AVRUPA’DA NEDEN BAŞARILI OLAMIYORUZ? Başka Bir Bakış Açısı

Futbol Milli takımımızın Ukrayna ile olan maçını izlemedim. Zaten futbol çok da ilgimi çekmiyor. Ama gazete ve televizyonlardaki haber ya da bir çok spor programında futbol ‘ana’ konu olduğu için ne kadar kaçsanız da karşınıza çıkıyor.

Bu vesile ile bizim ‘Külhanbeyi’ kadrosundan emekli ederek yerine ‘Alzheimer’ olduğu iddia edilen 70 küsur yaşındaki Romen’i getirdiğimiz Futbol Milli takımımızın Ukrayna ile oynadığı ve 2-0 yenildiği maçın özetini izledim. Hakemler ‘bariz’ şekilde hakkımızı yemişler. Zaten Romen hocamız da ‘Bu işte kesinlikle bir kasıt var’  demiş.

Demek UEFA hakem komitesi başkanı İtalyan Collina‘yı Lig TV ye getirdiğimizde yedirdiğimiz paralar yetmemiş?

Hemen aynı gün Basketbol Milli takımımız Rusya ile maç yaptı. Orada da hakemler sanki biz değil de Rusya ev sahibiymiş gibi davranıp tüm takdir haklarını ve hatta hak ettiğinden fazlasını Rusya’ya verdiler. Sonuçta 3 sayı farkla Ruslara yenildik.

Spikerler ‘Olmaz böyle şey ama ya!’ diye ağladı ama bir şey değiştirmedi bu durum.

Bir ay sonra Avrupa Voleybol Şampiyonası izleyeceğiz. Orada hakem hataları olacak mı? Hep beraber göreceğiz.

Peki neden böyle oluyor? Allah uzun ömür versin, Fenerbahçe’nin eski başkanı Ali Şen yıllar yıllar önce bunu demişti. ‘Lobicilik’ yapamadığımızdan. Lobicilik deyince de sevgili idarecilerimiz şunu anlıyorlar Eşşek yükü ile paraları yabancılara verip ‘Kardeş bizim reklamımızı yap, bize çalış’ diyoruz. Oluyor mu? Olmuyor!

Olmuş olsa Collina 3 yardımcı antrenörü İspanyol olan Ukrayna Milli takımının maçına 5 İspanyol hakem verir miydi? İspanyollar da kardeş kardeş oynadılar. Birbirlerini üzmediler.

Neden olmuyor? Çünkü sevgili Hükümetimiz, Bakanlarımız, büyüklerimiz işi ehline vermiyorlar! İşi yapabilecek yabancı dil bilen, insan ilişkileri iyi, girişimci, akıllı adamlar yerine sözlerinden çıkmayacak, cemaatten, partiden, mahalleden, liseden arkadaşlarına, tanıdıklarına işi veriyorlar.

Nereden biliyorum? Yaşadıklarımdan, gördüklerimden.

Nereden mi biliyorum? Bakınız Futbol ve Basketbol  Federasyonları yönetimlerine…

(Voleybol Federasyonuna verdiğim kredi nedeniyle halen iyimserliğimi koruduğum için onları dahil etmedim)

Daha da uzatmaya gerek var mı? Sanmıyorum.

Önemli Not: Basketbol ve Futbol’da başarı gelsin diye içimden geçiyor mu? Açıkçası tereddütteyim. Avrupa Futbol Şampiyonu olmuş Porkekiz’li Futbolcular 275 bin Avro alırken, sadece ‘katılabiliyoruz diye’ 650 bin Avro alan Futbolcuları, Amerika’dan gelirken orada sürdüğü arabasını bile ‘Çok alıştım, başka araba sürmek istemiyorum’ diye gemi ile Türkiye’ye getirip süren ama dönemin Başbakanından  ‘açız’ diyerek Prim için ‘ağlayan’ Basketbolcuları,  Unutmadık!

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s