Voleybolumuzu kimler yazıyor, kimler yönetiyor ?… ZAVALLI VOLEYBOLUMUZ ?… Serkan Yılmaz

cengiz11_400x400
Efendim, voleybolumuzun objektif (!), tarafsız (!), ön yargısız (!) yazarlarından büyük usta duayen Cengiz TOKGÖZ, uzun zaman sonra kendi editörlüğünü yaptığı sitede “BAŞKANLIK ÇOK ÖNEMLİ“ başlığı ile yazı yazmış.
Yazısında kendisinin hiç bir şeyden çekinmeden, korkmadan tarafsız yazılar yazan birisi olduğunu anlatmış. Voleybolu yönetmenin zor olduğunu, özellikle geldiği yerin altına düşürmemenin çok önemli olduğunu ifade etmiş. Enteresan olan, sanki yazmaktan imtina ettiği voleybolda hangi başkana rastlayan yükselmenin altına düşülmemesini kast ettiğini anlayamadık. Sayın Ahmet GÜLÜM dönemini unutmanın mümkün olmadığını yazmış. Bize göre de Sayın Ahmet GÜLÜM voleybol’a çok şey kazandırmıştır. Ama ustanın kriterlerini göz önünde bulundurduğumuzda Büyük ustanın gururunu ya da saçını okşamış olma ihtimali de yüksek.
Ö.MUTLUGİL için “centilmen ve başarılı MUTLUGİL “ ifadesini kullanmayı ihmal etmemiş. Bize ve kamuoyunun büyük bir çoğunluğuna göre voleybolun çöküşünü hazırlayan Özkan MUTLUGİL‘i başarılı olarak görmesi büyük ustanın ne kadar objektif (!) ve tarafsız (!) yazılar yazdığının en büyük delilidir sanırım?
Daha ilginç olan ise, hiç bir zaman sevemediği (!) sayın Erol Ünal KARABIYIK‘a istemeye istemeye hakkını vermeye çalışmış. Onu da yüzüne gözüne bulaştırarak yapmış. Biraz daha ilginç olan, sayın KARABIYIK için düşüncelerini yazarken “bencilliğini beğenmememe rağmen“ demiş.
Sayın KARABIYIK‘a bir çok şeyi yakıştırabilir, eleştirebilirsiniz, fakat bencil olmakla suçlamak çok büyük haksızlık, bilgisizliktir, hatta daha başka şeylerdir ama ben bunları binlerce kez okunan bir sitede yazamam. Bu benzetme büyük ustanın ne kadar olaylara vakıf olduğunun, hatta kelime dağarcığının ne kadar zengin olduğunun, hayatı boyunca ne kadar kitap okuduğunun en büyük göstergesidir sanırım?
Çok büyük bir ihtimalle yanlış kelime seçmiş ve maalesef yanlış kelime kullandığının farkında değil? Belki “tek adam“ diyecekti ama onu çok kullandığı için kullanmak istemedi ve kelime haznesinin geniş olduğu sanılsın diye “bencil“ deyiverdi. Yazık çok yazık! Sanki “bencil” sıfatı kendisine daha çok uyacak. İşte sayın Erol Ünal KARABIYIK‘ın hataları buralarda başlamış olabilir? Ustanın gururunu ve saçını okşamayı ihmal etmiş olabilir?

