OYUNCULAR KULÜPLERİN ESİRİ YA DA KÖLESİ Mİ??

Bir okurum bana mesaj atmış.

Deniz Bey;

Benim bir kızım var, ellerinizden öper, 9 yaşındayken semtimizde bir kulübün spor okuluna, Voleybol’a yazdırdık. Açıkçası kendisinin sporcu olmasından çok fiziken sağlam, ruhen disiplinli bir çocuk olması için böyle bir şey düşünmüştük. Kulübün belirlediği aidatları muntazaman ödedik. Birkaç yıl sonra ‘Artık kendi yaş gruplarında maçlara çıkartacağız’ diyerek bizden lisans için çeşitli evraklar istediler. Biz de onları hazırlayıp verdik.

Maçlara çıkmaya başladı. Biz de anne baba olarak heyecanla gidip maçlarını izledik, destek olduk.

Kızımız akranlarına göre daha iyiydi. Maçlarda da dikkat çekiyordu.

Bir süre sonra Kızım’ Baba artık takıma girdim, aidat vermeyecekmişiz’ dedi sevinçle. İki yıl da böyle devam etti.

Sonra eski Antrenörü ayrılıp başka bir yere geçti.  Kızım yeni gelen antrenöre bir türlü ısınamadı. Eskiden antrenmanlara koşa koşa giden kız ‘Ben Voleybolu bırakacağım’ demeye başladı. Onu karşıma alıp ne sorunu olduğunu sordum. Yeni antrenörün kendilerini sürekli aşağıladığını, bir şey bilmediklerini söylediğini, tavırlarının gereksiz sertlikte olduğunu ve hep aynı şekilde antrenman yaptığını, bundan dolayı artık gitmek istemediğini söyledi

Kızım ya Voleybolu bırakacaktı ya da onun kulübünü değiştirecektik. Onun voleybola devam etmesini istiyorduk çünkü ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu pek çok kişiden duyuyor, voleybol’un onun hayatına getirdiği disiplin ve düzen de onun akranlarına göre daha olgun ve farklı biri olmasını sağlıyordu.

Kulüp yöneticileri ile görüşmeye karar verdim. Görüştüğüm herkes ‘Ben bir şey yapamam şuna git’ deyip oradan oraya gönderdi. Şube sorumlusu müteahhit ‘Bize 30 bin lira getir, kızının bonservisini vereyim’ diyor.

Kızım 2 yıldır o kulübe ücretsiz gidiyor. Daha önceki yıllarda tüm aidatlarımızı yatırdık. Toplasan 5000 lira bir bedel ancak tutuyor.  Biz o parayı ödemeyi kabul ettik ama onlar 30 bin lirada   diretiyorlar.

Voleybol Federasyonu bir şey yapmıyor!

Federasyonu aradım. ‘Kızınız alt yapıda olduğu için sizin Gençlik Spor’a gitmeniz lazım’ dediler. Gençlik spora gittik. ‘Biz kulübü de korumak zorundayız. Mazeretsiz ayrılamazsınız’ diyorlar. Size yazdıklarımı onlara da söyledim ama ilgilenmediler.

İki arada bir derede kaldık.

Nasıl bir çözüm bulalım? Ne yapalım? Kime gidelim? Kızımız Voleybolcu ama Voleybol Federasyonu topu Gençlik Spor’a atıyor. Gençlik spor da ‘gidin kulüple işinizi halledin’ diyor.

Kızımızın spor hayatı spordan anlamayan bir adamın iki dudağı arasından çıkacak bir söze  mi bağlı? Üstelik ‘öyle yan yollar falan da aramayın. Kızınızın Voleybol hayatını  bitiririm’ diye tehdit ediyor.

Bize ne yapmamızı önerirsiniz?’ diye yazmış.

Açıkçası kendimi o babanın yerine koydum ve şiştim. Mafya yöneticiler, iş yapmak istemeyen bürokratlar, ‘Benim işim değil’ diyen Federasyon yetkilileri, ve kızının geleceği arasında sıkışıp kalan bir insan.

Üstelik mafya yöneticilerden de tehdit alıyor!

Bir oyuncu bir kulüpte başladı diye ömür boyu aynı kulüpte kalmak zorunda mı? Oyuncular köle mi? Esir mi?

Bu konu bildiğim bir konu da değil. En azından birilerinin bu yazıyı okuyup doğru düzgün bir yöntem göstermesini umuyorum.

Not: Voleybolcu kızımızın ve ailesinin güvenliği için bazı şeyler değiştirilmiştir.

2 Comments

 1. Sayın Deniz Arslan

  Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Yetenekli oyuncuları bir kenara koyalım . Sıradan ve takımında oynayamayıp oynayacağı bir takıma gitmek isteyen oyunculara bile zorluk çıkartılıyor. Dediğiniz gibi kulüp oyuncuyu malı , kölesi gibi görüyor. Buna orta bir yol bulunması gerekmekte hem kulübü hem de sporcuları koruyacak şekilde. Çünkü işin içine kötü niyet girdi mi sonuç üzücü oluyor.

  Beğen

 2. Deniz bey öncelikle merhaba…
  Aynı durum bizm başımızda var ve malesef hangi kuruma kişiyi ve yetliliye gitiysek sonuç almadık… Eğer kızımız 12 yasini altındaysa bir yıl lisans tazelemeleyin ve bekleyin başka çaresi yok…Eğer 13 yaşında büyük ise ikiyi beklemek zorundasınız lisans tazelemeden ancak bu iki durumda serbest kalabilir kızınız…
  Bende bir veli olarak çok mücadele verdim fakat sonuç alamadım. Bu yıl lisans yenilmedim ve bir yıl bekleyeceğim… Hem aydat öde hemde köle muamelesi gör malesef ülke gerçeğimiz… allah kolaylık versin hepimize…

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s