasyonunda yönetici, Milli Takımlar kafile başkanlığı ve gazeteci yazar olarak geçiren biri en azından küçük bir töreni, jesti hakediyordu.

Ben Federasyon başkanı ya da yöneticisi olsam küçük bir tören yapar, çıkar o törende “Hepimiz aynı görüşte olmasak da ortak paydamız Voleybol. Epirden Hoca  gibi biz de ömrümüzün sonuna kadar Voleybol için çalışacağız” der, büyüklüğümü gösterirdim. Neticede herkes aynı görüşte olacak diye bir kaide yok. Ama yapmadılar. Canları sağolsun.

Onlar yapmadı diye dünya durmadı. Dönmeye devam ediyor. Hepimiz geçiciyiz. Tıpkı Hasan Uğur Epirden gibi.. Kalıcı olan yaptıklarımız ve geride bıraktığımız eserlerdir.

Hasan Uğur Epirden pek çok kimsenin yaşamadığı şeyleri yaşadı. Dönemin en ünlü insanlarına menajerlik yaptı, arkadaşlık yaptı, konserler, organizasyonlar, hayır işleri yaptı. Sevdiği, gönül verdiği işler yaptı. Şiir yazdı, resitaller verdi, kitaplar yazdı, Antrenörlük, yöneticilik yaptı. Ülkesine ve çevresine hep faydalı oldu. Hırsızlık, namussuzluk yapmadı. Yanlışların karşısında, doğruların yanında oldu. Tehdit aldı, tehdit etmedi. Yemedi, yiyene seyirci olmadı. Dışlanmak, izole edilmek pahasına doğru bildiği yolda yürümeye devam etti. Belki de bu yüzden çok erken bir yaşta, daha yapacak çok şeyi, yürüyecek uzun bir yolu varken vücudu erkenden pes etti.

Geride tertemiz bir isim ve güzellikler bırakarak ebedi istirahatgahına çekildi.

Huzur içinde uyusun..

1 Comment

  1. Güle Güle Hasan Hocam . Varsa eğer günahlarınız Allah hepsini bağışlasın .Cennetine kabul etsin . Allah Sevenlerinize sabır versin . Ha gözünüz arkada kalmasın .Yamuk olan herkesle ,her şeyle mücadelemiz bir şekilde devam edecek .Sizinle olduğu gibi olur mu derseniz ? Asla olmaz . Doğrular uğrunda hayatınızı feda ettiniz . Hatta Abdullah GÜMÜŞBAŞ ‘ın dediği gibi belki klavyenizin başında son nefesinizi verdiniz.
    Bir eleştiri Voleybolun internet basınında faaliyet gösteren Voleybolun Sesi sitesinin editörüne . Sayın EPİRDEN ‘i çok fazla tanımayan ulusal basının yazdığı başlık yerine En azından EPİRDEN ‘i kaybettik başlığı atsaydı, sıradan birinin ölüm haberi gibi evinde ölü bulundu başlığını atmasaydı daha fazla saygımızı kazanırdı . Bunu unutmayacağız ,unutturmayacağız.
    Diğer muhterem zevat ile zerzevat tan öteye geçmeyenler için bir şey yazmam gerekirse bizi şaşırtmadılar.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s