ALTINA HÜCUM
Akif ÜSTÜNDAĞ ’ın başkanlık dönemini anlatırken “çok federasyon başkanını başkanlık koltuğun oturtan adam “ diye tanımlaması ülkemizde Voleybol Federasyonu başkanlığı yapan herkesin kulağına küpe olsun! Yani sayın başkanlar, sizin çoğunuz o makama hak ettiğiniz için değil Mösyö ÜSTÜNDAĞ oturttuğu için gelmişsiniz? Bizim bildiğimiz, sadece MUTLUGİL‘e katkı yapmış olabilir? Ama büyük usta “çoğu“ dediğine göre bir bildiği vardır?
Sizin için köy köy dolaşıp oy toplamış, zaten kendisi de voleybolun içinden geliyormuş? Biz kesin emin değiliz, voleybolun mu, basketbolun mu, futbolun mu, eskrimin mi içinden geldiğini? Ama bir çoğunun başına geçmeye çalıştığını, geçemediğini ve maalesef voleybola kaldığını gayet iyi biliyoruz.
Büyük usta yazısına meslek hayatının başından bu güne kadar “gevelemeye çalıştım” diyerek devam etmiş. İlahi büyük usta, sizin yazılarınıza gevelemek denmez başka şey denir, amma bunun değerlendirmesini kamuoyunun takdirine bırakıyorum.
Duayen gazeteci, çok taktir ettiği Akif ÜSTÜNDAĞ‘a sporcuların basın mensuplarını tanımadığını federasyonun bu konuda bir tanışma organizasyonu yapması gerektiğini iletmiş. Çok iyi yapmış. Mili sporcuların Cengiz TOKGÖZ‘ü tanımaması ulusal bir sorun çünkü, derhal ortadan kaldırılmalı!
Çok taktir ettiği büyük başkan Akif ÜSTÜNDAĞ onun bu ricasını ya da talebini yerine getirmiş?
Ustamız, başkanından Voleybol Federasyonu resmi sitesinin biçiminin değiştirilmesini ve diğer sitelerin erişim linklerinin konulmasını rica etmiş. Büyük başkan iletişim sorumlusu mu yoksa başka bir sorumlu muydu hala pek kestiremediğimiz Sezgin beye gereği için talimat vermiş. Eyvah, talimat Sezgin beye verilmiş?
Bilmeyen varsa hatırlatalım, TVF resmi internet sitesinin mevcut biçimi sayın KARABIYIK zamanında hazırlatılmıştır. Onun izlerini silmek, tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediyseniz TVF logosu kendisinin açmış olduğu yarışma sonunda hazırlanan eserler arasından 1. seçilerek resmileştirilmiştir. Logoyu da değiştirebilirsiniz. Belki büyük usta bilmiyordur, TVF logosunda yer alan voleybol topunun çizgileri TVF harflerinden oluşmaktadır. TVF yönetiminden bunu bilmeyen varsa o da öğrensin!
Ayrıca üstat, sizin talebiniz dikkate alınarak TVF resmi sitesi biçimi değiştirildi, bilmiyorum beğendiniz mi? Ben beğenmedim. Asıl önemli olan, büyük usta sitenin biçiminin değiştirilmesi değil, içeriğinin günü gününe girilmesi, düzgün bir Türkçe ile, imla kurallarına uyularak yazılmasıdır değil mi? TVF resmi sitesi sizin kısıtlı bütçelerle hazırladığınız siteniz gibi sıradan olmamalıdır. O konuda kesinlikle haklısınız…
Voleybolu kimler yazıyor, kimler yönetiyor? Zavallı voleybolumuz !!!!

8 Comments

 1. Serkan bey , 2009 yılında adı geçen usta gazetecimizin kendi sitesinde yaptırdığı ankette , ankete katılanların Erol beyi son 50 yılın başkanı olarak seçtiğini biliyor muydunuz ? Ama beyefendi Özkan beyi başarılı olarak nitelemiş. O tarihte halkımız Özkan beyin ve Akif beyin muhteşem başkanlığına tanık olmamıştı .O nedenle Beyefendinin kendilerine hayranlığı gelişmiş olabilir mi ?
  Araştırdım ama arşivinden çıkmadı ,ancak voleybolun sesi sitesinde yayınlanmış haberin linkini yazıyorum belki katkısı olur . saygılarımla .
  http://www.voleybolunsesi.com/content.php?&cid=13&id=2629&lang=tr

  Beğen

 2. Sevgili hocam bakınız lütfen diğer voleybol yazarları neler yapıyor neler döktürüyor ? Siz onlar gibi aynı pencereden neden bakamıyorsunuz ? Neden pembe camlı gözlük takamıyorsunuz .Siz de onlar gibi yazamıyorsunuz .Duayen ,emektar olduğunu iddia eden bir gazeteci yada yazar, Özkan Mutlugil ‘i başarılı , Henüz icraatını görmediğimiz Akif Üstündağ ‘ ı büyük başkan olarak görebiliyorsa siz neden göremiyorsunuz ? Onların bu yazıları yazmaları için önemli nedenleri mi var ? Neyse yöntemi siz de öğrenin yapın . Neden siz böyle yazılar yazamıyorsunuz sürekli siz ve bazı okurlarınız sürekli olumsuz yazılar yazıyorsunuz ?

