ŞİDDETİN SEBEBİ CEHALET Mİ? Eşşeğe Altın semer vursan yine eşek mi kalır?

‘Denizciğim dünkü yazını okudum. Bir ilave yapmak isterim müsaaden olursa’ dedi

‘Buyurun hocam ne demek’ dedim. Ömrünün büyük kısmını ülkemizde ve yurt dışında çeşitli şirketlerde üst düzey yönetici olarak geçirmiş, şu anda da yurt dışında yaşayan, bilgili, görgülü, eğitimli, kültürlü bir insana ‘ hayır’ diyebilir miydim?

‘Denizciğim dün gazeteciye saldıran futbolcu arkadaşın eğitimi nedir biliyor musun?’ diye sordu

‘Bilmiyorum hocam’ dedim

Bana bir link attı.  ( http://www.sabah.com.tr/galeri/spor/milli-futbolcularin-egitim-durumu/25 ) orada Milli futbolcuların eğitim durumu haber yapılmıştı. Bir iki tane BESYO okuyan hariç hepsi lise mezunuydu.

Gördüğün gibi bu arkadaşların pek çoğu yeterli bir eğitim seviyesinde değil. Kültür olarak da çoğu yoksul semtlerde büyümüş, ekonomik imkânları kısıtlı ailelerin çocukları. Sorunlarını çoğunlukla ‘racon’ keserek halletmeyi öğrenmiş insanlar. Böyle bir çevrede yetişmiş, iyi eğitim alamamış birinin sorununu konuşarak, medeni bir şekilde halletme yolunu seçmiş olmasını beklememiz doğru mu?’ dedi.

Ben söylediklerini düşünürken devam etti.

‘Sana bir çalışma daha gönderiyorum. Orada da göreceksin ki Türkiye’de çocuklarını döverek terbiye eden aile oranı %40. Bölgelere göre dayak ve şiddete maruz kalan kadın oranı Doğu ve Kuzey bölgelerde %50 lere varıyor ’ dedi.

Hocam aileden dayak ile eğitim alan, gözünün önünde annesi şiddet gören bir çocuğu eğitimle ne kadar normal hale getirebiliriz ki? Üstelik ‘Dayak cennetten çıkmadır’ tarzı atasözlerine sahip bir ülkedeyiz’ dedim

Haklısın. Hem de çok haklısın. Zaten yapılan çalışmalar da Ülkemizde şiddet gösterenlerin eğitim düzeylerine baktığımızda eğitimsiz olanlar ile Üniversite mezunları arasında pek de büyük bir fark yok. O zaman ‘eğitim bir işe yaramıyor’ mu? Diyeceğiz. Hayır. İş sadece eğitimle bitmiyor. Eğitimin kalitesi de çok önemli. Yanı sıra hukuk sisteminin şiddeti cezalandırma işlevi çok önemli. Yani bireyler ‘suçu işleyen her ne olursa olsun cezasını bulur, yanına kâr kalmaz’ diye inanmazsa kargaşa olur. Tıpkı bizim ülkemizde olduğu gibi. Bir adam bir hakimi savcıyı döverse anında tutuklanırken- dövmeyi bırak hakaret etmesi bile yeter- başka bir kişiyi eşek sudan gelinceye kadar döverse sadece birkaç bin lira ile kurtulabiliyor. O da aylar, yıllar süren davalar sonucunda. Bunun yanında kültür de çok önemli. Şiddeti gösterene tolerans gösterilmemeli dedi.

‘Hocam Voleybolculara gelirsek…’ dedim

‘Voleybolculara gelirsek yetenek ile girilen Beden eğitimi bölümleri dışında başka bölümler bitiren kaç voleybolcu sayabilirsin?’ dedi.

‘Son yıllarda birkaç özel üniversite spor bursu ile farklı bölümlere de Voleybolcu kabul etmeye başladılar’ dedim.

Bu sistem çoktan beri bizim ülkemize de gelmeliydi. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Amerika orada ve bu sistemi yıllardır uyguluyorlar. Amerikan Milli takımının tamamı Üniversite mezunu. Mesela Eczacıbaşında oynayan Larson Nebraska Üniversitesinden iletişim ve haberleşme, Rachael Adams Texas Üniversitesinde reklamcılık, Vakıfbank’ın yeni aldığı  Kelsey Robinson Nebraska Üniversitesi Basın Yayın okuyup bitirmişler. Bunların hepsi dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında’ dedi.

‘Hocam yazı uzadı. ‘Eğitim’ diyoruz ama voleybolcular okumuyorlar ki’ dedim

Eğitimi çocuğa bırakmayacaksın. Antrenör sadece voleybol öğretmeyecek. İcap ettiğinde hayatı öğretecek. Kitap okuyacak, örnek olacak, okutacak. Teşvik edecek… dedi

‘Hocam konu uzuyor. Müsaade ederseniz burada keselim’ dedim

‘Keselim Denizcim keselim. Ama sen de bu konularda daha sık yaz’ dedi

‘Hocam biz yazarız ama okunur mu?’ dedim

‘Sen yaz da okuyan okur ‘ dedi

Yazdım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s