İÇİ BOŞ MAKAMLAR… Serkan Yılmaz

Uzun zamandır yazmayı düşünüyordum. Ancak son gelişmeler yazımı gerekli hale getirdi. Hükumet içinde yapılan son değişiklik ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ‘ın da görevine son verildi.

Taze bakanlık iki bakanın başını yedi. İlginç olan ülkemizin üstlendiği en büyük spor organizasyonunu memleketiniz Samsun‘a alıyorsunuz ve bitişini bakan olarak göremiyorsunuz. Çok trajik olmalı?

Dünya Doping Kurulu’na giriyorsunuz, ülkenizde başarısız bulunduğunuz için görevinize son veriliyor.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın çok yakın bir konuşmasında

sözünü hatırlamanızı isterim.

Bu 2.KILIÇ için sonun başlangıcı olmuştur. 1.KILIÇ ta kamuoyunun önünde o zaman başbakan olan sayın Cumhurbaşkanının fırçasını yemiş, ”sana bu görevi daha önce vermiştik neden yapmadın?” diye sormuş ve akabinde fişini çekmiştir.

Bana göre yerinde bir değişiklik olmuştur. Uzun zamandır bekliyordum.

Olimpiyat sonrası “başarısız federasyon başkanları ile çalışmayacağız” dediğinde bunu hayata geçiremiyor olması ve sadece bir iki makyajla sonlandırması üstelik en başarılı olanlardan birisi olan bisiklet federasyonu başkanını değiştirmesi zaten Akif Çağatay KILIÇ‘ın ciddiyetine zarar vermişti.

Göreve geldiğinden bu yana kendisini takip ediyorum. Bunun temel nedeni sporda yapılan adaletsizlik ve yanlışların önüne geçebileceği beklentisi idi. Suat KILIÇ‘tan görevi devir alırken dokunaklı bir konuşma yapmış ve aynı yoldan devam edeceklerini abi kardeş olduklarını ifade etmişti. Aynı yoldan devam ettiler.

Hiçbir açıklaması, hiçbir taahhüdü şahsımı tatmin etmemişti. Bana hep yüzeysel ve gayri samimi geldi. Daha birkaç gün önce yazdım. milli eğitim bakanlığı ile çok büyük projelere imza attıklarını söyledi durdu göreve geldiği ilk günden bu yana. Ama ilginçtir hiç bir beden eğitimi öğretmeninin bu projelerden haberi yoktu. İnsan vatandaşını böyle oyalar mı ?

Koltuğu bana göre dolduramadı. 1.KILIÇ‘tan hiçbir farkı olmadı, sadece vaat etti. Tesisleşmeyi saymıyorum, onlar zaten başkalarının projesi idi. İlk bakan olduğunda konuşurken acemilik çekiyordu son aylarda oldukça rahatladı .

Esas ilginç olan bu ülkede iki spor bakanı değişiyor kimsenin aklına spor genel müdürünün başarısız olduğu gelmiyor mu ? Sanki spor genel müdürü bakanlık makamı spor bakanları da başarısız olan bürokratlar ve sürekli değişiyor. Bakalım spor genel müdürümüz daha kaç bakan eskitecek .

Ancak bu kez farklı .Bu kez bakan ASKF menşeli ve İstanbul Büyükşehir Belediye spor geçmişli . Yani şu an sporumuzun başına çöreklenen ekibin bir parçası. Allah bilir ya, bakanı başarısız bulan küfürbaz damat olmuş ve değişmesini talep etmiştir .

Bekleyip görelim eğer yeni bakan spor genel müdürü ile çalışmaya devam ederse bu ülke sporu daha yıllarca yerinde sayar hatta daha geriler.

Sözün özü bazı, yalaka duayenlere göre heykeli dikilecek adam henüz on gün geçmeden görevden ayrıldı. Çok garip ülkeyiz biz inanın. Bir gün birinin heykelinin dikilmesi gerektiğine inanıyorsunuz, ertesi gün görevine son veriliyor. Ne biçim gözünüz var ki şaşı mı bakıyor, ne biçim ufkunuz var ki burnunuzun dibinden bir adım ileri gitmiyor, ne biçim ağzınız var ki yalaka mı desem, yalancı mı desem kestiremedim.

Önemli not : bazı makamlar ve ünvanların baş harfleri küçük yazılmıştır Bunun nedeni imla bilgimin çok eksik olduğundan değildir .Sadece bana göre o makamların içi boştur.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s