KAVGACI, AHLAKSIZ SPORCULAR DEVRİ

İsmini zikretmek istemediğim iki ayakla bir top sürmekten başka bir meziyeti olmayan bir arkadaş- ha kendi kendine yaptığı enteresan esprileri ile Acun abisini güldürmek ve çalkantılı aşk hayatı ile gündem olmasını saymazsak-  gazeteci Bilal Meşe’ye saldırmış.

Saniyede bir adam öldürülen, kelle kesilen ‘Kurtlar Vadisi’ dizisinin yapımcı ve senaristleri tarafından yazılan  ‘Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz’ dizisinde oynayan ağabeyini örnek almış olmalı.

‘Bayrampaşa çocuğuyum’ diye gerektiğinde ‘halk çocuğu’ ayakları ile arkasına iki satır okumaktan aciz, hapçı, fanatik keşleri alan, ‘Bayrak için ölürüz’ diye milli duyguları köpürten ama 53 takımdan 26 sının katılabildiği Avrupa Futbol Şampiyonasına kıl payı katıldığımızda ‘500 bin Avro Primi peşin vermezseniz oynamayız’ diye başkaldıran bu tarz arkadaşlardan sadece futbolda değil her camiada var.

Daha dün İzmir’de yapılan Türkiye Liselerarası Voleybol karşılaşmalarında Türkiye’nin en güzide iki kulübünün, ( Burada isim vermeyelim. Voleybolda isim yapmış iki kulübümüzün kim oldukları, kızların adları ve soyadları bizde saklı) aynı kolejde okuyan iki oyuncusu tekme tokat birbirlerine girdiler.

Seyircilerin, diğer takım arkadaşlarının gözü önünde.

Yöneticiler hiçbir şey olmamış gibi sahaya onları çıkartıp oynattı.

‘Ben sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklı olanını severim’ demişti Mustafa Kemal.  Ama televizyonlarda bol öldürmeli, en masumunda bile ağız burun kırmalı, dayaklı  dizilerin çokça izlendiği, siyasetçilerin meclisteki kavgaları, birbirine bağırmaları,  çağırmalarının gösterildiği,  tehdit etmenin ‘Ne var canım, neticede bir şey olmamış ki’ diye normal  sayıldığı  bir dönemde çocukların bundan etkilenmemeleri mümkün mü?

‘Ben nasıl olsa iyi oyuncuyum, istediğimi yapabilirim’ diye oyuncuların yaptığı her hareketi mazur mu görmek lazım? ‘Yoksa ağaç yaşken eğilir’ atasözünden yola çıkarak geri dönüşsüz bir yola girmeden tedbir mi almalı?

Bursa’da yapılan Türkiye Alt yapılar şampiyonasında Galatasaray- Halkbank maçını izlediğimde ‘Galatasaray’ın iyi bir alt yapısı var’ diye söyleniyordu ama Halkbank’a hafif geldiler’ dedim yanımdaki Antrenör arkadaşa.

Hocam senin haberin yok sanırım. Galatasaray 2 hafta önce takımdaki 4 oyuncuyu gönderdi’ dedi. Gönderme nedenlerini, isimlerini söyledi.

Bu oyunculara emek verdik, para verdik, affedelim’ demediler. Kurallara ve kaidelere uymayanlara cezayı kestiler.

‘İyi oldu, İyi olmadı’ diye tartışabiliriz. Herkes de fikrini söyleyebilir. Ama ben kendi hesabıma Galatasaray Voleybol yönetimini aldıkları bu karardan dolayı  tebrik ediyorum. Bunun diğer takımlara örnek olmasını diliyorum.

Diliyorum ama bunu kendi kendime diliyorum. Geçen hafta bu meseleyi konuştuğum bir Antrenör arkadaşım ‘Aaa hocam o oyuncuların adlarını biliyor musun? Onlar belki bizim işimize yarar’ dedi.

Hadi bakalım ne dersiniz bu durumda?

Büyük kulüplere bir çağrım var; Bir ton adama paralar veriyorsunuz. Lütfen alt yapılarınıza birde psikolog alın!

‘Hocam bir de onun masrafını mı çekelim’ diyorsunuz. Haklısınız.

Almayın. Hiç olmazsa haftada bir gelsin, özellikle genç ve gelişmekte olan oyuncularınızla konuşsun.

Sorunları olduğu ortada değil mi? Sorunları olmazsa tribunde, herkesin gözü önünde tekme tokat birbirlerine girerler miydi?

 

4 Comments

 1. Bu hangi maçta oldu ya ben bütün turnuva boyunca böyle bir olay yaşandığını görmedim ve dünde ankara takımı be istanbul takımının maçındada oradaydım böyle birşey görmedim yanlış bilgilerler hem oyuncuları hemde antrenörleri zan altında bırakmanın anlamı nedir?

  Beğen

  1. Sevgili Kaan bey; öncelikle adınızı soyadınızı yazmaktan korkmayın.
   Siz görmemiş olabilirsiniz. Biz gördük.
   Kavga eden oyuncuların adı soyadı, kulüplerine kadar biliyoruz.
   İkinci olay Ankara takımının maçından sonra sporcular servislerine giderken, çıkışta oldu. Siz o sırada neredeydiniz bilemem tabii.

   Beğen

 2. Kulüplerin sadece sporda başarılı oyuncu değil kişiliğini,karekterini oluşturacak temelleri atmalarıni saglamalidirlar. İyi bir sporcu olamayabilirler fakat topluma doğru bir birey yetiştirmek adına çocuğun kulupte geçirdigi zaman boşa harcanmamalidir.Bu o hocanin gururu olmalidir.Herkes iyi bir sporcu olamayabilir,fakat iyi bir insan olabilir.Fatih TERİM’ lnde öğrencisi Arda TURAN’ dır.Nasil bir öğrenci yetiştirdiği ortadadir.Olay bu kadar açiktir….

  Beğen

  1. E tabi Fatih hocanın da Bir Osman Tanburacı vukuatı var. Ayrıca onları bu kadar şımartan da yine kendisidir

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s