GÜLE GÜLE GİT AMA BAŞARIYLA DÖN HOCAM

‘Bir insan kariyerini en parlak döneminde bırakır mı?’ diye sordu arkadaşım.

Sorusunu cevaplamadan önce ‘Ben bırakır mıydım?’ diye kendime sordum.  ‘Sanırım bırakmazdım’ dedim.

Ama o bıraktı. Aile bütünlüğü için büyük bir emekle bir yerlere getirdiği takımını, okulunu bıraktı, gidiyor. Son maçlara çıkıyor. Bittiğinde de Almanya’ya gidecek’ dedi.

‘Neler yaptı peki biraz anlatır mısınız?’ diye sordum.

Başında bulunduğu İstanbul TED koleji  son iki yılda ortaokul ve Lise B kategorisinde Türkiye’de son  4 takım arasına kaldı. 2 altın, bir gümüş ve bir kez de Türkiye dördüncüsü oldu’ dedi.

Hocam büyük kulüp takımları tarafından desteklenen okullarda bu tarz başarılar normal değil mi?’  diye sordum.

Hocam İstanbul’daki benzer okullarda, her birinde 20-30 burslu öğrenci varken TED İstanbul Kolejinde bunların yarısı kadar öğrenci var. Üstelik bu öğrencilerden bazıları spor bursu değil eğitim başarı bursu alarak bu okula gelenler. Takımdaki kızların yarıya yakını okudukları sınıflarda derslerde en başarılı olanlar arasında. Yani burada hem ‘başarılı sporcu’ hem de ‘başarılı öğrenci’ yetiştiriliyor. Bazı başka okullarda sporcu kızların hiç derslere girmedikleri, bazen okulu bırakıp antrenmanlara gittikleri bu nedenle eğitimlerinin sekteye uğradığı söyleniyor. Oysa burada başarılı olmayana burs yok’ dedi.

‘Eğer dediğiniz gibiyse ortada gerçekten ciddi bir plan proje söz konusu’ dedim.

Okulun spor projesinin başındaki Fahrettin Erdek defalarca şampiyonluk yaşamış eski bir Milli sporcu. Sporcular için eksik oldukları yönlerde, onlar için uygun zamanlarda ek dersler bile veriliyor. Bu başarıları yakalayan Voleybol takımı öyle toplama bir takım da değil. Okulda 6 yıldır spor okulunda yüze yakın çocuğa eğitim veriliyor. Bu okulun çalışmalarından keşfedilen yetenekli öğrenciler kulüplerin alt yapısına veriliyor. Mesela şu anda Vakıfbank ve Milli takımda oynayan Defne Arlıel ana okulundan beri burada ve İsmail hoca tarafından yetiştirilmiş bir oyuncu’ dedi.

‘O zaman kulüp takımında da başarı olması gerekmez miydi?’ dedim.

‘Orada da başar var. TED İstanbul spor kulübü bu sene yıldız takımlarda Türkiye alt yapılar Şampiyonasına katıldı ve ikinci tura kaldı’ dedi

‘Yani Sizi de hocanızı da tebrik etmek lazım. Peki bu kadar emeği neden bırakıp gidiyor?’ dedim.

‘Eşi işi dolayısıyla Almanya’ya yerleşti. Yıllardır İsmail hocayı o desteklemişti. Şimdi de İsmail hoca eşi ve çocuğu için oraya gidecek’ dedi

‘Peki bana bunları neden anlattınız?  Ben ne yapabilirim?’ dedim.

İsmail Şiviloğlu Hocamıza, İstanbul TED kolejinde emek verdiği, çaba gösterdiği çocukların velileri olarak teşekkür etmek istiyoruz. Çocuklarımıza başarılı bir sporcu olmaları için harcadığı emeğini hiçbir zaman unutmadığımızı söylemek istiyoruz’ dedi.

‘Peki ben ne yapabilirim?’ diye sordum tekrar.

Bunları bir şey yapın diye anlatmadık. Ama istiyoruz ki bizim gördüğümüzü sizin siteniz aracılığı ile tüm Türkiye görsün, bilsin. İyi şeylere, güzel örneklere ihtiyacımız var. Çalışkan, emek veren, kendinden, zamanından fedakarlık eden, kendisini sürekli geliştirmeye çalışan insanlara ihtiyacımız var. Hocamız da böyle bir insan’ dedi.

‘Canım Allah uzun ömür versin de hocanız daha genç. Öyle tamamen bu işi bırakmış gibi konuşmayın. Bakarsınız orada da çalışmalarına devam eder ve ileriki zamanlarda çok daha iyi bir şekilde Türkiye’ye döner’ dedim

‘Bizim de temennimiz bu hocam’ dediler.

Evoleybol ailesi olarak TED İstanbul Koleji Antrenörü İsmail Şiviloğluna Almanya’daki yeni hayatında başarılar diliyoruz. Başarılarına orada da devam etmesini, bunları evoleybol ailesi olarak Tüm Türkiye’ye duyurmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s