GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞINA ÇAĞRIMIZDIR !… PAMUK ELLER BAKANLIĞIN, ÖDÜL ALTINLAR KIZLARIMIZIN CEBİNE…. Eren Aktulgalı

SPOR BAKANI

Sayın Gençlik Spor Bakanımız; “Şampiyonluk ödülü için vadedilen altınları kızlarımızın cebinde görelim…” diyoruz…
Tüm Voleybol Camiası olarak sizden bunu bekliyoruz…

Ne istiyordu Spor Bakanlarımız federasyonlara gönderdiği tamimlerde ; “Ne yaparsanız, nasıl yaparsanız yapın, bize başarı getirin !…”
Voleybol branşı bu çağrıyı başarısıyla yerine getirdi mi, getirdi, hem de nasıl, öz be öz Türk kızları ile, devşirmesiz, dopingsiz ?…
Dünyaya Türk voleybolunu kabul ettirdi mi, ettirdi… Türk’ten Dünya Şampiyonu sporcu olacağını da ilan etti, mi etti… Ülkemizin reklamını yaptı, mı yaptı… Ay Yıldızımızı en tepede gururla dalgalandırdı mı, dalgalandırdı…
Şimdi sıra sizde… En çabuk tarafından, “kem küm” etmeden dünyaya “Türk’ten de idareci olurmuş…” dedirterek, sözünüzün arkasında durduğunuzu ispat ederek…
Hiç kaçış yok, bu başarıyı sayın Cumhurbaşkanımız’dan aşağıya kadar bedava üstlenmeden kızlarımızın ödüllerini verin kendi ilan ettiğiniz paylaştığım ödül yönetmeliğine göre.

Yeni Ödül Yönetmeliğinde ;

Dünya Şampiyonası’nda veya Dünya Kupası’nda takımın birinci olması halinde sporculara verilen 500 Cumhuriyet altını 250’ye, ikinciye verilen 375 Cumhuriyet altını 190’a ve üçüncüye verilen 250 Cumhuriyet altını da 125’e düşürüldü…
Aynı şekilde Avrupa Şampiyonası’nda verilen ödüllerde de indirime gidilirken, birinci olan takımın sporcularına verilen 250 Cumhuriyet altını 125’e, ikinciye verilen 200 Cumhuriyet altını 100’e ve üçüncüye verilen 125 Cumhuriyet altını da 65’e indirildi.
Takım sporlarında ise birinci olunması halinde her sporcuya verilen en fazla bin adet Cumhuriyet altını 500’e, ikinci olunması halinde verilen 750 altın 350’ye ve üçüncü olunması durumunda verilen 500 altın da 150’ye düşürüldü.
“Her yıl veya iki yılda bir yapılan şampiyonalarda verilecek ödülün en fazla yüzde 75’i, üç veya dört yılda bir yapılan şampiyonalarda ise tamamı verilebilir” ifadesi, yeni yönetmelikte, “Her yıl yapılan şampiyonalarda verilecek ödülün en fazla yüzde 50’si, iki yılda bir yapılan şampiyonalarda yüzde 75’i, üç veya dört yılda bir yapılan şampiyonalarda ise tamamı verilebilir” şeklinde düzenlendi.
Gençlerin ödülleri taksitle ödenebilecek.

Olimpik ve Paralimpik spor dallarının Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’nda ve Deaflimpik Olimpiyatları’nda ümitler, gençler ve yıldızlar kategorisinde dereceye giren sporcuların ödüllerde de değişikliğe gidildi.
Buna göre, ümit ve genç kategorisindeki sporcular önceden büyüklerin aldığı ödülün en fazla yüzde 10’u kadar ödül alabiliyorken, bu oran yeni yönetmelik sonrasında yüzde 20’ye yükseltildi. Yıldızlar kategorisinde ise önceden yüzde 5 olan oran yüzde 10’a çıkarıldı. Ayrıca ödüller, yeni yönetmelik sonrasında en fazla 24 aya kadar eşit taksitle verilebilecek.

Teknik direktör ve antrenörlerin ödül oranlarında ise iyileştirmeye gidildi. Önceden ferdi müsabakalarda bir sporcunun almış olduğu ödülün en fazla yüzde 10’unu alan teknik direktörler veya antrenörler, bundan böyle yüzde 20’sini alacak. Takım sporlarında ise takımda yer alan sporcuya verilen ödülün en fazla yüzde 20’si verilen teknik direktörler veya antrenörler, yeni düzenleme sonrasında sporcuya verilen ödülün yüzde 40’ını alabilecek.

Yeni düzenlemede ayrıca, “Teknik direktör ve antrenöre verilecek ödülün yarısı, müsabakada görevli teknik direktöre verilirken, kalan yarısı ise müsabakada görevli aynı branştaki antrenörler arasında eşit olarak paylaştırılır. Müsabakada görevli aynı branştan tek antrenör varsa, bu kişiye antrenörlere verilecek ödülün yarısı verilir” ifadesi yer aldı.

Resmi Gazete’de yer alan yeni yönetmelikte, uluslararası organizasyonlarda verilen Cumhuriyet altını miktarları şöyle:
Şampiyon/İkinci/Üçüncü; Olimpiyat ve paralimpik Oyunları büyükler ferdi: 1000/600/300
Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları büyükler takım: 500/300/150
Dünya Şampiyonaları büyükler ferdi: 500/300/150
Dünya Şampiyonaları büyükler takım: 250/150/75
Avrupa Şampiyonaları büyükler ferdi: 300/150/75
Avrupa Şampiyonaları büyükler takım: 150/75/40
Universiade, Akdeniz Oyunları ve diğer çoklu uluslararası spor oyunları büyükler ferdi: 100/50/25

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s