VOLEYBOLA İLGİYİ ARTTIRMAK MÜMKÜN MÜ?

Bir kaç gündür kafamda ‘Voleybola ilgiyi nasıl arttırabiliriz?‘ sorusu var. Daha doğrusu 2017 FIVB Grand prix turnuvasında, Ankara Başkent spor salonunda Türkiye- Sırbistan maçını izlediğimden beri aynı şeyi düşünüyorum.

Oysa maça giriş sadece 5 tl (yazı ile beş lira) idi.

Üstelik biletini gösterene Amway firması 10 lira değerinde birde tişört veriyordu. Yine de resmi rakamlara göre 1200 kişi izlemişti.  Yani 5.3 milyonluk Ankara nüfusunun çok çok çok az bir kısmı bu maça ilgi göstermişti.

Bakınız Şekil 2A da

türkye sırbistan

Şekil 2A: Türkiye- Sırbistan maçı. 08 Temmuz 2017

 

‘Efendim iddialı bir maç değildi falan’ diyorsunuz ama birde Brezilya- Amerika Birleşik Devletleri arasında oynanan maça bakın. Oradaki maç da sıradan bir maçtı.

Bakınız şekil 2B’de

 

USA - BRAZİL

Şekil 2B: Amerika Birleşik Devletleri – Brezilya Maçı

Peki Tayland- Türkiye maçında salonu gördünüz mü?Ya salondaki seyirciyi? neticede kupa yoktu o maçta ve Tayland voleybolda Türkiye’nin gerisindeki bir ülke. Ama salon doluydu.

Ne yazık ki salonlarımızda seyirci sayısı gittikçe düşüyor. Seyirci sayısı düştükçe sponsorlar gidiyor. Öyle ya siz bir markanın sahibi olsaydınız boş salona oynanan maçlarda sponsor olur musunuz? Akıllı olan kimse olmaz!

Sponsorlar gidince takım sayısı azalıyor. Oyuncular oynayacak takım bulamıyorlar.

Ülkemizin en büyük ve modern kentlerinden biri olan Antalya’da gidişat bu yönde.  Önce birinci ligdeki Antalya Büyükşehir Belediyesi takımı kapandı. Kepez  Belediyesi ikinci ligde geçen sene iyi yatırım yaptı ama onlarda birinci lige çıkamayınca duyduğuma göre bu sene bir yatırım planlamıyorlar. Geriye Hikmet İnanlı hocanın kendi çaba ve emekleri ile devam ettirmeye çalıştığı Park Antalya kalıyor. Ancak o da kendi yağı ile kavrulmaya çalışıyor.

Dün Manavgat Belediyesi’nin düzenlediği Plaj Voleybolu turnuvası öncesi fikstür çekimi için toplanıldığında  8 profesyonel takımın dışında 13 erkek, 16 kız takımının da başvuru yaptığını söylediklerinde şaşırdım. Ayrıca çok sevindim. Demek hala insanların Voleybola ilgisi vardı.

Dün Turnuvanın ilk günüydü ve Maçlar gece 00:30 da bitti. Tribünlerden seyirciler gerek kendi çocuklarına gerek yabancılara, diğer Türk oyunculara büyük ilgi gösterdi.

Belki Türkiye- Sırbistan maçından daha çok izleyici vardı. Üstelik kimseye de bedava tişört dağıtılmamıştı.

Demek ki insanların hala voleybola ilgileri var.

Ee o zaman sorun nerede???

Sorun; işin bilene verilmemesi. Ortada bir potansiyel var ama bu potansiyel işi bilmeyen yanlış ellerde çarçur ediliyor.  Maçlar sırasında Epirden Beach Volley ekibinden bir yetkili ile sohbet ettik. ‘Biz daha 8-10 yıl öncesine kadar iki ay boyunca tüm Türkiye’de bu turnuvayı yaptık. Mesela Eskişehir’de, Antep’te, Adana’da, Aydın’da, Mersin’de, Ümraniye’de yaptık. Binlerce kişi gelip izledi’ dedi

‘Eskişehir’de, Antep’te, Adana’da plaj mı var?’ dedim şaşırarak.

Plaj yapmakta ne var? Bir kaç kamyon kuma bakar’ dedi.

Plaj mı kurdunuz??’ dedim.

‘Evet. Bir şehirden bir şehire gezdik’ dedi.

‘Şimdi niye yapmıyorsunuz?’ dedim.

‘Ne yazık ki Federasyon bize destek olacağına köstek oluyor. Anlaşma yaptığımız yerlere gidip ‘Onların yaptıkları ücretin yarısına yapalım’ diyorlar. Devletin imkanlarını kullanıyorlar. Yaptıran da işi ucuza yaptırdığı için seviniyor. Ama organizasyonu bilmediklerinden beceremiyorlar. İlgi, seyirci olmuyor. Neticede bu işe para yatıran AVM’ler, belediyeler ‘Seyirci gelmeyen bir organizasyona neden para vereyim?’ diyorlar. Haklılar’ dedi

İnsan bunları duyunca ister istemez kahroluyor. Bir organizasyon yapıp voleybola ilgiyi alakayı arttırmaya çalışan bir organizasyona bu işin başındaki kişiler engel oluyorlar.

Sonra biz de çıkıp ‘Voleybola neden ilgi yok? Salonlar neden boş? Niye takımlar kapanıyor?’ diye söyleniyoruz.

Federasyonun bu tarz organizasyonları yapanları engelleyeceğine onlara destek vermesi, önlerini açması, devletin imkanlarını kullanıp onlarla rekabete girmek yerine onlarla işbirliği yapıp beraber kazanması daha mantıklı değil mi?

Güzel ve çekişmeli bir maçı tesadüfen bile olsa izleyen birisi o spora ilgi duymaz mı? Duyar. Peki sonuçta bu işten Türk Voleybolu kazanmaz mı? Kazanır.

İnşallah bir gün bizde dolu dolu salonlarda maç izleme şansı yakalarız.

2 Comments

  1. Sayın EPİRDEN bu işin inceliklerini mutlaka kitaba dökmeli . Hayır neden kitaba dökmeli karşılarına alıp soramayacakları için belki okuma olanakları olur .Ama biraz iyi niyet ve samimiyet şart. Zor görünsede .

    Beğen

  2. Plaj voleybolu ülkemizde ve dünyada yaz aylarının olmazsa olmazı değil mi?Ülkemizin bir çok tatil beldesinde ve kent merkezinde yapılıyor..Bir çoğundan Voleybol feferasyonunun haberi bile olmuyor.Kimse organizasyonuna federasyonu bulaştırmak istemiyor.Federasyona bağlı hakemlerle.Üstelik federasyonun düzenlediklerinden kat kat güzel ve ilgi görüyor.Ama söz konusu EPİRDEN organizasyonu olunca her türlû yokuş yapılıyor anlaşılan .Ama o da döktürüyor canım kıskanılmayacak gibi değil ki.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s