BİR UZMANDAN SPORCULARA UYARI: BUNLARI YAPMADIYSANIZ DİKKAT

Şu anda Cardiff Üniversitesinde Spor ve Egzersiz fizyoterapisi üzerine çalışmalarına devam eden Spor Fizyoterapisti Beyza Tayfur sosyal paylaşım sitesindeki sayfasında, ”Sporcularımızın en büyük hatası; Sezon bitince her şey bitiyor. Sonra yeni sezona başlayınca sakatlıklar zirve. Çünkü tüm tatil yatıyorlar’ diye yazmış.

Hocam sporcuların ne yapması gerekiyor peki?‘ diye sordum

Sporu tamamen bırakmadan, kendi kapasitelerini belli bir seviyede tutacak şekilde çalışmaya devam etmeleri gerekiyor’ dedi

‘Hocam bu konu önemli ve özel bir konu. Biraz daha açar mıyız?’ dedim

Yani diyelim ki sezon bitti. Tüm sporcular tatile çıkıyor ve yoğun tempo bittiği için sıfır egzersiz, dengesiz beslenme, alkol vb.. ile dolu bir tatil moduna giriyorlar. Aslında olması gereken ise periyodizasyonu takip ederek, tatil döneminde bütün bir sezon elde edilen gelişimin ( Kas kuvveti, dayanıklılık, performans artışı vb ) korunmasına yönelik bir egzersiz programına devam edilmesi gerekiyor‘ dedi.

‘Hocam peki bu çocuklar hiç tatil yapmayacak mı?’dedim.

Tabii ki yapacaklar. Bu program sezon içi kadar yoğun değil tabii ki . Ama yine de içinde hem kuvvet hem dayanıklılık  hem de performansa yönelik egzersizlerin olduğu, spora ve sporcuya özgü bir program olması gerekiyor. Böylece sporcu yeni sezona başladığında göbek bağlamamış, nefes nefese kalır halde antrenmanlara başlamıyor’ dedi

Bunları yapan oyuncuların diğerlerine göre avantajı nedir?’ diye sordum.

”Bu programları yapan sporcuların vücudu hem kendini korumuş hem de dinlenmiş olduğu için daha iyi bir adaptasyon ve performans artışı gösteriyor. Sakatlanma riski daha az’ dedi.

Kendisine teşekkür ettim ve konuşmamızı bitirdik.

Biliyorum aslında bu yazı geç kalınmış bir yazı. Bunu sezon biterken yazmak gerekiyordu. Belki sürekli deniz, beach club, gezi fotoğrafı paylaşan sporcu arkadaşlara biraz faydamız olurdu ama ne yapalım ki o zaman Beyza Hocamı tanımıyorduk.

Aklımızda olsun sezon biterken bir daha hatırlatırız.

Böyle bir programı uygulamayan arkadaşların aklında olsun. Sakatlanmak istemiyorlarsa birden yüklenmesinler. ‘Böyle bir programı uyguladım’ ya da ‘Sporcularıma verdim’ diyenler de parmak kaldırsınlar. Onları tebrik edelim.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s