TÜRKİYE SPORDA NEREYE GİDİYOR??

Küba asıllı Capello’nun Dünya ikincisi olmasına pek sevinmeyenler ‘Azeri yarı Türk sayılır’ diyerek Guliyev’in 200 metrede Dünya Şampiyonu olması ile sandıklarda küflenen bayrakları çıkartıp Facebook’ta salladılar.

Türkiye Atletizm’de Dünya Şampiyonu ama şampiyon olan Türk değil!

Atletizm takımımızın yarısından çoğu siyahi. Bizi hala fesli fistanlı zanneden, coğrafi olarak yerimizi dahi bilmeyen dünya ahalisi artık kesin olarak Afrika’da bir yerlere kondurmuştur.

Yabancılar Türkiye adına dereceler elde ederken bizim atletler Acun adına Survivor’da büyük ödül için koşuyorlar.

Bir tek biz mi böyle yapıyoruz? Hayır. Mesela neredeyse tamamen sarışınlardan oluşan, sarışın olmayanların dövüldüğü Danimarka adına Kenya asıllı, siyahi atlet Wilson Kipketer yıllarca koştu, şampiyonluklar kazandı, 800 metrede Dünya rekorları kırdı.

Mesela Somalili Muhammed Farah ( Mo Farah) İngiltere adına yıllardır yarışıyor ve üst üste şampiyonluklar kazanıyor.

Sadece atletizm de mi? Hayır. Futbolda basketbolda, Voleybolda da bunların çeşitli örnekleri var. Örneğin aslında Brezilya’lı olan Futbolcu Diego Costa İspanya futbol takımı adına, Slovak basketbolcu Gavel Almanya adına, Nijerya asıllı Paola Ogechi Egonu İtalya adına  oynadı, oynuyorlar.

Yani dünya yapıyor bu işi ama bizim kadar .okunu çıkaran olmamıştır!

Biz de yıllarca Natalia ( Ki sevgili Hakan Hanikoğlu ile evlidir) yenge ile sevinmiştik. Sonra Elvan geldi. Derken Muhammed Dixon’a da ses etmedik. Arada bir iki serpiştirmeyi yemeğe bir tad katar diye düşünüyordum. Onun için şimdiye kadar karalar bağlamadım. Ama son yıllarda, tüm branşlarımızdaki yabancı istilası doğrusu beni çok endişelendiriyor. Bu ülke de doğmuş, burada yaşayan ve çocuğunu burada büyüten bir baba olarak gelecekten kaygılıyım. Hele son günlerde Futbol takımlarımıza kaç tane yabancı geldiğini sayamıyorum bile.

Siz hiç saydınız mı?

Ülkemiz kaynaklarını yabancılara peşkeş çekecek kadar zengin değil!

Belki Danimarka, İngiltere, İtalya, Almanya yıllarca ekonomik olarak sömürdüğü ülkelerden devşirme sporcu sömürmeyi fazla sorun etmiyor alabilir. Ama biz gittiğimiz yerden bir iğne başı almadığımızı iddia eden bir ceddin torunları olarak milletin atletini, donunu almamalıyız diye düşünüyorum.

Kendisi Danimarka adına yarışan Wilson Kipketer bile bir toplantı için geldiği Antalya’da gazetecilere yaptığı açıklamada ‘Şampiyon atletler çıkarmak için iyi bir alt yapı gerekli. Bu da zaman alan bir şey. Aynı zamanda planlama’ demiş.

Yeni spor bakanı en azından spor kökenli- Buna da çok şükür. Veteriner de olabilirdi_

Belki mevcut durumdan o da rahatsız olur da alt yapılarımıza yatırım konusunda yöneticilerin kulağını çeker. ‘Valla yapamazsanız sizin yerinize yabancı yönetici getiririm’ diye tehdit ederse kesin işe yarar.

Ben  vatandaş olarak talebimi Sayın Bakana arz ediyorum. Umarım bir tedbir düşünür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s