  Beğen

 3. Bizim Cengiz zaman zaman böyle saçmalar, mazur görün. Kendini beğenmiştir. Pek megolomandır. Herkese her daim voleybola emsalsiz katkılarını anlatır. Böylece kendini tatmin eder. İşin en komiği anlattıklarına kendisi de inanır. Voleybolun tekniğinden bunca sene gazetecilik yapmasına rağmen anlamaz. Maçlarda sağından solundan kulak misafiri olduğu kritikleri alır yazar. Bakın kendisi iyi bir fotoğrafçıdır. Ancak köşe yaları olabilmesi için yemesi gereken 40 fırın ekmeğe bundan sonrada inşallah ömrü vefa eder. Kendisi sanırım hafıza kaybı yaşıyor veya bazılarının balık hafızasından istifade etmeye çalışıyor. Ona tavsiyem Epirden hocanın yazılarını okuması. Özellikle şu altın beratla illi olanını tavsiye ediyorum. Yere göğe sığdıramadığı Akif Üstündağ ve Özkan Mutlugil olmak üzere Mustafa Ekşi, Ahmet Göksu ve diğerlerinin ihanetini vefasızlığını bir hatırlasın. Epirden hocadan arkadaşlarımla birlikte Hurşit yazıları ve Yatsı yazıları dizilerini bir açıp okusun. Sonra tekrar tartışalım.

  Beğen

 4. Büyük başkan büyük yazar, gazeteci ,haberci olarak adlandırılmak bu kadar kolay oldu maalesef .

  Beğen

 5. Sayın ÇELİK bilmiyordum açıkçası ,çok teşekkür ederim .Büyük usta Cengiz TOKGÖZ ‘de bu anketi hatırlıyor mu acaba ? Sayın ÇELİK , sizce Cengiz TOKGÖZ böyle bir ankete neden ihtiyaç duymuş olabilir ? O zaman Erol beyin icraatlarından etkilenmiş olabilir mi ?

  Beğen

 6. Ne demiştik Cengiz TOKGÖZ ,sitenin biçiminden daha çok içeriğinin iyi hazırlanması ve güncel olması değil mi ? Alın size hemen bir örnek .TVF Eğitim kurulu ilk toplantısını yapmış ve siteden yayınlanmış. Yani TVF yeni eğitim kurulunu seçmiş ve yeni kurul toplantısını gerçekleştirmiş. Ama hala TVF resmi sitesinde eski kurulun isimler var . Sezgin beyin işi çok anlaşılan . Sezgin bey demişken Özkan MUTLUGİL ‘in bir yakını yada daha yukarılardan birinin yakını olarak düşünmüştük. Özkan bey gitti , Sezgin bey hala oralarda demek ki daha yukarılardan birinin adamı öyle anlaşılıyor.Birde yaptığı işi anlayabilsek .

  Beğen

 7. Haklısınız Cengiz bey sporcular sizi tanımalı , ceketinin önünü iliklemeli , duvara bakar gibi bakmamalı .Bakınız ülkemizin sporcularından bir çoğu hala Erol başkanı gördüklerinde çiğneyip geçmiyor ,sevgiyle boynuna sarılıyor ,ellerinden öpüyorlar .Yazınızda Başkanlık çok önemli derken anlatmak istediğiniz buydu herhalde değil mi ? Ayrıca bütün bunlar günümüzde bencil adamların layık olduğu muamelelerden olsa gerek .Sizi bencil olmadığınız ,fedakar olduğunuz , cömert olduğunuz ,dürüst olduğunuz ,korkusuz olduğunuz için tanımıyorlar .Despot bencil Erol Ünal KARABIYIK başkanın boynuna sarılıyorlar .İnsanlar çok nankör oldu canım .Çok bozulduk biz çok.

  Beğen

 8. Devir imaj (algı) çağı, ne olduğun önemli değil, ne olmak istediğin önemli. Eğitimin her sene daha kalitesizleşmesi, yurdum insanının hiç bir konuda doğruyu yanlışı anlayamamasına neden oluyor. Bugünün en tanınmış şarkıcılarından biri, ilk şarkısını çıkardıktan sonra, TV de sunucu, siz şarkıcı olduktan sonra herkes şarkıcı olabilir mi, diye sordu. O zaman daha havalanmamış olan şarkıcı, samimiyetle, evet ben şarkıcı olduktan sonra her kes şarkıcı olabilir demişti. Ses, şan eğitimi, yetenek gibi özelliklere gerek yok. Etrafta siyahı beyaz diye yutturan imajmaker’lar, etkili tanıdıklar, yağcılar, nemalanıcılar ve müşteri yurdum insanı. Elbette başarı garanti. Olan yapılması gereken işe ve bu işten anlayanlara oluyor.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s